YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İmha edilen askeri belge Ilıcak'ta çıktı
İmha edilen askeri belge Ilıcak'ta çıktı
26 Aralık 2015 11:19
Gülencilerin 'Tahşiyecilerle ilgili Genelkurmay raporu' dediği belge, MİT'in bilgilendirme yazısı çıktı. Belgenin Nazlı Ilıcak'a nasıl sızdığı, Genelkurmay'ca araştırılıyor.

Paralel Yapı'nın "Tahşiyecilerle ilgili Genelkurmay raporu" dediği belgenin, MİT'in 2009'da Genelkurmay'a gönderdiği bilgilendirme yazısı olduğu ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanlığı'nca İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen yazıda, Nazlı Ilıcak tarafından 2 Ocak'ta yazılan belgenin imha edilmiş bir belge olduğu ve nasıl sızdığı konusunda soruşturma yürütüldüğü kaydedildi.

İstanbul'da Paralel Yapı'ya yönelik ilk dava olan Tahşiyecilere kumpas davasında dün 2'nci duruşma yapıldı. Terör ve örgütlü suçlara bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde salı günü yapılan ilk duruşma gergin başlamış, Paralel ekip savunma yapmaktan kaçınmıştı. Sanık avukatları, yargılamanın durdurulmasını talep etmiş, mahkeme ise reddetmişti. Bunun üzerine avukatlar "reddi hâkim" talebinde bulunmuştu.

İki günlük aranın ardından dün devam edilen davada, avukatlar reddi hâkim taleplerini mahkeme heyetine sundu. Genelkurmay'ın Tahşiyecilerle ilgili yazısı da dava dosyasına girdi. 2 sayfalık yazıda, MİT Müsteşarlığı'ndan kendilerine 5 Mart 2009 tarihli "Tahşiye Grubu Nurculuk" konulu bir yazı geldiği belirtildi.

Bu yazının 13 Mart 2009'da Genelkurmay İstihbarat Başkanı İsmail Hakkı Pekin imzası ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na gönderildiği, daha sonra da Hava ve Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı'na iletildiği belirtildi. 

'TEHDİT OLUŞTURMUYORLAR' 

İmha edilen bu yazıyı Nazlı Ilıcak'ın 2 Ocak 2015'te Bugün'deki köşesinde yazmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi. Genelkurmay'ın, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na gönderdiği yazının basına sızdırılması konusunda araştırma yapıldığı bildirildi. Paralel medyanın "Genelkurmay raporu" diye manipüle ettiği MİT yazısında ise "Tahşiyecilerin herhangi bir eylemsel faaliyetine rastlanmadığı ve kısa vadede bir tehdit oluşturmayacakları" belirtiliyor. 

GÜLEN'E 34 YIL İSTENİYOR

9'u tutuklu 33 sanığın yargılandığı kumpas davasında, 1 numaralı firari sanık Fetullah Gülen ile 2 numaralı tutuklu sanık Hidayet Karaca hakkında "örgüt yöneticiliği", "resmi belgede sahtecilik" ve "iftira" suçlarından 34 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Diğer 31 sanık hakkında ise "örgüt üyeliği", "resmi belgede sahtecilik" ve "iftira" suçlarından toplam 26.5 yıla hapis talep ediliyor. 

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler