YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk kez yüz yüze geldiler
ABD başkan yardımcısı adayları ilk kez karşı karşıya geldi.
İlk kez yüz yüze geldiler
12 Ekim 2012 / 08:48 Güncelleme: 12 Ekim 2012 / 08:50

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Cumhuriyetçilerin başkan yardımcısı adayı Paul Ryan, ekranları başındaki milyonlarca Amerikalı'nın önünde, başkan yardımcısı adayları arasındaki ilk ve son televizyon açık oturumunda kozlarını paylaştı.

Kentucky eyaletindeki Centre College'da yapılan ve 90 dakika süren oturumda, federal bütçe açığı, vergiler, işsizlik, sağlık sistemi gibi Amerikan ekonomisini ilgilendiren konuların yanı sıra, Libya, Afganistan, Suriye ve İran gibi dış politika konuları ve kürtaj konusu tartışıldı.

Biden-Ryan karşılaşması, içeriğinin yanı sıra geçen hafta nispeten ''nazikane'' bir havada geçen Obama-Romney düellosunun aksine daha hararetli bir tartışmaya sahne olmasıyla hafızalara yerleşti.

Tartışmalarda, ikilinin sık sık birbirlerinin sözünü kestiği, konularda son sözü birbirlerine kaptırmamaya çalıştığı görüldü.

Biden'ın, dış politikanın tartışıldığı sırada Ryan'ın sözünü keserek, ''saygısızlık etmek istemem ama bunlar palavra'' demesi, vergilerin tartışıldığı sırada yine Ryan'a hitaben, ''Oh şimdi de Jack Kennedy mi oldunuz  Bu harika'' şeklindeki sözleri, Ryan'ın ise ''yüzde 47'' konusunu açan Biden'a, onun da sık sık gaf yapmasına göndermede bulunarak, ''Başkan Yardımcısı, kelimelerin bazen ağızdan doğru şekilde çıkmadığını çok iyi bilir'' diye hitap etmesi, hem salondakileri güldürdü hem de gecenin akılda kalan anlarını oluşturdu.

ABD Başkanı Barack Obama'nın geçen haftaki münazarada Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Mitt Romney'nin karşısında ''pasif'' kaldığı eleştirileri ve son günlerdeki anketlerde puan kaybetmesinin baskısı altında olan Biden'in, hem bu eleştirileri savuşturmak hem de ''tedirgin'' parti tabanını tekrar canlandırmak gayesiyle, oturumda agresif ton takınması gözlerden kaçmadı. Hatta bir ara, Biden tarafından sözünün kesilmesine sinirlenen Ryan, ''Sayın Başkan Yardımcısı, hasarı telafi etmek için çok büyük baskı altında olduğunuzu biliyorum, ama birbirimizin sözünü sürekli kesmezsek insanlara daha iyi hizmet etmiş oluruz'' şeklinde çıkışta bulundu.


-Berabere kaldılar-


Biden'ın oturumda, Başkan Obama'nın aksine mimiklerini daha çok kullanması, Ryan konuştuğu sırada zaman zaman abartıya da kaçan derecede gülmesi ve ''şaşkınlık'' ifadesi olarak kollarını yukarıya kaldırması dikkati çekti. Biden'ın gülmeleri, kimi yorumcular tarafından ''antipatik'' bulunurken, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da da alay konusu oldu.

Tartışmada, Biden, Obama'nın münazarada üzerinde hiç bahsetmeyerek destekçilerinde ''hayal kırıklığı'' yarattığı Romney'nin ''yüzde 47'' gafına da atıfta bulundu. Biden'ın oturumun başında ve büyük bölümünde güçlü bir sesle konuştuğu, sonlara doğru ise kürtaj gibi daha kişisel konular gündeme geldiğinde ses tonunu yumuşattığı gözlendi. Ryan'a ise başta federal bütçe açığını nasıl azaltacakları konusu olmak üzere sorulara somut yanıtlar vermediği ve spesifik detaylardan kaçındığı eleştirileri yapıldı.

Oturum, salondaki izleyicilerin tavrı açısından da Obama-Romney düellosuna göre farklılıklar içerdi. Obama-Romney tartışmasında ''sessiz'' bir izleyici profili, Biden-Ryan tartışmasında ise sunucu Martha Radditz'in alkışlamamaları yönündeki uyarısına rağmen zaman zaman kahkahalarıyla tartışmaya müdahil olan bir izleyici profili vardı.

Amerikan medyasında münazarayla ilgili yapılan tartışmalarda, Biden ve Ryan'ın ''berabere'' kaldığı yorumları ağır bastı. CNN/ORC International'ın anketine göre ise oturumu izleyen kayıtlı seçmenlerin yüzde 48'i Ryan'ı galip ilan ederken, Biden'ın kazandığını düşünenlerin oranı ise yüzde 44'te kaldı. aa
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler