YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk kez yayınlanan kareler
Tarihler 20 Temmuz 1974'ü gösterdiğinde Türk ordusu Kıbrıs'a çıkarma yaptı. Daha önce hiç yayınlanmayan bu görüntüler 36 yıl önce bir İngiliz tarafından kaydedildi.
İlk kez yayınlanan kareler
20 Temmuz 2010 / 14:54 Güncelleme: 20 Temmuz 2010 / 15:26

20 Temmuz 1974 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti DevletiTürk Silahlı Kuvvetleri'nin Garanti Anlaşması'nın III. maddesine istinaden gerçekleştirdiği askerî harekâtın tam 36 yıl geçti.

İşte Kıbrıs Barış Harekatı'nın yapıldığı 36 yıl önce bir ingiliz tarafından çekilen ve daha önce yayınlanmamış çarpıcı görüntüler. Görüntülerde Ada'da yaşanan hareketlilik gözler önüne serilirken, Türk askerinin ne kadar moralli ve rahat olduğu da gözler önüne seriliyor.

Bölgede oluşturulan ara bölgede görev yapan Birleşmiş Milletler Askerlerinin de göründüğü görüntülerde, Birleşmiş Milletler askerlerinin zırhlı araçlarını çatışmaların sürdüğü bölgede herhangi bir saldırıya karşı korumak için beyaza boyadıkları görülüyor.

Harabeye dönmüş şehir merkezlerinin görüldüğü görüntülerde, çatışmaların devam ettiği sarap arazilerde dumanların yükseydiği alanlar da görülüyor.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler