YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk savunma bir numaralı sanık Oktay Yıldırım'dan
İlk savunma bir numaralı sanık Oktay Yıldırım'dan
İlk savunma bir numaralı sanık Oktay Yıldırım'dan
11 Kasım 2008 / 07:59 Güncelleme: 11 Kasım 2008 / 00:00

Ergenekon davasında 2455 sayfalık iddianamenin okunması tamamlandı. Mahkeme bugünkü duruşmada bir numaralı sanık Oktay Yıldırım'dan başlayarak savunmaları almaya başlayacakErgenekon davasının 11'inci duruşmasında, 2 bin 455 sayfalık iddianamenin okunması tamamlandı. 30 günde bitmez denilen iddianamenin okunmasını 9 günde tamamlayan mahkeme, bugünkü duruşmadan itibaren sanıkların savunmalarını alarak tanık ve gizli tanıkları dinleyecek.


ELEKTRİKLER 1 DAKİKA KESİLDİ


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Cezaevi salonda yapılan yargılamanın dünkü duruşmasına, emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 44 tutuklu sanık getirildi. Duruşmaya Kemal Yalçın Alemdaroğlu, Ali Yasak, Güler Kömürcü Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 12 tutuksuz sanık da katıldı. Duruşma 10 Kasım Atatürk'ü anma törenleri nedeniyle bir saat gecikmeyle 10:30'da başladı. Saat 10.50'de duruşma salonunun elektrikleri yaklaşık bir dakika kesildi.


SAVCILAR 40 SAATTE OKUDU


İddianameyi 2 bin 254'üncü sayfasından itibaren Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın dönüşümlü olarak okumaya devam etti. İddianamenin okunması işlemi, saat 15.35'te tamamlandı. 2 bin 455 sayfalık iddianamenin okunmasına, davanın 3'üncü duruşmasının yapıldığı 27 Ekim 2008 Pazartesi günü öğleden sonraki oturumda başlanmıştı. 30 gün süreceği iddia edilen iddianamenin okunması, 2'si yarımşar gün olmak üzere toplam 9 gün sürdü. Savcıların iddianameyi okuduğu süre 40 saat olarak hesaplandı. Mahkeme bugünkü duruşmada bir numaralı sanık Oktay Yıldırım'dan başlayarak sanıkların savunmalarını dinleyecek.


KENAN EVREN TANIK OLSUN


İddianamenin tamamlanmasından sonra mahkeme heyeti sanık ve avukatlarının taleplerini dinledi. Kuvayı Milliye Derneği yöneticilerinden Murat Çağlar, savunmaya ilişkin konuşmaya başlayınca Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Çağlar'ın yerine oturmasını istedi. Hüseyin Görüm ise “Ben Fethullah Gülen ve Kenan Evren'in tanık olarak duruşmaya gelmesini istiyorum. Buraya televizyon kanalları da gelsin. Canlı yayınlar yapılsın” dedi. Görüm, konuşmasını uzatınca Şengün tarafından yerine oturtuldu.


Avukattan 10 Kasım şovu


Duruşmanın öğleden sonraki oturumunda iddianamenin okunmasına başlamadan önce tutuklu sanıklardan Emin Gürses'in avukatı Bozkurt Nuhoğlu söz alarak, 10 Kasım dolayısıyla Atatürk için bir dakikalık saygı duruşu yapılmasını istedi. Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün de “Biz onu sabah yaptık” diyerek talebi kabul etmedi. Nuhoğlu'nun 'Biz yoldaydık, yapamadık' şeklindeki ısrarı üzerine Şengün, “Biz onun gereğini sabahleyin yaptık. Mahkeme heyeti de en az sizin kadar hassastır. O konuda müsterih olun” dedi.


Kerinçsiz savcılara hakaret yağdırdı


Ergenekon davasının önceki duruşmasında hakimle tartışarak şov yapan Kerinçsiz dün de bu tutumunu sürdürdü. Kerinçsiz, 'Cezaevindeki sanıklara tanıklık yaptırılmış, devşirme tanıklar bulunarak çeşitli vaadlerde bulunmuşlardır. Bunları yapan savcılara hukukçu diyemiyorum. Sanıklara tuzaklar kurmuşlar ve delilleri tahrip etmişlerdir' iddiasında bulundu. Kerinçsiz'in bu açıklamaları üzerine Cumuriyet Savcıları taleplerinde Kerinçsiz aleyhinde suç duyurusunda bulunulmasını istediler. Savcılar ayrıca tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi gerektiğini belirttiler. Mahkeme Kerinçsiz hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.


Duruşma sırasında damarı patladı


İstanbul 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 'Sahra Operasyonu' davasının son duruşması dün yapıldı. Sedat Şahin ve Vedat Şahin'in de aralarında bulunduğu tutuklu 11 sanık ile tutuksuz yargılanan 10 sanık katıldı. Karar öncesi son savunmaların yapıldığı duruşmada söz alan tutuklu sanık Mehmet Ali Büyüksarıoğlu, önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi. Bu sırada, vücudundan kanlar akmaya başlayan Büyüksarıoglu, baygınlık geçirerek yere düştü. Memorial Hastanesi'ne sevkedilen Büyüksarıoğlu'nun ameliyatlı olduğu ve 'stent' takılan damarının patladığı öğrenildi. Mahkeme heyeti, Büyüksarıoğlu'nun hastalığını dikkate alarak tutuksuz yargılanmak üzere tahliye etti. YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler