YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk etepta imzalar tamam!
Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin ilk etabı olan Ankara-Afyonkarahisar arasının altyapı yapım sözleşmesi, imzalandı!
İlk etepta imzalar tamam!
11 Haziran 2012 / 11:16 Güncelleme: 11 Haziran 2012 / 13:51
Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin ilk etabı olan Ankara-Afyonkarahisar arasının altyapı yapım sözleşmesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sigma-Burkay-Makimsan-YDA iş ortaklığı temsilcisi tarafından imzalandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, her biri tarihe iz bırakacak projeler yaptıklarını belirterek, yeni sloganlarının ''kara tren gecikir, hızlı tren yetişir'' olduğunu söyledi.

TCDD Genel Müdürlüğü protokol girişinde düzenlenen Ankara-Afyonkarahisar YHT sözleşme imza töreninde konuşan Bakan Yıldırım, Ankara-Afyonkarahisar altyapı yapım işinin 624 kilometre uzunluğunda olduğunu, 3 etap halinde yapılacağını, projenin toplam maliyetinin 4 milyar lirayı bulacağını söyledi.

Ankara-Afyonkarahisar arasındaki kesimin 287 kilometre olduğunu ve 700 milyon liranın üzerinde maliyeti bulunduğunu ifade eden Yıldırım, ''Oldukça büyük bir proje, bunun üst yapısı da var. Diğer kesimleri de var. Doyasıyla oldukça büyük bir proje. Böyle projeler, 10 yıl öncesinde telaffuz bile edilmezdi, hayal bile edilmezdi. Bugün artık Ankara çıkışlı Türkiye'nin doğusuna, güneyine, batısına yüksek hızlı demiryolları yapılıyor'' diye konuştu.

Yapılan çalışmaları anlatan Yıldırım, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir YHT'lerinin bugüne kadar 24 bin sefer yaptığını ve 7 milyon yolcu taşıdığını söyledi.

Cumhuriyetin ilk yıllarında başlayan demiryolu seferberliğinin 1946'dan itibaren rafa kaldırıldığını ifade eden Yıldırım, ''Geçtiğimiz 60 senede treni kaçırdık. Ama artık hızlı trenimiz var, kaçırdığımız treni yakalayacağız. Aradaki mesafeyi, boşluğu yüksek hızlı tren inşallah kısa sürede kapatacak'' dedi.

-''Her 150 kilometrede bir YHT istasyonu olacak''-

Büyükşehirler arasında her yöne 150 kilometre gidildiğinde yüksek hızlı trenle karşılaşılacağını, her 150 kilometrede bir yüksek hızlı tren istasyonu olacağını belirten Yıldırım, ulaştırma alanında yaptıkları çalışmaları anlattı.

''Biz sonuca bakalım, muhalefete laf yetiştirerek kaybedecek vakit yok. Geciken hizmetlerin yapılmasıyla meşgul olmalıyız'' diyen Yıldırım, Türkiye'yi bir baştan bir başa donattıklarını söyledi.

Cumhuriyetin 100. yılını planlayan hedefleyen projeler yapan Türkiye'nin sadece ulaşımda değil, sulama ve orman gibi diğer alanlarda da önemli çalışmalar yaptığını ifade eden Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun görevde olduğu süre içinde, 263 tane baraj yapıldığını kaydetti.

''Daha önceki dönemde 1990'lı yıllarda 9 tesis başlanmış hepsi de küçük gölet. 9 nerede, 263 nerede. İşte hizmetin adı burada. Barajlar kralı Veysel Hocamız'' diyen Yıldırım, çalışmaların bununla kalmadığını, yerel yönetimler hassas olmadığı için içme suyu olmayan 49 ile içme suyu getirildiğini söyledi.

''Yahya Kemal ne diyor? 'insan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar', kimisi hayalleriyle yaşar kimisi de hayalleri gerçeğe dönüştürerek yaşar'' diyen Yıldırım, Türkiye'de hayalleri gerçeğe dönüştüren bir iktidar bulunduğunu bildirdi.

Yıldırım, ''Eskiden dünya konuşuyor, Türkiye susuyordu. Şimdi Türkiye konuşuyor, dünya dinliyor'' dedi.

Afyonkarahisar'ın Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık mücadelesindeki önemine işaret eden Yıldırım, ''Bu bağımsızlık, istiklal mücadelesinden sonra istikbal mücadelemize de Afyon'dan başladık'' diye konuştu.

Bugün Afyonkarahisar'ın İstanbul'a 3,5, Ankara'ya 2,5 saat olduğunu dile getiren Yıldırım, projeyle Afyonkarahisar'dan İzmir'e trenle 1,5 saatte gidilceğini kaydetti.

Ankara'dan İzmir'e trenle 14 saatte gidildiğini belirten Yıldırım, bu proje tamamlandığında İzmir'e en fazla 3,5 saatte gidileceğini söyledi.

Bakan Eroğlu'nun hızlı araç kullandığını ifade ettiğini anımsatan Yıldırım, ''Gördük ki hocam sen hızlı bir bakansın. İşinde, gücünde hızlısın, eyvallah ama yollarda hız yapma hocam. Yolların kralı olmaz kuralı olur, sen bize lazımsın. Onun için ne yapıp yapalım, kurallara uyalım'' dedi.

Yıldırım, şöyle devam etti:

''1990'lı yıllarda işi gücü bıraktılar, iktidarı nasıl al aşağı ederiz diye bu işle uğraştılar. Onun için hizmetler kaldı, ne oldu olanlar oldu. Şimdi hesabını veriyorlar. Bu memlekette herkes yaptığı işin hesabını verecek. Türkiye'de sadece yol yapmıyoruz, demokrasi yollarını da açtık. Ülkenin gelişmesi için gereken adımları attık.''

Bakü-Tiflis-Kars ve Marmaray projelerini anlatan Yıldırım, ''Her biri tarihe iz bırakacak projeler yapıyoruz'' dedi.

Yıldırım, Veysel Eroğlu'nun konuşmasına atıfta bulunarak, yeni sloganlarının ''Kara tren gecikir, hızlı tren yetişir'' olduğunu söyledi.  (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler