YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk kez TÜSİAD Genel Kurulu’na katılacak
TÜSİAD, yarın 41. kez genel kurul toplantısını yapacak. Başbakan Erdoğan ise ilk kez TÜSİAD Genel Kurulu'na katılacak...
İlk kez TÜSİAD Genel Kurulu’na katılacak
19 Ocak 2011 / 08:59 Güncelleme: 19 Ocak 2011 / 09:02

Genel kurulda 40 yılın muhasebesini yapacak olan Patronlar Kulübü’nün onur konuğu ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olacak. Erdoğan ilk kez TÜSİAD’ın genel kuruluna katılacak...

TÜSİAD yönetiminden davet mektubu alan ve olumlu cevap veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk kez TÜSİAD’ın genel kurul toplantısına katılacak. Yarın İstanbul’da gerçekleştirilecek genel kurulun onur konuğu olan Erdoğan, son olarak 10 Mart 2010‘da Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen ve TÜSİAD’ın evsahipliği yaptığı Türk-Kore İş Forumu’na katılmıştı. Ümit Boyner yönetimindeki TÜSİAD yönetimi de geçen yıl Temmuz ayında Erdoğan’ı Ankara’da ziyaret etmişti. Erdoğan, AB ile müzakerelerin başladığı 2005’te de derneğin Ankara’daki YİK toplantısına katıldı. Müzakere görüşmelerinde masadan kalkan ve AB liderlerinin araya girmesiyle tekrar masaya oturan Erdoğan’ın konuşması Ankara’da patronlar tarafından ayakta alkışlanmıştı.

Sabancı: Seve seve kabul ettim

Bu arada Erdoğan’ın onur konuğu olduğu TÜSİAD’ın 41. Olağan Genel Kurulu’nun gündemi oldukça yoğun. Genel kurulda TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık Divanı ve Haysiyet Divanı seçimi yapılacak, 40. Yıl faaliyet programı açıklanacak. Ceylan Intercontinental Oteli’ndeki genel kurulun açılış konuşmalarını TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Koç ile TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner yapacak. Ardından Başbakan Tayyip Erdoğan toplantının onur konuğu olarak konuşacak.

Genel kurul olağan gündemi kapsamında ise öncelikli olarak TÜSİAD’ın 2010 yılı bütçesi ve çalışma raporu onaylanacak. Ardından 2011 yılı bütçe tasarısı ve programının sunumu yapılacak. Başkan Ümit Boyner, TÜSİAD’ın 40. Yıl Faaliyetleri ile programı açıklayacak.

Berker gençlere mesaj verecek

Toplantıda ayrıca, TÜSİAD kurucu üyesi ve ilk TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Feyyaz Berker ve TÜSİAD’ın en genç üyesi Hacı Sabancı TÜSİAD’ın 40’ıncı yılını tamamlamasına ilişkin düşüncelerini paylaşacak. Feyyaz Berker, derneğin kuruluşu, siyasi ve ekonomik hayata vurduğu damgayı anlatan bir konuşma yapacak. Geçmişi anlatıp gençlere gelecek için mesaj verecek olan Berker, mikrofonu en genç üye, TÜSİAD eski başkanlarından Ömer Sabancı’nın oğlu Hacı Sabancı’ya devredecek.

Hacı Sabancı, “40’ıncı yıl etkinlikleri çerçevesinde benden en genç üye olarak konuşma yapmamı istediler, ben de seve seve kabul ettim. Bu benim için onur... TÜSİAD ile ilgili görüşlerimi ve duygularımı anlatacağım” değerlendirmesini yaptı.

Bertaraf’ vurgusu gerginlik yaratmıştı

Başbakan Erdoğan, geçen yıl referandumdan önce yaptığı bir konuşmada TÜSİAD’a göndermede bulunarak, “CHP ekonomik sosyal konseyin olmasını istemiyor ki, ama sen konseyin anayasa teminatı altına alınmasını istedin. Bunu istediysen, ben nasıl evet diye meydanlarda dolaşıyorsam, sen de bir sivil toplum kuruluşu olarak evet diye meydanda konuşman lazım. Bitaraf olanlar, bertaraf olur” demişti. Erdoğan’ın sözlerinden sonra yazılı bir açıklama yapan TÜSİAD, isyanını sözlükten yararlanarak ortaya koydu. Başbakan’ın sözlerini“talihsiz bir yaklaşım” olarak nitelendiren TÜSİAD, açıklamanın sonuna eklediği dipnotta, ‘bertaraf olmak’ın TDK Türkçe sözlüğe göre ‘yok edilmek’ anlamına geldiğine dikkat çekti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler