YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk turda 2 maddeye kabul
İlk turda 2 maddeye kabul
20 Nisan 2010 08:39
TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişiklik teklifinin ilk 2 maddesi kabul edildi.

Gizli oylama sonunda Anayasanın 10. maddesinde değişiklik yapılması teklifi 336 oyla kabul kabul edildi.

Madde 1 : Anayasanın 10. maddesine yönelik bu öneri kadın-erkek eşitliği açısından kadınlar lehine alınacak tedbirler ile çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi sosyal bakımdan korunması gereken kişilere yönelik alınacak tedbirler açısından pozitif ayrımcılığa Anayasal dayanak sağlanmasını amaçlıyor.

Her oturumda 3 maddenin görüşülmesi düşünülüyor.Teklifin 1. maddesinin kabul edilmesinin ardından 2. maddenin görüşmelerine başlandı. Anayasanın 20. maddesine yönelik olan 2. madde, bireylerin kendi kişisel verilerinin korunmasını isteme hakkının Anayasal güvence altına alınmasıyla ilgili.

336 KABUL, 70 RET

Anayasa değişikliği teklifinin 1. maddesine 336 kabul, 70 ret oyu verildi.

TBMM Genel Kurulundaki oylamaya 407 milletvekili katıldı. Oylamada 336 kabul, 70 ret oyu kulanıldı. 1 oy ise geçersiz sayıldı.

Oylamaya, CHP, BDP ve DSP milletvekilleri katılmadı, MHP'liler oy kullandı. BDP'li milletvekilleri oylama sırasında salondan ayrıldı.

Bazı milletvekillerinin kabinlere girmeden oy kullanması üzerine oturumu yöneten TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, uyarıda bulundu.

Teklifin, Anayasanın 10. maddesinde değişiklik yapan 1. maddesine göre, kadın-erkek eşitliği konusunda alınacak tedbirler, Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamayacak. Çocuklar, yaşlılar ve özürlülerle, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmayacak.

2. MADDE KABUL EDİLDİ

Anayasa değişikliği teklifinin 2. maddesine 337 kabul, 68 ret oyu verildi.

TBMM Genel Kurulundaki oylamaya 405 milletvekili katıldı. Oylamada 337 kabul, 68 ret oyu kullanıldı.

Maddeyle, Anayasanın ''Özel Hayatın Gizliliği'' başlıklı 20. maddesine, ''Herkes kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak, kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir'' hükmü ekleniyor.

Oturumu yöneten TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, bugün 15.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler