YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlklere sahne oldu
İlklere sahne oldu
02 Ağustos 2011 08:07
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesinin şekillendiği Yüksek Askeri Şura, dün Başbakan Erdoğan başkanlığında toplandı. Genelkurmay Başkanı ve 3 kuvvet komutanının 2 gün kala emeklilk istemesiyle gözlerin çevrildiği şurada ilkler yaşandı.

Genelkurmay Başkanı ve 3 kuvvet komutanının emekliliği üzerine gözlerin çevrildiği Yüksek Askerî Şûra, ilk gün çalışmalarını tamamladı.

Toplantıya Org. Necdet Özel, Genelkurmay başkan vekili sıfatıyla katılırken Başbakan Erdoğan, Anıtkabir özel defterine yazdığı notta, yeni döneme ilişkin mesajlar verdi: "Silahlı kuvvetlerimiz, vizyonunu çağın gereklerine uygun olarak yenilemede çok önemli atılımlar gerçekleştirmektedir."

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni komuta kademesinin belirlendiği Yüksek Askerî Şûra dün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ile 3 kuvvet komutanının toplantıya iki gün kala emekliliklerini istemesi üzerine gözlerin çevrildiği şûra, ilklere sahne oldu. Şûraya geçtiğimiz cuma günü Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanan Orgeneral Necdet Özel, Genelkurmay başkan vekili sıfatıyla katıldı.

'İnternet andıcı' soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı talep edilen Ege Ordu Komutanı Nusret Taşdeler'in de iştirak ettiği YAŞ'ta, ilk kez 14 yerine 9 orgeneral ve oramiral yer aldı. Tutuklu bulunan Harp Akademileri Komutanı Org. Bilgin Balanlı, toplantıya giremeyen isimler arasındaydı. Yeni kabinede Milli Savunma Bakanlığı'na getirilen İsmet Yılmaz'ın ilk YAŞ toplantısının öğleden sonraki bölümüne Başbakan katılmadı. Erdoğan, Org. Necdet Özel'le Başbakanlık'ta ayrı bir görüşme yaptı. Özel, burada yaklaşık 1 saat 45 dakika kaldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki değişime yönelik mesajlar ise Başbakan Erdoğan'ın Anıtkabir'deki özel deftere yazdığı notlarda gizliydi: "Önemli küresel sıkıntıların yaşandığı bir dönemde ülkemizin huzur ve istikrar içinde atılımlarını sürdürüyor olması en büyük mutluluğumuzdur. Silahlı kuvvetlerimiz de gerek üstlendiği savunma görevlerinde gerek vizyonunu çağın gereklerine uygun olarak yenilemede çok önemli atılımlar gerçekleştirmektedir."

YAŞ'ın ağustos ayı olağan toplantısı, Genelkurmay Başkanlığı Çakmak Salonu'nda dün saat 09.45'te başladı. Başbakan Erdoğan, ilk gün çalışmasının öğleden sonraki bölümüne katılmadı. Toplantıya Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel katıldı. Emekliliklerini isteyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit YAŞ'a katılmadı. Ayrıca tutuklu olan Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı da toplantıya giremeyen isimler arasında yer aldı. Böylece YAŞ, tarihinde ilk kez 14 yerine 9 orgeneral ve oramiralle toplandı.

Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu'nda olduğu gibi masanın başında tek oturdu. Daha önceki şûra toplantılarında Başbakan ile Genelkurmay Başkanı yan yana oturuyordu. Genelkurmay Başkanlığı'na vekaleten atanan Orgeneral Özel, toplantı masasında Başbakan'ın sağındaki ilk sıranın başında oturdu.

Şûra üyeleri, dün planlanandan bir saat önce Anıtkabir'e geçti. Başbakan Erdoğan başkanlığındaki heyet, kırmızı ve beyaz karanfillerden hazırlanmış ve üzerinde "YAŞ üyeleri" yazan çelenkle Aslanlı Yol'dan yürüdü. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Başbakan Erdoğan, deftere şunları yazdı: "Büyük Atatürk, koyduğun hedefe uygun olarak Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyet seviyesinin ötesine taşımak azmiyle çıktığımız yolda büyük bir aşk ve heyecanla çalışmaya devam ediyoruz. Önemli küresel sıkıntıların yaşandığı bir dönemde ülkemizin huzur ve istikrar içinde atılımlarını sürdürüyor olması en büyük mutluluğumuzdur. Milletimiz ülkesine inanıyor. Daha mutlu ve müreffeh bir Türkiye'nin inşası için her insanımız gönülden gayret gösteriyor. Bu gelişmeye paralel olarak Silahlı Kuvvetlerimiz de gerek üstlendiği savunma görevlerinde gerek vizyonunu çağın gereklerine uygun olarak yenilemede çok önemli atılımlar gerçekleştirmektedir. Son yıllarda özellikle savunma sanayiimizde kaydedilen stratejik gelişmeleri sadece Silahlı Kuvvetlerimiz için değil, ülkemizin geleceği için de son derece hayati kazanımlar olarak görüyoruz. Bu inançla gerçekleştireceğimiz Yüksek Askerî Şûra'mızın ülkemize, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetleri'mize hayırlı olmasını diliyor, ülkelerinin istiklali için canlarını vermiş bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun."

Şûrada terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ele alınıyor. Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle TSK'dan ayrılacak personelin durumları ile TSK'yı ilgilendiren diğer konular da toplantıda görüşülüyor. Kuvvet komutanları ile diğer general ve amiral atama işlemleri, Yüksek Askerî Şûra faaliyetleri dışında, özel kanunlarla belirlenen esas ve usullere göre yapılıyor. Şûra kararlarının 4 Ağustos Perşembe günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulmasının ardından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.


Kulislerde 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nun Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel'in Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük'ün Jandarma Genel Komutanlığı'na, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner'in 1. Ordu Komutanlığı'na, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu'nun ise 2. Ordu Komutanlığı'na getirileceği konuşuluyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı için Hava Lojistik Komutanı Korgeneral Mehmet Erten'in ismi geçiyor. Ancak hükümetin Erten'e 'filo komutanlığı yapmaması ve yeterli tecrübesinin bulunmaması' gerekçesiyle sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Bu yüzden başka bir tümgeneralin korgeneral yapılıp Hava Kuvvetleri'ne 'vekaleten' atanması formülünün gündeme gelebileceği ifade ediliyor.

Tutuklu generallerin durumu da netleşecek

YAŞ'ta cezaevinde tutuklu bulunan ve terfileri gelen 14 generalin durumu da netlik kazanacak. TSK Personel Kanunu'na göre söz konusu isimlerin terfi etmeleri mümkün değil. Ya terfileri dondurulacak ya da emekliye sevk edilecekler. Terfi sırasında bulunan tutuklu general ve amiraller şunlar:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı: Korgeneraller Nejat Bek, Mustafa Korkut Özarslan, tümgeneraller Ahmet Yavuz, Salim Erkal Bektaş, Abdullah Dalay, İhsan Balabanlı, Tuğgeneral Kasım Erdem.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı: Korgeneraller Korcan Pulatsü, Ziya Güler, Tümgeneral Beyazıt Karataş.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı: Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tümamiral Haydar Mücahit Şişlioğlu, Tuğamiral Ahmet Türkmen.

Başbakanlık'ta ikili zirve

Başbakan Tayyip Erdoğan, şûra üyeleriyle gerçekleştirdiği Anıtkabir ziyaretinin ardından Başbakanlık Resmi Konutu'na geçti. YAŞ'ın öğleden sonraki toplantısına katılmayan Erdoğan, saat 14.00'te Kara Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay Başkan Vekili Orgeneral Necdet Özel'i kabul etti. Daha önceden planlandığı belirtilen görüşme 1 saat 45 dakika sürdü. Görüşme sürerken, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala da Konut'a geldi. Ancak Ala'nın toplantıya katılmadığı aktarıldı. Erdoğan ve Necdet Özel'in Hava, Deniz, Kara ve Jandarma komutanlıklarına atanacak isimleri konuştuğu tahmin ediliyor. Özellikle Hava Kuvvetleri Komutanlığı üzerinde durulduğu belirtiliyor.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler