YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İmam Hatip'lere sahip çıktı!
Son günlerde BDP destekçilerinin hedefi haline gelen İmam Hatip liselerine Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez sahip çıktı...
İmam Hatip'lere sahip çıktı!
07 Haziran 2011 / 10:55 Güncelleme: 07 Haziran 2011 / 10:20

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mardin'de yapılan İmam Hatipler arası Kur'an-ı Kerim okuma yarışmasının Türkiye finaline katıldı. Yarışmada yaptığı konuşmada İmam Hatip liselerinin önemine vurgu yapan Görmez, "İmam Hatip liseleri, Cumhuriyet dönemi maarif sistemimizin sadece milletimize değil aslında bütün insanlığa armağan ettiği çok müstesna bilgi, eğitim, ilim ve ahlak yuvalarıdır" diye konuştu. Özellikle terör örgütü sempatizanlarınca son günlerde hedef tahtasına oturtulan bu eğitim kurumlarına sahip çıkan Görmez, "İmam Hatip liseleri, devletle milleti buluşturan, milleti millet yapan değerleri ayakta tutan önemli bir müessesedir" ifadesini kullandı.

AKILLA KALBİ BULUŞTURUR

İmam Hatip liselerinin "kâinatın ayetleri ile Kur'an ayetlerini buluşturmak, dinle bilimi barıştırmak, akılla kalbi, akılla vahyi buluşturmak, doğru ile batıyı buluşturmak, mazi ile istikbali buluşturma"nın kolay bir iş olmadığını dile getiren Görmez, konuşmasında şunları söyledi: "İnanıyorum ki bu okullarımız geliştirdikleri okul müfredatı sistemi ile programı ile bunları başaran ve bir başka açıdan da devletle milleti buluşturan önemli müesseseler olmuştur. Devletle milleti kaynaştıran, devletle millet arasındaki problemleri ortadan kaldıran çok önemli müesseselerdir. Ben öncelikle son yıllarda okullarımızın gelişmesinde büyük emeği geçen, kalitesinin artırılmasında hizmet edenlere huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Milleti millet yapan üstün değerler vardır. İşte bu değerleri yaşatmak, bu değerleri bir eğitim kurumu ile sürdürülebilir kılmak son derece önemlidir."

 

Kur'an bülbülleri şakıdı

11 bölgeden gelen öğrenciler ilahiyat fakülteleri öğretim görevlilerinden oluşan jüri önünde Kur'an-ı Kerim okuyarak hünerlerini sergiledi. Finaller sonunda İzmir Anadolu İHL'den Eşref Kaya 98 puanla birinci, Ankara Tevfik İleri İHL'den Ahmet Demir 97 puanla ikinci, Van Erçiş İHL'den Sadık Tunç 95 puanla üçüncü oldu. İlk üçe girenlere tam altın ve diz üstü bilgisayar hediye edildi. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler