YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İmralı süreci durdurulsun"
"İmralı süreci durdurulsun"
24 Şubat 2013 13:39
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, İmralı sürecine karşı olduklarını söyleyerek sürecin durudurulmasını istedi.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, İmralı'daki görüşmelere karşı olduklarını belirterek, ''Biz bu sürecin durdurulmasını ve terörle topyekun mücadele edilmesini istiyoruz. Bu süreci Türkiye'nin hayrına görmüyoruz'' dedi.

Destici, partisinin Merkez Karar ve Yürütme Kurulu(MKYK) Toplantısı öncesi gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 26 Şubat'ın Hocalı katliamının yıl dönümü olduğunu anımsatan Destici, ''Hocalı'da soykırıma tabi tutulan kardeşlerimize, dindaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. O soykırımı gerçekleştirenleri de bir kere daha lanetliyorum'' diye konuştu.

Aradan geçen 21 yılda Türk hükümetlerinin Hocalı katliamını ''soykırım olarak niteleyemediğini'' savunan Destici, ''Meksika, Pakistan ve Kolombiya bile bunu soykırım olarak kabul ederken TBMM'de Hocalı'da 'soykırım yapılmıştır' kararı alınamadı. Meclisteki siyasi partilere ve hükümete derhal Hocalı'da soykırım yapıldığının TBMM'de oylanması ve bunun bütün dünyaya ilan edilmesini tavsiye ediyorum'' ifadelerini kullandı.

İmralı'daki görüşmelere ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Destici, terörist başı ve PKK ile müzakereye karşı olduklarını bildirdi. Öcalan'ın muhatap alınmasını doğru bulmadıklarını dile getiren Mustafa Destici, süreci ''devletin ismini değiştirme, dilinin yanına yeni bir dil ekleme ve bayrağının yanına ikinci bir bayrak çekme süreci'' olarak gördüklerini söyledi.

Destici, ''Biz bu sürecin durdurulmasını ve terörle topyekun mücadele edilmesini istiyoruz. Bu süreci Türkiye'nin hayrına görmüyoruz'' dedi.

Tutuklu KCK'lıların 4. Yargı Paketi Meclis'ten geçtikten sonra serbest bırakılacağını ileri süren Destici, pakete ''evet'' diyen milletvekillerinin bunu ömür boyu alınlarında kara bir leke olarak taşıyacaklarını öne sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın milliyetçiliğe ilişkin açıklamalarını da eleştiren Destici, Türk milliyetçiliğiyle ırkçılığın asla aynı kefeye konulamayacağını savundu.

''Biz herkese ve her şeye inat Türk milliyetçisiyiz'' diyen Destici, merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin soruşturmada zaman aşımı endişesi taşımadıklarını da bildirdi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler