YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk kez biber gazıyla tanıştı
Kuzey Kıbrıs’ta 30 sendika ve sivil toplum örgütü, memur maaşlarının yeniden düzenlenmesini protesto etti. Eylemde polis, ülke tarihinde ilk kez biber gazı kullandı.
İlk kez biber gazıyla tanıştı
23 Kasım 2009 / 19:44 Güncelleme: 23 Kasım 2009 / 19:44

Kuzey Kıbrıs’ta 30 sendika ve sivil toplum örgütü, hükümetin memur maaşlarını yeniden düzenleyen yasa tasarısını protesto etti. Binlerce kişinin katıldığı eylemde polis ülke tarihinde ilk kez biber gazı kullandı ve 16 kişiyi gözaltına aldı. Meclis önündeki eylemde gazdan etkilenenler ve yaralananlar oldu.

KKTC Cumhuriyet Meclisi, göreve yeni başlayacak memurların maaşlarını asgari ücrete indiren yasa tasarısını görüşürken, tasarıya karşı çıkan sendikalar da meclis binası önünde eylem yaptı.

Tasarıya karşı çıkan 28 sendika ve sivil toplum örgütü tarafından oluşturulan Sendikal Platform, Ankara göç yasası diye niteledikleri tasarının geri çekilmesini istiyor.

Meclis binası ile Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği önünden geçen yolu trafiğe kapatan ve polis engelini aşmaya çalışan sendikacılarla polis arasında gerginlik meydana geldi.

Çıkan arbedede 16 gösterici gözaltına alınınca gerilim arttı. Eylemciler polise ve meclis binasına yumurta, domates ve tahta parçaları fırlattı. Başbakan Derviş Eroğlu'nun fotoğrafının bulunduğu bir pankart da ateşe verildi.

Olayın tırmanması üzerine polis, göstericilere biber gazıyla karşılık verdi. Ülke tarihinde ilk kez bir eylemde biber gazı kullanıldı. Polisin gaz maskesi takmamasından ötürü göstericilerle birlikte polisler de gazdan etkilendi. Bayılan bazı polisler hastaneye kaldırıldı.

Eylemi düzenleyen sendikacılar, gözaltına alınan arkadaşları serbest bırakılıncaya kadar eylemlerine devam edeceğini duyurarak meclis önünden Lefkoşa Polis Genel Müdürlüğü binasına yürüdü.

Eylemcilerin serbest bırakılması için muhalefet partilerinden bazı milletvekilleri de devreye girdi.

Yasa tasarısının Ankara’nın baskısıyla gündeme geldiğini ileri süren sendikalar, kamudaki maaş indiriminin göçü artıracağını savunuyor.

Sendikalar çalışanların maaşlarının Türkiye'deki seviyeye geriletildiğini savunuyor. Hükümetse büyük sıkıntıda olan ekonominin düzelmesi için memur maaşlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtiyor. İşadamları da hükümete destek veriyor

Önceki hükümet döneminde gündeme gelen yasa tasarısına göre, işe yeni alınacak üniversite mezunu bir memurun 2 bin 878 lira olan maaşı bin 700 liraya inecek. Memur maaşlarını KKTC’de bin 237 lira olan asgari ücrete yaklaştırmayı öngören yasa tasarısı terfilere de performans değerlendirmesi getiriyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler