YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İlişkiler olumsuz etkilenecek"
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yazılı açıklamasında Fransa'da kabul edilen Ermeni iddialarıyla ilgili teklifin son derece yanlış tasarruf olduğunu kaydederek, meselenin tek taraflı sonuca bağlanmasının lişkileri olumsuz etkileyeceğini vurguladı.
"İlişkiler olumsuz etkilenecek"
24 Ocak 2012 / 15:24 Güncelleme: 24 Ocak 2012 / 15:25

TBMM Başkanı Cemil Çiçek,  Fransa Senatosunda alınan kararın, ''Fransa'daki siyasi akıl, hukuk devleti anlayışı ve özellikle ifade özgürlüğü bakımından son derece sağlıksız bir gelişme'' olduğunu ifade etti.

Çiçek, yaptığı yazılı açıklamada, iktidardaki Halk Hareketi için Birlik (UMP) milletvekilleri tarafından sunulan ve amacı, 1915 olaylarına ilişkin soykırım iddialarının sorgulanmasının Fransa'da cezai yaptırıma tabi tutulması olan yasa teklifinin dün Senato Genel Kurulunda 86'ya karşı 127 oyla kabul edildiğini hatırlattı.

Yasa teklifinin, gerek içeriği gerek dayandırıldığı gerekçeler bakımından son derece yanlış bir tasarruf olduğunu belirten Çiçek, ''Bu kararın tarafımızdan yapılan girişimlerin yanı sıra önde gelen Fransız hukukçuları ve siyasilerin uyarılarına rağmen alınmıştır. Demokratik bir kurum olan Senatoda bu yönde alınan karar Fransa'da siyasi akıl, hukuk devleti anlayışı ve özellikle ifade özgürlüğü bakımından son derece sağlıksız bir gelişmedir'' dedi.

Konunun özü ve ciddiyeti dikkate alındığında, seçim dönemi dinamiklerinin gözetilerek yürütülen bu sürecin haksız ve sorumsuzca bir adım teşkil ettiğini ifade eden Çiçek, şunları kaydetti:

''Teklifin oylanması öncesinde Fransa Senatosunda süren tartışmalarda ülkemizin tarihi saatlerce tek yanlı yorumlarla karalanmış ve bunun sonucunda ifade özgürlüğünü kabul edilmeyecek şekilde sınırlayacak bir karar ortaya çıkmıştır.

Siyasi bir kurum olan Fransa Parlamentosunun, ciddi hukuki boyutu da bulunan bu tarihi meseleyi böyle tek taraflı bir sonuca bağlamasının, Türk-Fransız ilişkilerini olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır.

Fransa Parlamentosunun, yapılan hatanın tüm Fransa'ya mal edilmeden düzeltilmesi ve aklı selimin hakim kılınması yönündeki beklentimizi muhafaza etmesini istiyoruz.''

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler