YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlker Başbuğ: Cumhurbaşkanı yalnız bırakıldı
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Başbuğ, "15 Temmuz öncesindeki süreçlerde Cumhurbaşkanı'nın bazı konularda yalnız bırakıldığı kanaatindeyim. Tek başına mücadele verdi. Cemaat tehdidinin Türkiye'den silinmesi lazım." dedi.
İlker Başbuğ: Cumhurbaşkanı yalnız bırakıldı
19 Ekim 2016 / 08:38 Güncelleme: 19 Ekim 2016 / 09:05

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, "2012'den bugüne kadarki dönemde, FETÖ'ye karşı şimdiki Cumhurbaşkanı tek başına mücadele veriyor. 15 Temmuz öncesindeki süreçlerde Cumhurbaşkanı'nın bazı konularda yalnız bırakıldığı kanaatindeyim." dedi.

Bursa Rotary Kulübünün ev sahipliğinde bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Başbuğ, askeri hastanelerinin Milli Savunma Bakanlığına bağlı olması gerektiğini söyledi.

Askeri hastanelerinin Sağlık Bakanlığına bağlanmasının yanlış olduğunu savunan Başbuğ, "Dünyayı incelesinler, askeri hastanelerin olduğu ülkeleri de incelesinler, bu hastanelerin Sağlık Bakanlığına bağlı olduğu bir tane ülke var mı  Bu, akla ve mantığa ters gelen bir şey. Bunun bir örneğinin olabileceğini ben düşünmüyorum. Bütün dünyada askeri hastaneler vardır ve bu hastaneler, Milli Savunma Bakanlığının bünyesindedir." ifadelerini kullandı.

Başbuğ bir katılımcının, "Yargı toparlanıyor dediniz. Yargı nasıl toparlanıyor anlatır mısınız " sorusu üzerine, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) son dönemde yaptığı bütün tasarrufları desteklediğini dile getirdi.

HSYK'nın son dönemde yaptıklarının doğru olduğuna inandığını belirten Başbuğ, "HSYK, gerçekten büyük boyutta yargıyı bu çıkmazdan çıkarmak için büyük çaba sarf ediyor. Yargıtay eskisi gibi değil, büyük boyutta temizlendi." ifadesini kullandı.

"2009'dan sonra TSK'ya karşı komplolar kurulmaya başlandı"

Başbuğ, FETÖ'ye ilişkin, "15 Temmuz süreci öncesinde uyaran olmadı mı " sorusuna, uyaranlardan birinin de kendisi olduğu yanıtını verdi.

Harp Akademilerinde 2009 yılının nisan ayında yapılan değerlendirme toplantısında bu konuya değindiğini hatırlatan Başbuğ, şöyle devam etti:

"Burada Fetullah Gülen cemaatinin ne boyutta olduğunu ve ana hedeflerinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olduğunu ve bunlara karşı mücadele edeceğimizi kamuoyuna ifade etmiştik. 2009 yılından sonra TSK'ya karşı komplolar kurulmaya başlandı. Bu komploların arkasında temel unsur olarak cemaat olduğunun biz farkındaydık. Somut bilgi elimizde yoktu ama genel değerlendirmemiz cemaat olduğunu biliyorduk."

İlker Başbuğ, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da yargılandığı "şike davası" sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Fenerbahçe bu süreçte nasıl davrandı " sorusunu yanıtlayan Başbuğ, "Cemaatin komplolarına karşı 3 Temmuz süreciyle beraber Fenerbahçe camiası başarılı bir mücadele verdi. Onun dışında hiçbir kurum başarılı olamadı." diye konuştu.

"Bu tehdidin ortadan kaldırılması lazım"

Kritik süreçlerde siyasi sorumlulukların tartışılamayacağına işaret eden Başbuğ, şunları kaydetti:

"2012'den bugüne kadarki dönemde, FETÖ'ye karşı şimdiki Cumhurbaşkanı tek başına mücadele veriyor. 15 Temmuz öncesindeki süreçlerde Cumhurbaşkanı'nın bazı konularda yalnız bırakıldığı kanaatindeyim. Tek başına mücadele verdi. Cemaat tehdidinin Türkiye'den silinmesi lazım. Bu tehdidin ortadan kaldırılması lazım."


AA

.
 // .
ROTARY kulübü 80 milyonda başkasını bulamadı mı. Acaba üye misin ya da nerelerle iç içesin. Bir zamanların bazukaya boru parçası diyeni, ne yüce bir millet ki sizlere iade-i itibar yaptı isteyerek ya da istemeyerek. Bazılarınız bu yüce milletin vekili bile oldu. Bu millet sizlerin üzerindeki soru işaretinin kancasını sildi gibi görünüyor ama noktası olduğu gibi duruyor. Hainlikte birbiriyle yarışan FETÖ – ETÖ iyi takip edilmeli, Şamil Tayyar’a katılıyorum. ALLAH bu millete yardım etsin. ...
19 Ekim 2016 Çarşamba 11:16
 // Ömer
Millet Tehlikelinin ve ASiMETRIK Tehlike Arzedenlerin farkında merak etme. Müslümanı terörist yahudiden daha tehlikeli gören kimlerdi acaba?...
19 Ekim 2016 10:03
 // Erol
Evet cumhurbaşkanı tek başına mücadele ediyor. Rabbim ondan razı olsun. Hemde bir çok cephede adaleti elden bırakmadan mücadele ediyor. 2008de AK partiye karşı açılmaya çalışılan kapatma davasının ardında sen vardın . Evladını Vatan a şehit vermiş Anne yi başörtülü olduğu için orduevine sokmadın. Rabbim de fetoş denen haini kullanarak seni cezalandırdı. Cumhurbaşkanı ne yaptı. Seni hapisten kurtardı....
19 Ekim 2016 09:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler