YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İmam Hatipli kızları görüp "yasaklayın" dedi
İmam Hatipli kızları görüp "yasaklayın" dedi
22 Ocak 2008 11:43
İmam Hatipli kızları görüp "yasaklayın" dedi

 


Kenan Evren'in Ankara Merkez İmam Hatip binasının önünden geçerken, o sırada teneffüste olan kız öğrencilerin başlarının kapalı olduğunu görerek, “yasaklayın” talimatını vermesiyle başladı türban yasağı.
6 Kasım 1983 tarihinde yapılan serbest seçimlerle 12 Eylül idaresinden demokratik bir sürece geçildi. Ancak Özal'ın Başbakan olmasına karşın Çankaya'da ihtilal lideri Kenan Evren vardı. Bu şartlara rağmen Özal, Kürtçe dil yasağını kaldırdı, sarı-kırmızı-yeşil renkleri özgürlüğüne kavuşturdu. Ancak samimi olarak istemesine karşın türban sorununu çözmeye muvaffak olamadı. Özal döneminin en yakın tanıklarından Mehmet Keçeciler o günleri, “Biz çözüm için ısrar ediyorduk. Ancak Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında ihtilaf vardı” diye anlattı.
İhsan Doğramacı'nın başında bulunduğu 12 Eylül ürünü YÖK yine ihtilal ürünü yasağı üniversitelere yayınca, Türkiye ayağa kalkmıştı.
Özal üniversitelerdeki yasağı kaldırmak için bir yandan YÖK Başkanı İhsan Doğramacı'yı sıkıştırırken diğer yandan da yasakçılar sırtlarını Evren'e dayadıkları için Köşk engelini aşmaya çalışıyordu.
ANAP'lı muhafazakarlar yasağın kaldırılması için Özal'ı sıkıştırırken, formül üzerine formül geliştiriyorlardı.
Keçeciler o formüllerden birini şöyle anlatıyor:
“Ekrem Pakdemirli ve Cemil Çiçek'le oturduk çözüm için böyle bir model bulduk.”
O model YÖK eski Başkanı İhsan Doğramacı'nın 25 yıl sonra, “Evren, Keçeciler'in eşini örnek gösterdi. Kitaplara baktık Fransa'da türban diyorlar” diye gündeme getirdiği model.
Keçeciler geçmişe döndü ve o gün için geliştirdikleri, “çözüm modeli”ni anlattı:
“Hanımlarımız başlarını bone gibi kapattılar. Başörtülerini bone gibi yaptılar ama boyunlarına da fular takmak suretiyle tamamladılar.”
Nahide Keçeciler yeni tip türbanıyla resepsiyonlarda eşine eşlik etti. Bunlardan birinde de dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'le karşılaşıp sohbet etmişler:
“Bir Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuydu. Kenan Evren'le karşılaştık. Eşime iltifatlar etti, sohbet ettik.”
Bu sohbette türban konusu konuşulmamış. Keçeciler Konya'nın sorunlarını aktarmış dönemin Cumhurbaşkanı'na.
Keçeciler, Pakdemirli ve Cemil Çiçek tasarlamış, eşleri takmış, Kenan Paşa örnek model olarak göstermiş, İhsan Doğramacı ansiklopedilere bakıp bunun “Fransız usulü türban olduğunu” keşfetmiş ama tüm bunlar sorunun çözülmesine yetmemişti. Doğramacı, Özal'ın sıkıştırması üzerine bir türban modeli daha bulmuştu. Askerleri ikna edebilmek için Cumhuriyetin ikinci adamı İsmet İnönü'nün eşi Mevhibe hanımın fotoğraflarını bulup, “Öğrenciler başlarını Mevhibe İnönü gibi kapatarak derslere girebilirler”demişti. Hatta Mevhibe Hanım'ın fotoğraflarından esinlenerek, “Başı kapalı, kulaklar ve boyun açıkta kalacak” diye yeni modeli tarif etmişti.
Ne Keçeciler'in bulduğu model, ne Evren'in bu mo- dele sempatisi ne de Doğramacı'nın bulduğu Mevhibe Hanım'ın türbanı sorunun çözümüne yetmedi. O günleri içeriden yaşayan biri olarak Mehmet Keçeciler, “Anayasa değişikliği olmazsa olmaz” diyor. Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı ortada durduğu sürece sorunun ancak Anayasa'da yapılacak bir düzenleme ile çözülebileceği görüşünde.
ABDULKADİR SELVİ_YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler