YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'İlk Kürt açılımını Yavuz Sultan Selim yaptı'
Tarihçi, yazar Armağan, Yavuz Sultan Selim döneminde ne sorun varsa bugün de var olduğunu belirterek, "Kürt meselesi o dönemin de sorunu. Hatta Selim bir adım atmış, ilk Kürt açılımını gerçekleştirmişti" dedi.
'İlk Kürt açılımını Yavuz Sultan Selim yaptı'
10 Şubat 2016 / 19:48 Güncelleme: 10 Şubat 2016 / 19:55

Tarihçi, yazar Mustafa Armağan 9. Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim döneminde ne sorun varsa bugün de var olduğunu belirterek, "Kürt meselesi o dönemin de sorunu. Hatta Selim bir adım atmış, ilk Kürt açılımını gerçekleştirmişti" dedi.

AA muhabirine yaptığı açıklamada Osmanlı tarihinin Ertuğrul Gazi'den Halife Abdülmecid'e kadar yüzbinlerce olayla dolu olduğunun altını çizen Armağan, Fatih Sultan Mehmed ve Sultan II. Abdülhamid hakkında yazdığı kitapların ardından, Yavuz Sultan Selim’i de tanıtmak istediğini kaydetti. 

Araştırmaları sırasında Yavuz Sultan Selim'in 8,5 yıl süren padişahlığı döneminde yaşanan birçok olayın bugün yanlış anlaşıldığını ve aktarıldığını gördüğünü ifade eden Armağan, şunları söyledi:

“Okumalarım devam ettikçe kendime dedim ki, 'Benim Yavuz Sultan Selim'i aklamak değil ama bu yanlış bilgilerin enkazının altından onu çıkarmak gibi bir görevim var'. Mesela bugün Türkiye'de, Yavuz Sultan Selim'in 40 bin Aleviyi katlettiği yönünde bir bilgi dolaşıyor. Buna kaynak olarak da yazdığı kitap ilk Osmanlı tarihi sayılan İdris-i Bitlisi gösteriliyor. Bu kitapta, 1513'te, Çaldıran Seferi’nden bir yıl kadar önce bir fişleme yapıldığı, 40 bin kişinin katledildiği yazılı. Ne var ki o dönemin başka hiçbir kaynağında, İran kaynaklarında dahi buna dair bilgiye rastlanmıyor."

Armağan, "Bitlisi'nin Safevi hükümdarı Şah İsmail'e ve Şah İsmail taraftarları olan Kızılbaşlara kini" olduğunu savunarak, şunları ifade etti:

"Dolayısıyla Bitlisi, olayı abartarak ‘onlardan intikamımızı Yavuz aldı’ demeye getiriyor, asıl maksadı bu. Dönemin nüfus bilgilerine bakan araştırmacılar, Sivas’ın nüfusunun o dönem 10 bin olduğunu söyler, 40 bin kişi için dört Sivas şehri yok edilmiş olmalı derler" yazılı."

"Yavuz Sultan Selim döneminde ne sorun varsa bugün de var" 

Armağan, "Yavuz Sultan Selim Han" kitabını yazarken döneme dair birçok ilginç bilgi edindiğini paylaşarak, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Bugün Türkiye'nin coğrafyasında hangi sorun varsa Yavuz Sultan Selim döneminde de aynılarının olduğunu söylemek mümkün. İran mesela o zaman da bugün de sorun yaşadığımız bir yer. Kürt meselesi o dönemin de sorunu. Hatta Yavuz Sultan Selim bir adım atmış, ilk Kürt açılımını gerçekleştirmişti. Kürtler, o açılım sayesinde bugün hala bizimle yaşayabiliyorlar. Suriye, Irak, Filistin ve Mısır meseleleri o dönemde de vardı, bugün yine var. Özellikle Güney ve Doğu sınırlarımıza baktığımız zaman o dönemin bütün sorunları sanki yeniden canlanmış gibi görünüyor. Bir bakıma yaşananlar, Yavuz’un beş asır önce açtığı sayfayı karalamak gibi. Yavuz bir barış dönemi getirmişti yaptıklarıyla. Bugün de bir Yavuz bekleniyor.

AA

thumbs_b_c_568fd51fd46d7bc241bca63a03d46b37.jpg

 

 // Rasim DUMAN
Veli ve Yavuz padisahimiz Sultan Selim'e hususi bir sevgim ve muhabbetim var. Zira, mensubu oldugum Drejanli Kurt Asireti, bu buyuk padisah zamaninda İran'dan Turkiye'ye gelmis. Yavuz'un Kurtler'i sevmedigini, hatta bu meyanda siir yazdigini iddia edenler, ahlaksiz bir iftira irtikap ediyorlar. Yavuz'un bir "Divan"i vardir ve o da, Farsca'dir.Misir'dan avdeti de, deniz yolu ile olmustur....
10 Şubat 2016 20:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler