YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İllerden 1 Mayıs notları...
İllerden 1 Mayıs notları...
01 Mayıs 2012 17:23
1 Mayıs işçi Bayramı sadece İstanbul Ankara izmir gibi büyükşehirlerde değil bir çok ilde coşkuyla kutlandı. İşte diğer illerden 1 Mayıs notları...

Kırklareli, Giresun, Düzce, Kırşehir, Niğde, Konya, Samsun, Amasya, Sinop, Ordu, Çorum, Trabzon ve Antalya'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Kırklareli'de, Lüleburgaz Demokrasi Platformu öncülünde, Eğitim-Sen, KESK, DİSK ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan grup Hükümet Konağı önünde toplandı.

İstanbul, İstasyon ve Fatih Caddelerini takip eden grup 3 bin kişi Kongre Meydanı'na yürüdü. Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, saygı duruşunun yapılmasının ardından yaptığı konuşmada, Türkiye'de emek, barış, eşitlik ve özgürlük uğruna yaşamını yitirenlerinden aldıkları mücadele bayrağını daha yükseklere taşıyacaklarını söyledi.

Yıldız, sosyal ve siyasal koşullara bakıldığında birliğe ve dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Bu arada BDP ile bazı sendika temsilcileri arasında sözlü tartışma yaşandı. Tartışma emniyet güçlerinin araya girmesi ile sona erdi. Kutlamalar, yerel sanatçıların sahne almasıyla olaysız  son buldu.

Giresun

KESK ve TÜRK-İŞ'e bağlı sendikalar, bazı siyasi partiler ile öğrenci gruplarının katılımıyla yürüyüş düzenlendi.

Debboy mevkisinde, yürüyüş için toplanan grupların ellerindeki pankart ve dövizleri tek tek inceleyen polisler, 'provokasyona yol açabilecek, yasalara aykırı söylemler, ifadeler, yasal olmayan oluşumların temsil edilmesi' gibi gerekçelerle bazı pankart ve dövizlere el koydu.

Geniş güvenlik önlemlerinin ardından Gazi Caddesi, Belediye Meydanı güzergahında devam eden yürüyüş, Osman Ağa Meydanı'nda sona erdi.

KESK Dönem Sözcüsü İbrahim Karahasan, burada yaptığı konuşmada, insanın insanı sömürmediği, hiçbir halkın din, dil, kültür farklılıkları nedeniyle baskı, ayrımcılıkla karşılaşmadığı, bilimin, emeğin, barışın, kardeşliğin egemen olduğu bir ülke istediklerini söyledi.

Türküler eşliğinde halayların çekildiği program olaysız sona erdi.

Düzce

Anıtpark'ta düzenlenen mitinge katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Mayıs'ın Türkiye'de ve dünyada yaklaşık 160 yıldır işçilerin ''birlik, dayanışma ve mücadele günü'' olarak kutlandığını belirtti.

İşçi bayramının Türkiye'nin dört bir yanında coşkuyla kutlandığını anımsatan Akkaya, ''Burada işçiler haklı ve meşru taleplerini dile getirmek için alanlara toplandı. Bugün işçiler, Türkiye ve dünyanın her yerinde baskıya, sömürüye karşı durmak için alanlarda seslerini var güçleriyle duyuruyorlar'' diye konuştu.

 Akkaya, şöyle devam etti:

''Türkiye'de çalışma hayatı çok zor bir dönemden geçiyor. Sendikaların üzerindeki baskılar gittikçe ağırlaşıyor. Bugün kazanılmış haklarımızı koruma ve sömürüye karşı birlik ve mücadeleyi sağlamak için önemli bir gün. Onun için bu ülkeyi yönetenler, işçilerin haklı taleplerine kulak vermelidir. Onların sendikalaşma ve özgür toplu sözleşme yapma haklarına saygı duymalıdır. Bu konudaki engelleri ortadan kaldıracak yasal düzenlemeleri bir an önce TBMM'den geçirmelidir.''

Öte yandan, ellerindeki döviz ve pankartlarla Düzce Belediyesi önünde toplanan çeşitli sendikaların üyesi işçiler, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar, İstanbul Caddesi boyunca slogan atarak mitingin yapılacağı Anıtpark'a kadar yürüdü.

Müzik eşliğinde halay çekerek, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayan grup, daha sonra dağıldı.

Kırşehir

Kırşehir'de, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları sırasında bir binadan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin posteri açıldı.

Bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla oluşturulan kutlama komitesinin hazırladığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları Maşaderesi mevkisinde yapıldı.

Kutlamalar sürerken, alanın yakınındaki bir binadan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin posteri açıldı. Bunu gören katılımcılar, bir süre halay çekmeyi bırakarak, postere doğru   sloganlar attı.

Bahçeli'nin posterinin indirilmesi sonucu kısa süreli yaşanan gerginlik sona erdi.

 Emniyet güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı kutlamalar, olaysız sona erdi.

Niğde

Niğde'de Hak-İş'e bağlı sendikalar, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü fidan dikerek kutladı.

Niğde ile Bor ilçesi arasındaki Orman Bölge Müdürlüğüne ait arazide bir araya gelen sendikacılar, işverenler, işçiler ve aileleri, burada kendilerine ayrılan 3 dönümlük araziye yaklaşık bin 500 fidan dikti.

Hak-İş Konfederasyonu İl Temsilcisi ve Öz İplik-İş Sendikası Şube Başkanı Mehmet Avşar'ın önderliğinde gerçekleştirilen organizasyona katılan yaklaşık 400 işçi, aileleleriyle birlikte halay çekip eğlendi.

Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat ile Birko Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Mumcu da işçileri yalnız bırakmadı.

 Konya

Konya'da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla KESK Konya Şubeler Platformu öncülüğünde bir araya gelen bazı işçi sendikaları, sivil toplum örgütleri ve bazı partililer yürüyüş ve ardından gerçekleştirilen mitingle kutlama yaptı.

Atatürk Anadolu Lisesi önünde toplanan grup, pankart, poster ve dövizlerle yürüyüş yaptı.

Yürüyüşün ardından gruptakilere seslenen KESK Dönem Sözcüsü Cebrail Bektaş, sosyal ve siyasal koşullara bakıldığında, birliğe ve dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan günlerden geçildiğini söyledi.

Konuşmaların ardından grup üyeleri söylenen türkü ve şarkılar eşliğinde halay çekti. Grup daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

Öte yandan Türk-İş, Kamu-Sen, Tes-İş ve Demiryol-İş Sendikası üyeleri de, Zafer Meydanı'nda davul zurna eşliğinde kutlama yaptı.

Türk-İş 2. Bölge Temsilcisi Necati Kökat, burada yaptığı konuşmada, 1 Mayısların, emek hareketinin birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak tüm dünyada yıllardır kutlandığını söyledi.

Samsun

İstasyon Mahallesi'nde toplanan sendika, sivil toplum ve siyasi parti üyelerinden oluşan grup, ellerinde pankart, döviz ve flamalar ile sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Güvenlik önlemleri altında Cumhuriyet Meydanı'na ulaşan grup, slogan atmaya burada da devam etti.

Türk-İş 6. Bölge Başkanı İsmail Ekşioğlu, yaptığı konuşmada, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

Konuşmalar sırasında kendilerine söz hakkı verilmeyen Devrimci Sağlık-İş Sendikası üyeleriyle KESK Samsun Şubeler Platformu üyeleri arasında sözlü tartışma yaşandı. Kutlamaları protesto eden Devrimci Sağlık-İş Sendikası üyeleri alanı terk etti.

Ardından müzik eşliğinde şarkılar söyleyip halay çeken gruplar, kutlamaların ardından olaysız dağıldı.

AMASYA

Pirincci Mahallesi Kunç Köprüsü başında toplanan sendika, parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, polis arama noktalarından geçerek Yavuz Selim Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı önüne yürüdü.

Burada KESK Şubeler Platformu adına konuşan SES Amasya İl Temsilcisi Satılmış Ayan, işçilerin, emekçilerin kapitalist sömürü ve baskılara karşı omuz omuza mücadele vermeye çağırdı.

Konuşmalar sonrasında davul ve zurna eşliğinde halay çeken gruplar olaysız dağıldı.

SİNOP

Kutlama için Kaleyazısı Mahallesi eski otogar önünde toplanan gruplar, Sakarya Caddesi'ni takiben Uğur Mumcu Meydanı'na yürüdü.

Kutlama alanında yoğun güvenlik önlemleri alınırken, platform temsilcilerinin konuşmaları sonrasında gruplar slogan atıp halay çekti. Çok sayıda vatandaşın katıldığı programa il ve ilçelerin belediye başkanları da eşlik etti.

Kutlamalar sonrasında gruplar olaysız dağıldı.

ORDU

Ordu'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları kapsamında çeşitli sendika ve siyasi parti üyeleri belediye meydanında bir araya geldi.

Kutlamalar sırasında konuşan KESK Ordu Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Kadıoğlu, içinde bulundukları sosyal ve siyasi koşullara bakıldığında her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Program kapsamında katılımcılar yerel sanatçı Gaye Aksu'nun şarkılarıyla halay çekti.

Kutlamalara CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız ve Belediye Başkanı Seyit Torun'da katıldı.

Belediye meydanında tertip edilen programda, alanın yakınındaki bir inşaatta bulunan işçilerin hem çalışıp hem de kutlamaları izlemeleri dikkati çekti.

İşçilerden Şükrü Bağdat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapılan kutlamalara saygı duyduklarını, ancak gerçek emekçilerin kendileri olduğunu söyledi.

Bağdat, duygularını şöyle dile getirdi:

''Asıl emekçiler biziz. Gerçekten emeğimize, ekmeğimize sahip çıkan insanlarız. Herkes tatil, bayram yapmak ister ama biz gerçek emekçiler çalışmak zorundayız. Arkadaşlar burada eğleniyorlar. Tabi ki onları destekliyoruz, ama gerçek emeği biz biliriz, çalışanda, üretende bizleriz. Sendikalar eğer gerçek emekçiler için mücadele ediyorlarsa yanlarındayız.''

ÇORUM

KESK'e bağlı sendikalara mensup kişiler ile CHP İl Teşkilatı ve çeşitli derneklerin üyelerinden oluşan grup, Gazi Caddesi'nde toplandı.

Buradan slogan atarak yürüyüşe geçen gruplar, Saat Kule Meydanı'nı takiben Abide Meydanı'na ulaştı. Meydan çevresindeki kontrol noktalarında üst araması yaparak alana girişlere izin veren polis ekipleri, katılımcılara birer karanfil hediye etti.

Şeker-İş Çorum Şube Başkanı Sefer Kahraman'ın, işçi haklarının tarihsel gelişimi ve mevcut durumunu ele alan konuşmasının ardından müzik eşliğinde halay çekilerek etkinlik tamamlandı.

Polisin güvenlik önlemi altında gerçekleştirilen etkinliğin ardından gruplar olaysız dağıldı.

Trabzon

Cumhuriyet Caddesi'nde toplanan sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti üyeleri, Atatürk Alanı'na kadar ellerinde bulunan pankart ve dövizlerle yürüdü. Güvenlik güçlerinin kontrolünde alana giriş yapan grup, yöresel türküler söyleyerek horon tepti.

Konuşmaların ardından sahne alan ve yöresel şarkılar seslendiren Apolas Lermi ile ses sistemini kuran belediye çalışanları arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Ses sisteminin yeterli olmadığını ve kesintiye uğradığını iddia eden Lermi'nin bu konuşması üzerine görevli, kısa süreliğine ses sistemini kapattı.

Organizasyonda görevli kişilerin olaya müdahale etmesinin ardından konser devam etti.

Antalya

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri kapsamında sendikalar, siyasi partiler, dernekler ve çeşitli sivil toplum kuruluşları üyeleri, renkli bayraklar, flamalar, pankartlar ve dövizlerle Güllük Caddesi'ndeki Aydın Kanza Parkı önünde toplandı.

Kutlamaların yapılacağı Atatürk Parkı'na doğru yürüyüşe geçen grup, çeşitli taleplerini ve eleştirilerini dile getiren sloganlar attı.

Antalya'daki tiyatro sanatçılarından oluşan bir grup da sahne kostümleriyle ''Seyirci uyuma, tiyatrona sahip çık'' sloganı atarak yürüdü.

Yürüyüşe katılanlar arasında liseli gençlerin yanı sıra Beşiktaş taraftarı da yer aldı. Grup, kutlamaların yapılacağı Konyaaltı Caddesi'ndeki Atatürk Parkı'na güvenlik önlemleri kapsamında alındı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, kutlamalarına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da katıldı. Alanda toplanan grup, şarkılar eşliğinde halay çekti, marşlar söyledi. Havanın sıcak olması nedeniyle genç bir kız bayıldı. Doktor olan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, genç kıza müdahale etti.

Sendika temsilcileri, siyasi partilerin alanda bayrak açmalarına izin vermedi. Kutlamalar, amatör ses sanatçılarının konseri ile sona erdi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler