YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlker Başbuğ: Gülen'in amacına ulaşmasına tek engel TSK idi
Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, "Gülen Hareketi'nin hedeflerine ulaşması için en büyük engel TSK idi. O zaman TSK halkın gözünde itibarsızlaştırılmalı ve sesi kesilmeliydi, karşıt kadrolar tasfiye edilmeliydi. İşte yaşanılan da budur' dedi.
İlker Başbuğ: Gülen'in amacına ulaşmasına tek engel TSK idi
07 Ekim 2015 / 15:07 Güncelleme: 07 Ekim 2015 / 15:25

Ergenekon davası temyiz incelemesi 2'nci duruşmasında sanık Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un savunmaları alınıyor.

Obama yönetimi esnasında, Ilımlı İslam düşüncesinin terk edildiğini kaydeden Başbuğ, ifadesine şu şekilde devam etti:

"GÜLEN'İN ABD'YE GİTMESİNE YARDIMCI OLANLARA BAKMAK LAZIM..."

'Fethullah Gülen'e gelince, özellikle ABD'de kalmasına yardımcı olan isimlere bakılırsa, O; neo-conlar tarafından Ilımlı İslam konseptinin uygulanmasında kullanılabilecek bir kişi olarak değerlendirilmiş olabilir. Sosyal devlet olgusunun zayıflaması, yeni kimlik ve aidiyet arayışları, ekonomik beklentiler, toplumları ister istemez yeni dayanışma arayışlarına, cemaatleşmeye itmiştir.

Ancak, Gülen Cemaatinin bu beklentilerin üstünde hedefleri olduğu çeşitli istihbarat raporlarında yer almaktaydı. Başlangıçta bir noktaya açıklık getirmek isterim. Cemaat deyince, bir camiayı toptan ve baştan suçlu ilan etmek doğru değildir. Sözlerimiz; TSK'ne karşı yapılan komplolarda planlayıcı ve icracı olarak rol alanlara ve yapılanlara destek veren cemaat mensuplarına yöneliktir.

'"GÜLEN CEMAATİNİN HEDEFLERİNE ULAŞMASI İÇİN EN BÜYÜK ENGEL TSK İDİ"

Kara Kuvvetleri Komutanlığı dönemimde, bana çeşitli kanallardan iletilen bazı 'duyumlar' özellikle Gülen Cemaatinin TSK içinde kadrolaşmaya çalıştığı ve TSK'nin sahip olduğu 'milli ordu' niteliğine zarar verecek faaliyetler içinde olduğunu gösteriyordu. Bu kapsamda, TSK personeli arasındaki mezhep farklılıklarının kullanılmaya çalışılması en rahatsız edici konuların başında gelmekteydi.

Görüleceği gibi; Gülen Cemaatinin hedeflerine ulaşması için en büyük engel TSK idi. O zaman TSK halkın gözünde itibarsızlaştırılmalı ve sesi kesilmeliydi, karşıt kadrolar tasfiye edilmeliydi. İşte yaşanılanda budur. Sivil-asker ilişkisi, yasalarla çizilen sınırlar içerisinde, karşılıklı samimiyete, güven ve itimada ve askerlik mesleğinin profesyonel niteliğine saygı gösterilmesine dayandırılmalıdır.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler