YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
IMF'nin 'Suudi Arabistan batabilir' söyleminin altında ne gizli?
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, IMF kaynaklı olarak yayınlanan bir raporda dile getirilen, 'Suudi Arabistan'ın batacağı' iddiasının perde arkasındaki gerçekleri açıkladı.
IMF'nin 'Suudi Arabistan batabilir' söyleminin altında ne gizli?
27 Ekim 2015 / 04:29 Güncelleme: 27 Ekim 2015 / 06:31

Kanal A'da yayınlanan Sivil Düşünce programında açıklamalarda bulunan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, IMF kaynaklı hazırlanan Suudi Arabistan raporunun dillendirilmesindeki amacın, Türkiye, İslam dünyası ve Ortadoğu'ya yansımalarını açıkladı.

İşte Alper Tan'ın o açıklaması:

IMF'nin 'Suudi Arabistan batabilir' şeklinde yayınladığı raporda hedef ne?

"Şimdi Paralel Medya'da ve ilişkili medyada, Doğan Medyası'dır, Sözcü'dür bunların da zaten ilişkileri var ama ilişki sadece ondan ibaret değil. Özellikle bi kriz çığırtkanlığı söz konusu. 'Ülke yanıyor, bitiyor, batmak üzereyiz... Hatta kriz derinleşiyor' söylemleri ile son iki senedir yoğun bir yayın yaptılar. Fakat böyle bir şey olmadığını vatandaş görüyor. Ve krizden çıkış noktasında bunlar sık sık körfez sermayesini, körfezden gelen paraları kaynak gösterdiler. Bu doğru da.

İslam dünyasından yatırım amaçlı ve başka amaçlı gelen paralar da var. Şimdi sistematik bir şekilde, 'bak siz bunların sayesinde ayakta duruyordunuz' bunu böyle demiyorlar ama yaptıkları operasyonel haberler şu anlama geliyor, 'Petrol fiyatları bu seviyede yani 50 dolardan giderse, 5 seneye kadar Suudi Arabistan iflas edecek.

Sadece Suudi Arabistan değil. Kuveyt, Katar gibi ülkelerde iflas edecekler. Dolayısıyla Türkiye buraya sırtını dayarsa, Türkiye'de batacak' görüntüsü verilmeye çalışılıyor. Bunu önce Taraf Gazetesi'nin operasyonel yazarı Süleyman Yaşar yazdı. Bugün ise IMF kaynaklı olduğu belirtilen bir rapordan bahsediliyor. IMF raporuna göre 5 sene içerisinde Suudi Arabistan'ın ekonomisinin batabileceği ifade ediliyor."

Ankara, Erbil, Riyad üçgeni neden hedef altında?

"Bu sahte, düzmece raporlar burada bana şunu hatırlattı. 2005 ya da 2006 yılında o zaman Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, "Dolar yakında 2 buçuk milyon lira olacak' demişti. O zaman sıfır atılmamıştı henüz. Dolar o zaman 1 milyon liranın altındaydı zannediyorum. Dolar tam 10 sene sonra 2 buçuk milyon oldu. Burada zannediyorum Türkiye'deki AK Parti'yi destekleyenlere bir mesaj var. Bir de esas mesaj bu sadece Türkiye'de değil Ortadoğu'da da çıkıyor, Suudi Arabistan çevrelerini etkileyecek biçimde de oralardaki yayın organlarında da çıkıyordur.

Suudi Arabistan halkı içerisindeki Kral'a muhalif kesimlere, 'Bakın sizin ekonominiz bu gidişle batacak 5 sene içerisinde başınızın çaresine bakın bu Kral'ı indirin' diyorlar. Hatırlarsanız Ankara'da 10 Ekim'de bombalar patlarken, Erbil'de Türkiye ile birlikte çalışan Mesut Barzani indirilmeye çalışıldı. İran'ın, PKK'nın, KYB'nin desteği ile.... Ve aynı günlerde Mossad'a bağlı Debka internet sitesinin yayınları ile Suudi Arabistan Kral'ının akli yeterliliğini kaybettiği, hastaneye kaldırıldığı haberleri yayınlandı.

Onun öncesinde yaşanan hac faciası da hükümet darbesine dönüştürülmeye çalışıldı. Burada hem, Ankara, hem Erbil, hem, Riyad zannediyorum Katar'da da bir operasyon söz konusu. Suudi Arabistan'da Kral'a muhalif kesimleri ayaklandırarak, Sisi benzeri bir yönetim kurmak. Buralar hedef alınarak gevşetilirse ve bozulursa bu zemberek, 57 İslam ülkesinin motivasyonu bozulacak. Bu nedenle bu merkezlere karşı yürütülen bir eş zamanlı saldırı var."

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

 

1
 // 1
e kolayı var dünyanın heryerde geçerli olan altına bağlayın fiyati doları rezerve edeceğimize dünyanın her yerinde geçerli olan altını depolayalim öyle birilerinin parasının değerine takilmayalim. .....
27 Ekim 2015 11:50
 // Rasim DUMAN
Muhterem Alper TAN beyefendi ile tamamen ayni gorusteyim. Turkiye, Misir ve Suudi Arabistan, İslam Dunyasi'nin "kalbi" hukmundedir. Ser Cephesi Misir'da muvaffak oldu ; Turkiye ve Suudi Arabistan uzerindeki operasyonlari ise devam ediyor. Bu arada Katar ve Erbil ile de "ilgileniyorlar". Onun icin israrla diyorum ki, Misir'i kaybettik, bari digerlerini kaybetmeyelim. Mamaafih ye'se mahal yok, Misir yakin istikbalde gene aramiza donecek insallah....
27 Ekim 2015 08:31
 // mustafa
petrol fiyati daha 10 yıl kadar önce 50 dolar di zaten. 100 dolara çikmasi amerika nın afganistan ve ırak savaşlarının faturasını ödemek içindi.
yani arabistan'a 100 dolarlık petrolün 50 dolari kalıyordu.
faturada ödeneli bir -iki yıl oluyor. bunu bahane etmelerinin nedeni kral Selman in bize göstermesidir....
27 Ekim 2015 07:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler