YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk defa bu kadar büyük bir saygı gösterildi
AB Bakanı Bağış, Başbakan Erdoğan'ın Washington ziyaretiyle ilgili, ilk defa Türkiye'nin bir liderine ABD'de bu kadar büyük saygı gösterildiğine şahitlik ettiklerini söyledi.
İlk defa bu kadar büyük bir saygı gösterildi
18 Mayıs 2013 / 11:48 Güncelleme: 18 Mayıs 2013 / 14:31

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Başbakan Erdoğan'ın Beyaz Saray'a girişinde askeri tören düzenlenmesi, toplantının içeriği ve süresi, toplantılarda konulara samimiyetle eğilinmesi, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdogan'ın gördüğü ilgi, Obama ve Erdoğan arasında baş başa görüşmedeki samimiyetin herkesin göğsünü kabarttığını kaydederek, "Bu, Türkiye'nin geldiği noktanın bir tezahürüdür, Türkiye'nin gücünün bir tezahürüdür. Türkiye'nin kendi bölgesinde bir ilham kaynağı olmasının bir sonucudur" dedi.

Kendisinin 1985'ten bu yana hemen her üst düzey ziyaretin ya hazırlığında ya da içerisinde bulunduğunu belirten Bağış, "İlk defa Türkiye'nin bir liderine bu kadar büyük saygı gösterildiğine, bu kadar büyük bir misafirperverlik hassasiyetiyle kendisinin ağırlandığına şahitlik ediyoruz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın ABD seyahatinden üç hafta önceki Washington temaslarında birçok Amerikalı yetkilinin kendisine "Biz sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanını değil, küresel bir lideri ağırlamanın heyecanı içerisindeyiz" dediğini hatırlatan Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gerçekten de bunu ortaya koydular. Gerek Amerikan medyasının ilgisi, gerek Amerikan kamuoyunun bu konuya yaklaşımı, gerekse Sayın Obama'nın Beyaz Saray'da ilk defa bir Türk liderle Gül Bahçesi'nde bir saate yakın basın toplantısı gerçekleştirmiş olması, iki saatlik heyetlerarası görüşme, üç saati aşkın baş başa akşam yemeği, bütün konuların kapsamlı şekilde ele alınması, bunların hepsi çok anlamlıydı. İnşallah bundan sonra ülkemizin bu yükselişi başka ülkeler tarafından da görülecektir. Türkiye'nin gücünü anlamakta zorlanan AB üyesi ülkeler de ümit ediyorum ki Türkiye'nin bu potansiyelini farkına varıp atmaları gereken doğru adımları atacaklardır."

"Ekonomi Bakanlığı ve AB Bakanlığı yakın çalışma içerisinde olacak"

Bağış, Erdoğan'ın Türkiye'nin en önde gelen 100 iş adamıyla ABD'ye geldiğine, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın çok başarılı girişimleri sonucunda Beyaz Saray'ın, iki ülke arasında olası serbest ticaret anlaşmasının hazırlıkları üzerinde çalışmalar yapmak üzere yeni komitenin kurulduğunu ilan ettiğine dikkati çekti. Bağış, "Ekonomi Bakanlığı ile ABD'nin Dış Ticaret Yüksek Temsilciliği arasında yeni üst düzey çalışma komitesi kuruldu. Bu komite özellikle Türk-Amerikan ticari ilişkilerini yakından ele alacak. Aynı zamanda AB ile ABD'nin yapacağı yeni serbest ticaret anlaşması müzakerelerine paralel görüşmeleri Türkiye Cumhuriyeti ile gerçekleştirecek" diye konuştu.

Yakın zamanda Çağlayan ile bir kez daha Washington'a gelmeyi planladıklarını ve bu ziyaretlerinde kurulan komiteyle ilgili çalışmaların ilk adımını atacaklarını belirten Bağış, "Washington'a bir kez daha gelip, AB ile ABD arasında gerçekleşecek olan ticaret müzakerelerinde Türkiye'nin hassasiyetlerinin korunması için de Ekonomi Bakanlığı ve AB Bakanlığı olarak yakın bir çalışma içerisinde olacağız" dedi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler