YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlk ağızdan MİT'teki değişim
Yeni Müsteşar Hakan Fidan, MİT'teki değişime internet sitesinden başladı. Daha önceki müsteşarların fotoğrafları sitede yer almazken Hakan Fidan'ın özgeşmişinin yanı sıra bir de fotoğrafı bulunuyor.
İlk ağızdan MİT'teki değişim
26 Aralık 2010 / 10:48 Güncelleme: 26 Aralık 2010 / 10:58

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, MİT'teki değişimi internet sitesinden başlattı.
Daha önce kurumun sitesinde MİT müsteşarlarının fotoğrafları bulunmuyordu. Fidan bir ilke de imza attı. Sitede Fidan'ın özgeçmişinin yanı sıra makamında çekilmiş bir fotoğraf da yer alıyor.

Siteye, bir sunuş yazısı yazan Fidan, 'Güçlü, dinamik, etkin, hareket kabiliyeti yüksek ve yaratıcı istihbarat yapılanmasının' şart olduğunu belirtti.

SUN TZU'YA ATIF

İlk strateji kitabının yazarı 'Sun Tzu'ya atıfta bulunan Fidan, istihbarat servislerinin ulusal güvenliğin sağlanması, ulusal menfaatlerin geliştirilmesinde vazgeçilmezliğini koruduğunu belirtti.

KAOSU ÖNLEMEK ZORUNDAYIZ

Fidan dünyanın iki farklı ucundaki insanların neredeyse bir kol boyu birbirine yaklaştığı bir dönemde insanlık tarihinin 21'inci yüzyıla taşıdığı zayıflık, nefret, düşmanlık, travma ve hırsların kaynaklık ettiği her türlü kaos merkezini önleme zorunluluğunun yaşamsal bir hal aldığını kaydetti.

DIŞ İSTİHBARAT

Daha önce dış politika konusunda da aktif görevler üstlenen MİT Müsteşarı, dış politika vasıtalarının çeşitlendirilmesini ülke güvenliğinin sigortası olarak nitelendirdi. Türkiye'nin maruz kaldığı bölgesel ve küresel krizlerin, terör tecrübesinin sürpriz gelişmelere hazırlıklı olunması zorunluluğunu  getirdiğine işaret eden Fidan, yeni yeteneklerle donatılmış fonksiyonel bir istihbarat teşkilatının gerekliliğini vurguladı:

GEMİNİN SEYRİNİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ

Olası krizleri rüzgara benzeten Fidan, 'Belki çoğu zaman rüzgarın yönünü tayin edemeyiz ancak en azından geminin seyrini değiştirebilmeliyiz' sözleriyle krizlere karşı izlenecek yöntemi açıkladı. Fidan, global güvenlik ortamının küresel bir düzensizlik ve istikrarsızlık içinde muğlak ve çoğu zaman öngörülemez koşullarının Türkiye'ye dayattığı riskleri fırsata çevirme görevini de yerine getireceklerini kaydetti.

GÜVENLİK-ÖZGÜRLÜK DENGESİ

Fidan güvenliğin olmadığı bir ortamda özgürlüğün anlam ifade edip etmeyeceği belirterek, iki değer arasında hassas dengenin korunması tavsiyesinde bulundu.

Akşam

SİYONİSTLERİN KORKULU RÜYASI HAKAN !
 // BATUHAN
Güvenliğin ve Özgürlüğün öncüsü görevinizde üstün başarılar diliyor bu necip Milleti biranevvel şu haçlı sürüsünün kontrolünden yönlendirmesinden kurtarmanızı bekliyoruz. Yıllardır Ülkemizin her şeyini kontrolünde ve yönlendirmesinde bulunduran yahudi ve hıristiyan alemi siz bu göreve geleli çok rahatsız. Onun için mümkün olduğunca gizli bir çalışma ve değişiklik ile Hükümetimizi tedbire onları başarısızlığa uğratıp güven ve özgürlüğüm...
26 Aralık 2010 14:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler