YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk dönüş ne zaman başlıyor?
Çözüm sürecinde dağdan iniş çalışmaları hızlandırıldı. Hükümet çalışmanın ayrıntılarını Ekim'de kamuoyuyla paylaşmaya hazırlanıyor
İlk dönüş ne zaman başlıyor?
06 Eylül 2014 / 09:34 Güncelleme: 06 Eylül 2014 / 09:48

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan çözüm sürecinin kararlılıkla devam edeceğini, 2015'te silahlara veda edilebileceğini açıklarken gözler A takımının çözüm hamlesine çevrildi.

Göreve geldiğinde sürece ilişkin olarak, "Sorunu çözmeden bize uyku yok" diyen Ahmet Davutoğlu'nun, önceki gün kurmaylarıyla gerçekleştirdiği zirveden önemli tespitler çıktı.

Sürece ilişkin yaklaşık 200 sayfalık yol haritası taslağında yer alan adımlar tarih tarih değerlendirildi.

Davutoğlu'nun Diyarbakır başta olmak üzere bölgeye çıkarma yapması bekleniyor. 2015'in ilk çeyreğinde ilk dönüşün gerçekleşmesi planlanıyor. 

200 sayfalık yol haritası

Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'nın yol haritası ve eylem planı olarak yürüttüğü çalışmanın Ekim'de kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

Taslakta öne çıkan başlıklar şöyle: 

İletişim ağı kuruluyor

Toplumsal barış, bütünleştirme vurgusu ön plana çıkarılıyor. Dönüşlerin sağlıklı ilerlemesi için Ankara-Erbil ekseninde anlık iletişim ağı kuruluyor. 

Kandil'le teknik görüşme

Devlet yetkilileri Kandil'le görüşecek. Bu görüşmeler dağdan inişlerin önünü açacak teknik görüşmeleri kapsayacak. 

Kademeli dönüşte uzlaşma

Kandil'den dönüşlerin kademeli olarak sağlanması öngörülüyor. İlk kademe inişleri suça bulaşmayanlar yaparken, dönüşler Aralık ayına kadar sürecek. 

1 yıllık geçiş süreci

Silahlı örgüt üyelerinin Kuzey Irak'ta kamplara yerleştirilerek, yaklaşık 1 yıllık geçiş sürecinin ardından silahları bırakması planlanıyor. 

Habur formülü işleyecek

Terörle Mücadele Kanunu, TCK'da değişiklik konusunda mutabakat sağlandı. Örgüt üyeliği tanımı yeniden yapılıyor. 

Normalleşmeye destek

Normalleşme süreci çerçeve yasada öngörüldüğü gibi yürüyecek. Silah bırakana ekonomik destek sağlanacak. 

Akil adamlar iş başında

Başbakan Davutoğlu, akil adamlar heyetinin aktif bir şekilde kullanılacağını açıklarken, sivil toplum kuruluşları da devreye girecek. 

Terörle Mücadele Kurulu

Terörle Mücadele Kurulu Ortadoğu'daki gelişmelere odaklanacak. Avrupa'dan dönüşler konusunda hukuki altyapı çalışmaları yürütülecek. İçişleri Bakanı Efkan Ala da, çözüm sürecinin yol haritasını aHaber'de anlattı. Süreci "Çekilme, silah bırakma ve dağdan ineceklere siyaset yolu" olarak özetleyen Ala, "Yılbaşına kadar anlamlı adımlar atılacak" dedi. 

Pişmanlık kriteri kalkacak

Hükümetin dağdan inişlerin önünü açmak için yaptığı yasa çalışmasında sona gelindi. Hükümet, mevcut yasadaki 'pişmanlık' kelimesini çıkarırken, suça karışmayanların dönerek topluma kazandırılmalarını yasal güvence altına alacak.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler