YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk uçak nihayet indi
Olayların ardından Bişkek'ten ilk THY uçağı gecikmeli olarak İstanbul'a geldi
İlk uçak nihayet indi
09 Nisan 2010 / 18:30 Güncelleme: 09 Nisan 2010 / 18:31

Kırgızistan'da yönetim değişikliğiyle sonuçlanan  olayların ardından Bişkek'ten ilk THY uçağı İstanbul Atatürk Havalimanı'na geldi.

Yaşanan olaylar nedeniyle Kırgızistan hava sahasının trafiğe kapatılmasından sonra THY'nin TK 347 sefer sayılı Bişkek-İstanbul uçağı 9.5 saatlik gecikmenin ardından Atatürk Havalimanına indi.

Kırgızistan'dan İstanbul'a gelen iş adamı Bülent Şen, yaptığı açıklamada, Kırgızistan'da çıkan olayların ardından durumun daha sakin olduğunu belirterek, ''Şu an sıkıntılı bir hava yok. Olaylar yatıştı. Olayların, muhalif kanadın iktidardaki tekelleşmeye karşı bir tepkisi sonucu ortaya çıktığını sanıyorum. Yapılan zamların da bir etkisi olduğunu düşünüyorum, ama yeni yönetim zamları geri aldı'' diye konuştu.

Şen, olayları evde televizyondan izlediklerini ifade ederek, hava ulaşımı konusunda bir sıkıntı yaşadıklarını ve bir gün gecikmeli olarak gelebildiklerini söyledi.

Musa Yavuz adlı yolcu da olayların birden patladığını ve her tarafın talan edildiğini belirterek, ''Öyle çok büyük kalabalıklar yok. Sanki danışıklı bir dövüş varmış gibi bir durum yaşanıyor. Şu anda Kırgızistan'da bir sessizlik hakim. Cumhurbaşkanı'nın bulunduğu Osh kentinin nüfusu belki Bişkek'in 2 katı. Osh, Cumhurbaşkanı'nı savunuyor. Belki bir iç savaş bile yaşanabilir'' diye konuştu.

Bişkek Sosyal Bilimler Üniversitesinde öğrenci olan Hasan Taş da 4 yıldır bu ülkede yaşadığını belirterek, Bişkek'teki olaylardan bir gün önce Talas kentinde olayların çıktığını, sonra Bişkek'e sıçradığını anlattı.

Kendilerinin yerel televizyonları izlemediği için olaylardan geç haberdar olduklarını dile getiren Taş, olayların birden başladığını, Talas kentinden gelen halkın binaları kuşattığını ve kentte yağmalamaların da yaşandığını söyledi.

Hasan Taş, ''Gündüz, Beyaz Ev çevresinde toplanıp, işgal ediliyor. Gece saat 8'den sabah 6'ya kadar sokağa çıkma yasağı var. Gündüz ellerinde silahlar bulunan halk o kadar fazlaydı ki, polis ve güvenlik güçleri bir şey yapamıyordu. Çok sayıda kişinin öldüğü söyleniyor. Ölenlerin 100 civarında olduğu yolundaki haberler de gerçeği yansıtmıyor, çok daha fazla kişinin öldüğünü sanıyorum'' şeklinde konuştu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler