21 Haziran 2018 Perşembe
 • Altın192,939
 • BIST94.552
 • Dolar4,7378
 • Euro5,4908
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2357
 • İstanbul24 °C
 • Ankara21 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya18 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa21 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa27 °C
 • Gaziantep21 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlker Başbuğ'dan ezber bozan açıklamalar!
Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ'un Silivri manifestosu ezber bozdu. Başbuğ, "Paralel Yapı tehlikesi bizim mağduriyetimizden daha öncelikli bir konu" dedi. Ardından da özeleştiri yaptı: Bizim de yanlışlarımız oldu.Cenazelere gidilir, namaz kılınmazdı
İlker Başbuğ'dan ezber bozan açıklamalar!
07 Mart 2014 / 10:30 Güncelleme: 07 Mart 2014 / 10:42

Anayasa Mahkemesi, İlker Başbuğ için son derece önemli bir karar verdi. Tahliye için umudu artan Başbuğ'un açıklamaları ise gündemi değiştirdi.

Silivri Cezaevi'nde Takvim'e konuşan Başbuğ, son derece önemli açıklamalar yaptı.

Başbuğ, paralel yapı tehlikesinin kendi mağduriyetlerinden çok daha öncelikli bir konu olduğunu söyledi. Türk Silahlı Kuvvetleri'yle (TSK) ilgili eleştiriler de yapan Başbuğ, şu açıklamalarda bulundu: 

Kurallar var ama...

Bizim de yanlışlarımız oldu

Özeleştiri yapmamız lazım. Cenazelere gidilir, namaz kılınmaz. Orada, kenarda öyle durulur. Yazılı olmayan bir kural var sanki. Bizim de yanlışlarımız oldu. Orduevlerine, askeri tesislerde yapılan düğünlere, davetlere başörtülü ve sakallıların alınmaması konusu. Her ordunun kuralları var.

Mesela Amerikan ordusunun tesislerine blue jeanle giremezsiniz. Yemin törenlerine alınmama konusuna cevap veremem. Hatadır. Kabul ediyorum bunu. Ertesi gün o çocuk şehit olunca, aynı hanımefendinin elini öpüyorsunuz" 

TSK'a dinsiz kampanyası 

14 Nisan 2009'da Harp Akademileri'nde kapsamlı bir konuşma yaptım. "Din toplum için önemli. Ordu peygamber ocağı. Dinin önemini yadsıyamayız" dedim. Ancak yıllardır Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üst kademesi dinsiz, dine karşı gibi bir algı yaratılmak istendi. Silahlı Kuvvetler buna etkin şekilde karşılık veremedi. Bu kampanyaya en etkin duruş sergileyen benim. TSK hiçbir zaman dine karşı olmadı. Biz, istihbarat raporlarıyla falan, insanları dini inanışları nedeniyle ayrıştırmadık. 

Milli ordu vurgusu

Etnisite tehlikelidir

Ben 'milli ordu'yu çok önemsiyorum. TSK milli ordu vasfını yitirirse olumlu sonuç doğurmaz. Atatürk, 29 Ekim 1938'de son mesajını, Türk milletine değil Silahlı Kuvvetler'e vermiştir. O mesajında da milli ordu vurgusu yapmıştır. 'Milli ordu'dan kasıt', milletin ordusudur. Milleti temsil eder. Bütün yapıların, Hakkari'den Edirne'ye kadar, herkesin orada olması lazım.

'Milli ordu'yla savaşanla ben savaşırım. 'Milli ordu'da, etnisite olmayacak. Din, mezhep farklılığı gözetilmeyecek. Bu etnisiteden daha farklı. Bu, Türkiye için çok hassas bir konu.Mesela ben, "Şaban Arslan Alevi mi Sünni mi" dersem, bu çok tehlikeli bir yaklaşım olur. 

Seçimle gelen seçimle gider

İlker Başbuğ, paralel örgüte de değindi. "Kumpas kapsamında mağdur edilen yüzlerce, binlerce insan var. Paralel yapı tehlikesi bizim mağduriyetimizden daha önemli" dedi ve ardından da yolsuzluk iddialarını değerlendirdi:

"Efendim, yolsuzluk iddiaları var... Yolsuzluk varsa elbette üzerine gidilsin. Ancak seçimle gelen iktidar seçimle gitsin. Seçim dışı manevralarla iktidardan uzaklaştırma girişimleri darbeye girer. Ayrıca TSK da liyakata dayalı sistemi bir kenara bırakmalı. Askerler, siyasi iktidardan beklenti içine girmemeli." (ŞABAN ARSLAN)

Özgürlük için ilk adım atıldı

Tarihler 5 Ocak 2012'yi gösterdiğinde Türkiye'de bir ilk yaşandı! Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, "Terör örgütü üyeliğinden" tutuklandı. Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 Ağustos 2013'te kararını verdi. 

"İtirazlarım incelenmedi"

Başbuğ başta olmak üzere çok sayıda tutuklu, ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi. Ancak kararın üzerinden 7 ay geçmesine rağmen mahkeme gerekçeli kararını yazıp dosyayı Yargıtay'a göndermedi. Bunun üzerine Başbuğ, avukatı İlkay Sezer aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yaptı. Başbuğ, dilekçesinde "Tutukluluğa itirazlarım incelenmeden reddedildi. Özgürlüğüm ihlal edildi" dedi. 

baş örtüsü siyasi malzeme olmasın
 // mtn dgrmnci
genelkurmay başkanımızın böyle düşünmesi güzel bir olay bence tsk bu kadar baş örtüsüne katı olmamalıydı hata baş örtüsü birgün geldi siyasi bir partinin seçimlerde en büyük kozu oldu demeki bu olay milletin içinde yaraydı Erdoğan hükümetide bunu iyi kulandı hata bu askerlerimizin tutuklanmalarına kadar giti birilerine iyi malzeme oldunuz inşallah bundan sonra tsk milletin baş örtüsüne inançlarını engelemez daha duyarlı davranır asker annelerin eleri sadece oğlu şehid olunca değil her zaman öpün...
07 Mart 2014 Cuma 12:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler