YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlhan Selçuk salıverildi
İlhan Selçuk salıverildi
İlhan Selçuk salıverildi
23 Mart 2008 / 07:42 Güncelleme: 23 Mart 2008 / 00:00

Ergenekon terör örgütüne üye olmaksızın örgüt adına vazife yüklenmek' suçlamasıyla gözaltına alınan Cumhuriyet Başyazarı İlhan Selçuk, polis ve savcılıktaki sorgusunun ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Savcı, yurt dışına çıkış yasağı konulmasını istedi.


İlhan Selçuk salıverildi


Ergenekon soruşturması kapsamında önceki sabah saat 4.30'da evinden gözaltına alınan Cumhuriyet gazetesi Başyazarı İlhan Selçuk, polisiteki sorgusunun ardından sevk edildiği Beşiktaş Adliyesi'nde savcı tarafından da 4.5 saat süreyle sorgulandı. Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, sorgunun ardından İlhan Selçuk'u mahkemeye sevk etmeye gerek görmeden dün gece saat 01.30'da serbest bıraktı. Ancak tutuksuz yargılanacak olan İlhan Selçuk'a yurt dışına çıkış yasağı konulması talebiyle nöbetçi mahkemeye başvurdu.


4.5 SAAT SORGULANDI


Polisteki sorgusu tamamlanan Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi ve başyazarı İlhan Selçuk, Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'nden dün akşam çıkarılarak önce Adli Tıp'a götürüldü ve sağlık kontrolünden geçirildi. Ardından da polise ait bir minibüsle Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne götürülerek savcının karşısına çıkarıldı.


İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in Ankara'da gözaltına alındığı sırada parti binasında bulunan ve Perinçek'in yakın koruması olduğu bildirilen 4 kişi de İlhan Selçuk ile birlikte adliyeye getirildi. Bu 4 kişinin, üzerlerinde bulunan ruhsatsız tabancalar nedeniyle sorgulandığı öğrenildi. Zanlılardan ikisi de Selçuk'la birlikte serbest bırakıldı.


Doğu Perinçek ile İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun da aralarında bulunduğu 7 kişinin ise İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorguları devam ediyor. Perinçek, Alemdaroğlu ve diğer şüpheliler için savcılıktan 24 saat ek gözaltı süresi alındığı öğrenildi. Polisin Perinçek ve Alemdaroğlu için savcılıktan bir günlük ek gözaltı süresi aldığı öğrenildi.


SELÇUK DOKTOR İSTEMEDİ


İstanbul Terörle Mücadele ekiplerinin önceki gece sabaha karşı gözaltına aldığı İlhan Selçuk, Doğu Perinçek ve Kemal Alemdaroğlu, Emniyet Müdürlüğü'ndeki ilk geceyi, diğer şüpheliler gibi nezarette değil kendilerine tahsis edilen özel odalarda geçirdiler. İlhan Selçuk, polisin, 'Yanınızda bir doktor bulundurulmasını ister misiniz' teklifini, “Hayır, ben doktora alışık değilim” diyerek kabul etmedi. Selçuk'un avukatları Akın Bulut ve Fikret İlkiz de müvekkillerinin durumu hakkında sık sık bilgi aldı. YENİŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler