YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlker Başbuğ'un açıklamalrına Gül ne dedi?
İlker Başbuğ'un açıklamalrına Gül ne dedi?
İlker Başbuğ'un açıklamalrına Gül ne dedi?
15 Ekim 2008 / 21:43 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, asker ve polislerin moralini bozacak davranışlar içinde olmamak gerektiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Gül, 60. Frankfurt Kitap Fuarı’ndaki konferans merkezinde basın toplantısı yaparak, Almanya ziyareti hakkında açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Bazen kendi askerimizin, kendi polisimizin moralini bozacak davranışlar içinde olmanın doğru olduğu kanaatinde değilim. ‘Bu mücadelelerin psikolojik harp yanı vardır’ dedim. Zaman zaman farkına varmadan, insanlar bunlara alet olabilirler. Bu açıdan hepimizin dikkatli olmasının doğru olduğu kanaatindeyim” dedi.


Bir gazetecinin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un bugün yaptığı açıklamada, “Terör örgütünün eylemlerini başarılı gibi gösterenler, bundan sonra akacak kanın da sorumlusu olacaklardır. Herkesi dikkatli olmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandığını, daha önce de kendisinin “Verilen tepkilerde düşmanı sevindirmemek lazım” düşüncesini dile getirdiğini hatırlatarak değerlendirmesini sorması üzerine Gül, “Hiç şakası yok, acımasız bir terörle büyük bir mücadele veriliyor. Bu mücadelede tabii şehitler de veriyoruz. Bu mücadelenin hangi zor şartlar altında yapıldığını da hepimizin görmesi gerekir” dedi.


Türkiye’nin açık bir toplum olduğunu, eleştiriler ve farklı görüşlerin ifade edilebileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Bunların hiçbirinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), emniyet güçlerinin mücadelesini zayıflatıcı yönde olmaması gerekir. Geçenlerde söyledim, hele böyle günlerde, acımasız, en zor şartlar altında bu mücadelenin verildiği dönemde, ‘Düşmanı sevindirmenin alemi yok’ dedim. Açıklamaları da gördüm. Zaten her kurum kendi içerisinde değerlendirmelerini yapıyor, bunlar paylaşılır ama özellikle bazen çok gizli belgeler... Bazen kendi askerimizin, kendi polisimizin moralini bozacak davranışlar içinde olmanın doğru olduğu kanaatinde değilim. Hatırlarsanız yine o konuşmam da ‘Bu mücadelelerin psikolojik harp yanı vardır’ dedim. Zaman zaman farkına varmadan, insanlar bunlara alet olabilirler. Bu açıdan hepimizin dikkatli olmasının doğru olduğu kanaatindeyim.”


Cumhurbaşkanı Gül, Irak ziyaretiyle ilgili bir tarih belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine de Irak’a ziyaret niyetini açıkladığını daha önce de dile getirdiğini söyledi. Gül, “Ziyaret etmek istiyorum ama herhangi bir tarih, planlama söz konusu değil şu anda. Böyle bir çalışma başlamış değil” dedi.


Kuzey Irak yönetimiyle görüşmelere ilişkin kendisine ulaşan bilgi olup olmadığının sorulması üzerine de Cumhurbaşkanı Gül, bunların Türkiye’nin terörle mücadelesindeki çalışmalarının bir parçası olarak görülmesi gerektiğini belirtti. Gül, “Bunlarla Hükümet şüphesiz ki çok yakından ilgileniyor. Hükümet’in yakından takip ettiği konular. Şu anda, orada ne görüşüldü, kim, ne dedi... Bana bildirilmesi de gerekmiyor açıkçası” diye konuştu.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler