YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlker Başbuğ isyan etti
İlker Başbuğ isyan etti
10 Mayıs 2014 18:35
Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Balyoz sanıklarının yeniden yargılama talebini reddeden mahkemeyi eleştirdi.

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Balyoz sanıklarının yeniden yargılama talebini reddeden mahkemeyi eleştirerek, “Mahkeme TUBİTAK raporunu alıyor ve ‘Yeniden yargılamaya gerek yok’ diyor. Niçin, nasıl, sebebi belli değil. Yeter artık, biz daha fazla Murat gibi şehit vermeye hazır değiliz, kaldıramayız” dedi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Beşiktaş’ta asker yakınlarının her hafta düzenlediği “Sessiz Çığlık” eylemine katıldı. Eyleme katılan yüzlerce tutuklu asker yakını, yeniden yargılamanın önünün açılmasını istedi.

Eylemde konuşan İlker Başbuğ 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin TUBİTAK raporuna rağmen Balyoz davası sanıklarının yeniden yargılama talebini reddettiğini hatırlatarak, “Mahkeme TUBİTAK’ın son raporunu alıyor ve ‘Yeniden yargılamaya gerek yok’ diyor. Niçin, nasıl? Ortada uluslararası belgeler var. Hiç mi bunların kıymeti yok? Nedeni belli değil. Adalet Bakanı birkaç gün evvel açıkladı. ‘İlgili mahkeme TUBİTAK raporunu reddettiği için ben konuyu Yargıtay Başsavcılığına ileteceğim’ dedi. Bekliyoruz. Ümit ediyoruz. Adalet Bakanlığı bu işlemi bir an önce gerçekleştirmeli” dedi.

Balyoz davası sanıklarının Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı bireysel başvuruların bulunduğunu hatırlatan Başbuğ, “6-7 ayı geçti. Yine ümit ediyoruz mahkeme bu başvuruları en kısa zamanda dikkate alacak ve adaletin gerektirdiği kararı verecek. ’Mahalli seçimlerden sonra yeniden yargılama konusunu yasal düzenleme ile gündeme getireceğiz’ sözü verildi. Yerel seçim oldu bitti. Peki yeniden yargılanma yolunun yasal düzenlemelerle açılması için daha ne bekliyorsunuz? Yeter artık biz daha fazla Murat gibi şehit vermeye hazır değiliz, kaldıramayız” diye konuştu.

Başbuğ: "Siz insan bile değilsiniz"

Genelkurmay Eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Türkiye’de ’askeri vesayet ortadan kaldırıldı’ diyen sözde aydınlar olduğunu savunarak, "Hukuk cinayetleri işleyerek ’biz demokratız’ diyorsunuz. Siz aydın değilsiniz, siz insan bile değilsiniz" dedi.

Tutuklu askerlerin yakınlarının düzenlediği "Sessiz Çığlık" eylemine katılan Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, yaptığı konuşmada bazı gazeteci ve aydınları eleştirdi.

Türkiye’de askeri vesayetin ortadan kaldırıldığını savunan sözde aydın bir kesim olduğunu iddia eden Başbuğ, "İnsanları korkutarak, hukuk cinayetleri işlenerek. BM kararlarını, TUBİTAK kararlarını görmeyerek. Hukuk cinayeti işleyerek askeri vesayeti kaldırdık biz demokratız diyorsunuz. Demokrasinin en önemli faktörü hukukun üstünlüğü. Siz aydın değilsini, siz insan bile değilsiniz" dedi.

Deniz Kurmay Albay Murat Özenalp’in ölümüne de değinen Başbuğ, "Murat Albay’ın günahı neydi. Hep söylüyoruz, meşhur 5 nolu harddisk var. Bu 5 nolu harddiske bakıyoruz. Orada bir liste var. Amiral olma potansiyeli yüksek denizci subaylar. İşte Murat Albay da o liste içerisinde. Ne kadar gariptir. Cinayet filmlerini hatırlayın. Katil cinayeti işler, bir de cinayet alanında cinayeti neden işlediğine dair delil bırakır" şeklinde konuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler