YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlker Başbuğ'dan tepki
İlker Başbuğ'dan tepki
05 Mart 2013 13:46
''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, sanıkların konuşma sürelerine ilişkin hazırlanan listeye tepki gösterdi.

 

Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Başbuğ, kendi internet sitesi  üzerinden yaptığı açıklamada, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, sanıkların duruşmalardaki konuşma sürelerine ilişkin hazırladığı listede, kendisinin 2 saat 18 dakika konuştuğu ve savunma yaptığı bilgisinin yer aldığını anımsattı.
 
Bugüne kadar geçen sürede, sadece 27 Mart 2012 günü yapılan duruşmada konuştuğunu, konuşmasının amacının da mahkemede savunma yapmamasının nedenini açıklamak olduğunu anlatan Başbuğ, duruşma tutanaklarında 1,5 sayfayı kapsayan bu konuşmanın en fazla 10 dakika sürmüş olabileceğini savundu. Başbuğ, geriye kalan 2 saat 8 dakikanın ise mahkeme heyeti başkanının savcılık sorgu tutanağını okuması ve kendisine soru yöneltmesiyle geçtiğini öne sürdü. 
 
İlker Başbuğ, kendisine yöneltilen sorulara da cevap vermediğini belirterek,  ''Hal böyle iken, mahkeme tarafından 2 saat 18 dakika konuşma yapıldığının ileri sürülmesini anlamak mümkün değildir'' ifadelerini kullandı. 
 
 
Bozdağ'ın sözleri çok anlamlı
 
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın 28 Şubat'ta bir televizyon kanalında yayınlanan programda yaptığı söyleşide, ''Ben Sayın İlker Başbuğ ile ilgili iddianamede o nitelemenin fevkalade yanlış olduğunu hep söyledim. Esasında terör örgütü üyesi olarak nitelendirilmesi bu davaların meşruiyetine de gölge düşürmüştür'' ifadelerini kullandığını öne süren Başbuğ açıklamasında,  ''Darbe iddialarının mağduru durumunda olan hükümetin bir üyesinin bu sözleri çok önemli ve anlamlı'' ifadelerine yer verdi.  
 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler