YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İmha emrini Saygun mu verdi?
Genelkurmay Adlî Müşavirliği, Lahika'yı "darbe" suçu sayınca, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Saygun "imha" emrini vermiş...
İmha emrini Saygun mu verdi?
17 Kasım 2009 / 13:21 Güncelleme: 17 Kasım 2009 / 13:21
Taraf Gazetesi'inin bugünkü manşetinde yer alan haber önemli bir belgeyi ortaya çıkardı. Habere göre Genelkurmay Adlî Müşavirliği, Lahika'yı "darbe" suçu sayınca, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Saygun "imha" emrini vermiş...

KARARGAH'A AVUKATTAN BİLGİ NOTU

Taraf'ın 20 Haziran 2008'de "Genelkurmay'ın Türkiye'yi Biçimlendirme Planı" başlığıyla duyurduğu haber üzerine, bu yıl Birinci Ordu'dan emekliye ayrılan Ergin Saygun, Genelkurmay Adlî Müşavirliği'nden görüş istedi. Hukuk Müşaviri Avukat Biçken aynı ay içinde 'Bilgi Notu' gönderdi.

DARBEDE ZAMAN AŞIMI 30 YIL UYARISI

Notta şöyle dendi: Hükümeti yıkmaya yönelik eylemler TCK 312'ye göre ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılır. Zamanaşımı 30 yıldır. Bu evraka konu taslak çalışmaların bir an önce imhası gerekir. Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Saygun, bu bilgi notu üzerine acilen "imha emri" verdi.

ERGENEKON AVUKATINDA BULUNDU

Lahika'nın imhasıyla ilgili emir, Ergenekon soruşturmasında Levent Göktaş'la birlikte gözaltına alınıp bırakılan ve halen birçok askeri sanığın avukatlığını yapan Hüseyin Buzoğlu'nun flash belleğinde ele geçirildi.

'MÜEBBET'İ DUYUNCA İMHA EMRİ VERDİLER

Tarafın ortaya çıkardığı Lahika'yla ilgili Adlî Müşavirlik'ten görüş isteyen dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Saygun, "Lahika bir darbe planı, suçu ise müebbet" yanıtı alınca bütün belgeleri imha emri verdi

Genelkurmay Başkanlığı Adlî Müşavirliği'nin Tarafın ortaya çıkardığı Lahika'yı "darbe planı" olarak değerlendirip cezasının ise "müebbet" olduğu yönünde görüş bildirmesi üzerine dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'un belgeleri imha emri verdiği ortaya çıktı.

Tarafın 20 Haziran 2008'de "Genelkurmay'ın Türkiye'yi biçimlendirme planı" başlığıyla yayımladığı haber üzerine dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun konuyla ilgili Genelkurmay Adlî Müşavirliği'nden hukuki görüş istedi.

Adlî Müşavirlik'ten gelen cevap yazısında "Lahika"nın yasal olarak bir darbe planı olduğu ve zaman aşımının da 30 yıl olarak kanunlarda belirlendiği bildirildi.

Adli Müşavirliğin "Konunun hassasiyeti dikkate alınarak ilgi (a) evrakın ve bu evraka; "konu taslak çalışmaların biran önce imha edilmesi kıymetlendirilmektedir" değerlendirmesi üzerine de Saygun'un Lahika'nın imha edilmesi emrini verdiği anlaşıldı.

Orgeneral Saygun'a sunuldu

Ergenekon soruşturmasında Levent Göktaş'la birlikte gözaltına alınıp, serbest bırakılan ve halen davada birçok askerî sanığın avukatlığını yapan Hüseyin Buzoğlu'nun flash belleğinden ele geçirilen Lahika'nın imhasıyla ilgili emir, Tarafın haberinden hemen sonra verildiği tesbit edildi.

Haziran 2008 tarihli "Bilgi Notu" başlığıyla,Hukuk Müşaviri Avukat Simay Fahriye Biçken tarafından hazırlanan belge, Hâkim Binbaşı H. Çeken, Genelkurmay Başkanlığı Adlî Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'a sunuldu.

İmha etmezseniz müebbettik olursunuz

Lahika'nın darbe planı olduğunu belirten hukuk müşavirliğinin görüşünde şöyle dendi: "Son günlerde basında çıkan 'Bilgi Destek Eylem Planı' ve bu kapsamda Hükümet'i düşürmek için yapıldığı iddia edilen eylemlerin açığa çıkması halinde, bu durumun hukuki açıdan ne tür sonuçlarının olacağı Genelkurmay Başkanlığı Adlî Müşavirliği'nden sorularak görüş istenmektedir. Bu konuya ilişkin tespitlerimiz şunlardır:

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 312'inci maddesinde Hükümeti yıkmaya yönelik yasadışı eylemlerin cezalandırılacağına yönelik düzenleme yer almaktadır. Bu maddeye göre:

1-Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs eden kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir.

2- Bu suçun işlenmesi sırasında başka suçların işlenmesi halinde, ayrıca bu suçlardan dolayı ilgili hükümlere göre cezaya hükmolunur.

Hükümeti gerek doğrudan baskı yoluyla gerek sivil toplum kuruluşlarını devreye sokmak suretiyle devirmeye yönelik faaliyetler yukarıda belirtilen Hükümete karşı suçu oluşturacaktır.

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun dava zamanaşımını düzenleyen 66'ncı maddesinin 1'inci fıkrasının a) bendinde; ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektiren suçlarca dava zamanaşımının otuz yıl olduğu belirtilmektedir. Dolayısıyla ilgi (a) yazıda belirtilen eylemler nedeniyle yargılama süreci otuz yıl içinde her an başlatılabilecektir.

Konunun hassasiyeti dikkate alınarak ilgi (a) evrakın ve bu evraka; konu taslak çalışmaların biran önce imha edilmesi kıymetlendirilmektedir. Arz ederim."

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara "İrticayla Mücadele Eylem Planı"nın orijinalini gönderen meçhul subay da Lahika'yla ilgili belgelerin Ergin Saygun'un Özel Sekreteri Kurmay Albay Uğur Berksu'nun kontrolünde imha edildiğini ayrıntılarıyla anlatmıştı.

BÜYÜKANIT "BÖYLE BİR PLAN YOK" DEMİŞTİ

Tarafın Lahika'yla ilgili haberinin ardından açıklama yapan dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt "Komuta katı tarafından onaylanmış böyle bir resmî evrak veya plan bulunmamaktadır" demişti.

Kamuoyunun bu açıklama karşısında tatmin olmayıp, "komuta katı dışında böyle çalışmalar mı yapılıyor" eleştirileri üzerine de Genelkurmay Başkanlığı sekiz gün sonra ikinci bir açıklama yaparak, böyle bir planını kesinlikle hazırlanmadığını iddia etmişti. Ancak bu açıklama bile kamuoyunu ikna etmeye yetmemişti.

TARAF
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler