20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul23 °C
 • Ankara17 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya14 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır19 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri12 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk duruşma 7 Mayıs'ta görülecek
İlk duruşma 7 Mayıs'ta görülecek
05 Şubat 2010 13:57
12. Ağır Ceza Mahkemesi "Amirallere suikast" iddianamesini kabul etti

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinin kabul ettiği, 9'u tutuklu 19 kişi hakkındaki iddianamenin tensip tutanağında, tutuklu sanıklar Faruk Akın, Sinan Efe Noyan, Alperen Erdoğan, Burak Düzalan, Yakut Aksoy, Tarık Ayabakan, Ülkü Öztürk, Ali Seyhur Güçlü ve Sezgin Demirel'in tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinin kabul ettiği iddianameyle ilgili yazılan tensip tutanağında, sanıklarla ilgili suç maddeleri şöyle sıralandı:

''Silahlı terör örgütüne üye olmak, örgüt amacı doğrultusunda patlayıcı madde ve mermi bulundurmak, suç işlemek kararıyla birçok kişiye ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetmek, kişisel kullanım amacı dışında uyuşturucu madde bulundurmak, uyuşturucu ve uyarıcı madde temin etmek, ticaret yapma veya sağlama ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu kapsamında mermi bulundurmak.''

Suç tarihini, 17 Temmuz 2009 ve öncesi olarak belirleyen mahkeme heyeti, ''Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata ilişkin'' iddianamedeki sanıklar Faruk Akın ve arkadaşları hakkında açılan dava dosyasının, İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde bulunan Levent Bektaş ve arkadaşları hakkındaki dava dosyası ile arada irtibat bulunduğundan birleştirilmesi yönündeki savcılık talebinin, duruşmada değerlendirilmesi ve bu konuda karar verilmesinin bilahare düşünülmesine hükmetti.

İLK DURUŞMA, 3 GÜN SÜRELİ

 Heyet, CMK'nın 100/3. maddesinde sayılan suçlardan olması nedeniyle tutuklu sanıklar Faruk Akın, Sinan Efe Noyan, Alperen Erdoğan, Burak Düzalan, Yakut Aksoy, Tarık Ayabakan, Ülkü Öztürk, Ali Seyhur Güçlü ve Sezgin Demirel'in tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırarak, sanık avukatlarının tahliye talebini reddetti.

Sanık sayısının fazlalığı ve isnat edilen suçların sayısını dikkate alan heyet, duruşmaların 7, 14 ve 17 Mayıs 2010 olmak üzere her gün saat 10.00'da başlayarak 3 gün süreyle yapılmasına karar verdi.

İddianamenin tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatlarına tebliğ edilmesine karar veren heyet, iddianamede müşteki olarak görünen Burcin Öztürk'ün de 17 Mayıs 2010'daki 3. duruşmaya çağrılmasına hükmetti.

Heyet, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinden, birinci ve ikinci ''Ergenekon'' dava dosyalarındaki iddianameler ile aynı mahkemenin 2009/85 esas sayılı dosyadaki iddianamenin onaylı suretlerinin, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinden istenmesi için yazı yazılmasına karar verdi.

Heyet, Silivri'de devam eden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin, 2008/209 ve 2009/191 esas sayılı her iki dosyası ile ''özellikle kabul edilen bu davanın iddianamesinde yazılı olan, 'Ergenekon' diye tabir edilen silahlı terör örgütü ile ilgili olarak, bu örgütün varlığı, yapısı, varsa eylemleri konusunda bilgiler içeren'', Emniyet Genel Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığı ve başka kurumlardan gelen yazıların da dosyaya eklenmek üzere onaylı örneklerinin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinden istenmesine hükmetti.

SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ OLUP OLMADIĞININ KURUMLARA SORULMASINA KARAR VERİLDİ

İddianamede, ''sanıklarla ilgili silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan da kamu davası açılmış ve bu örgütün ismiyle ilgili herhangi bir değerlendirme yapılmamış olduğunu'' belirten heyet, ''tüm iddianamenin birer suretinin eklenip, iddianamede bahsedilen bir silahlı terör örgütü olup olmadığı, varsa eylemleriyle ilgili çok detaylı bilgiler istenmesi konusunda İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığından sorulması için ayrı ayrı yazılar yazılması ve yazıların iddianamenin yüklendiği CD'ye eklenmesine'' hükmetti.

Bu davayla ilgili duruşmalarda tüm sanıkların güvenliklerini tehlikeye sokabilecek hareketlere, Adliye çevresindeki bazı gösteriler ve taşkınlıklara karşı çok sıkı güvenlik önlemlerinin aldırılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasını kararlaştıran heyet, duruşmaların görüntülü ve sesli yapılmasının düşünülmesi dolayısıyla, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde ses ve görüntü sisteminin kurulu olduğu en büyük duruşma salonunun mahkemeye tahsis edilmesi yönünde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına karar verdi.

ÜYE HAKİM KUBAN'DAN KARŞI OY

Tensip tutanağında, tutuklu sanıkların tahliye edilmesine yönelik görüş bildirdiği görülen üye hakim Oktay Kuban, ''sanıkların üzerlerine atılı suçları işlediklerine dair ileri sürülen delillerin hukuki niteliği itibarıyla, sanıklar hakkında kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren olgular ve bir tutuklama nedeninin bulunmaması nedeniyle, sanıkların tahliye edilmeleri gerektiğini'' belirtti.

Üye Hakim Kuban, tutanakta, ''Tutuklulukların devamı yönündeki Sayın çoğunluğun görüşüne katılmıyorum'' ifadesini kullandı.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler