YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk kez bir sivil mahkeme kamera kaydına alındı
İlk kez bir sivil mahkeme kamera kaydına alındı
İlk kez bir sivil mahkeme kamera kaydına alındı
11 Şubat 2008 / 20:06 Güncelleme: 11 Şubat 2008 / 00:00


Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant  Dink'in öldürülmesine ilişkin 8'i tutuklu 19 sanığın yargılandığı davanın 3. duruşması sona erdi. Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde, sanıklardan O.S'nin 18 yaşını doldurmadığı için basına kapalı görülen duruşmada, tutuklu sanıklardan  Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'in çapraz sorgularının tamamlandığı  öğrenildi. Sanık Erhan Tuncel'in, müdahil avukatlarının sorularına cevap  vermeyeceğini söylemesi üzerine, kendisine sorulmak için hazırlanan 100'ün üzerindeki sorulardan bazılarının Tuncel'e yöneltilemediği belirtildi. Tuncel'in, sorulardan bazılarına cevap verdiği, bazılarını ise  yanıtlamadığı duruşmada, sanık avukatlarının O.S'nin yaş tespiti ile  ilgili Adli Tıp Kurumu'nca gönderilen raporuna itiraz ettikleri, yeniden  rapor alınmasını istedikleri kaydedildi. Cumhuriyet Savcısı Ali Haydar'ın ise, O.S'nin doğumuna ilişkin hastane  kaydı olduğu için, sanık avukatlarının yeniden rapor hazırlanması yönündeki talebinin reddedilmesini istediği dile getirildi. Mahkeme heyeti, tüm sanıkların çapraz sorgularının tamamlanması için duruşmanın 25 Şubat 2008 tarihine ertelenmesini kararlaştırdı. Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına da karar veren mahkeme heyetinin, avukatların taleplerini, 15 gün sonraki duruşmanın ardından  değerlendireceği öğrenildi.  


Mahkeme heyetinin, Trabzon'da görevi ihmal suçundan yargılanan 2 jandarma görevlisi hakkında açılan dava ile Samsun'da bir polis memuru hakkında açılan davanın birleştirilmesi yönündeki talebi ise reddettiği ifade edildi. Bu arada, ön kapıdan adliyeye getirilen tutuklu sanıklar, yine aynı yerden cezaevi araçlarına bindirilerek, adliyeden götürüldü. 


DAVA İLE İLGİLİ AYRINTILAR

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 3'üncü duruşması bugün İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinden yapıldı. 8'i tutuklu 19 sanığın hakim karşısına çıktığı duruşma öncesinde gazetecilerin 5 dakika görüntü alınmasına izin verildi. Duruşmada ilk kez sivil bir mahkeme tarafından kameralı kayıt sistemi kullanıldı. Hrant Dink cinayetinin üçüncü duruşması geniş güvenlik önlemleri altında İstanbul adliyesinde yapıldı. Katil zanlısı O.S birlikte tutuklu sanıklar, Yasin Hayal, Erhan Tuncel, Zeynel Abidin Yavuz, Mustafa Öztürk, Tuncay Uzundal, Ahmet İskender ve Ersin Yalçın sabah saatlerinde adliyeye getirildi. Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ve kızı Sara Dink de duruşma için adliyedeydi.  Duruşma öncesi polis ağır ceza mahkemesi önünde ve civarında yoğun güvenlik önemleri aldı. Mahkemeye ulaşan tüm yollar polis tarafından kesildi araç girişi yasaklandı. Yayaların geçişine ise sıkı kontrollerden sonra izin verildi.

Katil Zanlısı O.S nin mahkeme zabıtlarında 18 yaşından küçük olarak geçmesinden dolayı duruşma basına kapalı yapılıyor. Geçtiğimiz ay adli tıp kurumu tarafından davanın görüşüldüğü mahkemeye gönderilen raporda, O.S.'nin olayın yaşandığı 19 ocak 2007 tarihindeki kemik yaşı 19 olarak belirlenmişti. 


DURUŞMA KAMERAYA KAYDEDİLDİ 

  

Duruşmada sivil mahkemeler açısından bir ilk de yaşandı. Mahkeme yazılı tutanak yerine, duruşmada yaşananları ve sanıkların söylediği her kelimeyi kameraya kaydettiriyor. Sistem sivil mahkemede ilk kez kullanılacağı için müdahil avukatlar ve mahkeme heyeti duruşma öncesi prova yaptı. Duruşma öncesi basın mensuplarını salona alan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, kameraları ve dijital konferans sistemini tanıttı. Duruşmalar sona erdikten sonra kayıtlar deşifre edilerek, hazırlanacak tutanak hakim ve savcı tarafından imzalanıp dosyaya konulacak. Ayrıca ağır ceza mahkemesin 20 gün içinde tüm duruşma salonlarında  aynı sisteme geçmesi planlıyor..


HAYAL: BEN SUÇSUZUM 


"http://image.haber7.com/haber/68230.jpg" grafik dosyası hatalı olduğu için gösterilemiyor. 

Hrant Dink davasında ifade veren tutuklu sanık Yasin Hayal, Mc Donalds olayı da dahil yargılandıkları bütün suçların Erhan Tuncel tarafından planlandığını ileri sürdü. Hrant Dink cinayeti duruşmasında ifade veren tutuklu sanık Yasin Hayal'in, sanık Erhan Tuncel ile ilgili Mc Donalds olayı da dahil yargılandıkları bütün suçların Erhan Tuncel tarafından planlandığını, Mc Donalds'ın bombalanmasının Erhan Tuncel tarafından bizzat yapıldığını, bombalama öncesinde ise inşaat halindeki bir binada deneme yaptıklarını söylediği ileri sürüldü.

Erhan Tuncel'in duruşmadaki ifadesinde sanık Yasin Hayal için; bir gün sim kartını alarak kendi telefonuna taktığını ve konuşmasını bu şekilde sürdürerek kendisini zora soktuğunu suçlamalara hedef haline getirildiğini savunduğu öğrenildi.  Öte yandan, sanık Erhan Tuncel'in daha önceki ve bugünkü duruşmada verdiği ifadelerinde Trabzon'da istihbarat birimleri için çalıştığını ileri sürmüştü. Bir sanık avukatı duruşmaya ara verildiğinde basın mensuplarına Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nden bir yazı gönderildiğini ve bu yazıda Erhan Tuncel'in güvenirliliğinin azalması ve devamlı para istemesi nedeniyle ilişiğinin kesildiğinin belirtildiğini ileri sürdü. Hrant Dink cinayeti ile ilgili yapılan duruşmaya verilen yarım saatlik aranın ardından mahkemede 4. oturum başladı.


DAVADA GERGİN DAKİKALAR YAŞANDI 

 


Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin 8'i tutuklu 19 sanığın yargılanması sırasında, sanık Erhan Tuncel'in, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink'e sözlü olarak sataştığı, ayrıca Dink ailesinin avukatları tarafından yöneltilen soruları yanıtlamayacağını söylediği ifade edildi. Duruşmada, sanıklardan Erhan Tuncel'in İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından cezaevinde tanık olarak alınan ifadesinin okunduğu öğrenildi. Duruşmada, sanıklardan Yasin Hayal'in "Ergenekon" soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve mahkemece serbest bırakılan avukatı Fuat Turgut ile bir sanık avukatının, Joost Lagendijk'in salondan çıkartılmasını istediği belirtildi.

CHP yakın takipte
Öte yandan, adliye bahçesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü, CHP yönetiminin 6 kişiden oluşan bir araştırma ve izleme komisyonu kurduğunu belirterek, bu komisyonun üyelerinin, davayı her aşamasında takip edeceğini kaydetti. Bu kapsamda, duruşmanın sabah başlayan bölümünü izlediğini, geri kalan kısmını başka bir komisyon üyesinin izleyeceğini belirten Mengü, "Bunun, 3-5 çocuğun yaptığı bir olay olmadığı inancındayız" şeklinde konuştu. Cinayetin perde arkasının ortaya çıkarılması için milletvekilleri olarak ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirten Mengü, "Ancak bir şeyi söylemeden geçmek beni çok rahatsız eder. AB temsilcisi buradaydı. Gayet tabii burada duruşmayı izleyecek. Bundan gocunacağımız bir şey yok. Belki dünyanın en teknolojik yargılamalarından birini seyrettik. Ancak bugün burada bulunanların Fehriye Erdal ile ilgili de aynı hassasiyeti göstermelerini çok isterdim" dedi.

Dink ailesi diş sıkıyorsa Yasin de hareket yapabilir
Yasin Hayal'in avukatı Fuat Turgut da Adliye bahçesinde yaptığı açıklamada, "Yasin Hayal'in, Dink ailesine el sallayıp güldüğü söyleniyor, doğru mu?" şeklindeki soruya, "Hrant Dink ailesi Yasin'e sürekli diş sıkıyorsa, ters ters bakıyorsa el sallamış olması çok şey midir, çok mu ayıptır? Ben görmedim. Benim görüş sahamda değildi" dedi.  Turgut, duruşma salonunda Erhan Tuncel ile O.S'nin, kendisinin sorduğu sorulara cevap vermediğini kaydetti.  
Fuat Turgut, "Brüksel mandacısı elleri kanlı Avrupalıların temsilcisi Lagendijk'in duruşma salonundan dışarı çıkarılmasını istedim. Türkiye'de Türk düşmanı her faaliyetin içerisinde bulunuyor. Ancak mahkeme, dışarı çıkmamalarını uygun gördü" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler