YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlhan Cihaner'e kötü haber
İlhan Cihaner'e kötü haber
01 Kasım 2011 12:20
HSYK, CHP milletvekili İlhan Cihaner'in, 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' çerçevesindeki faaliyetleri nedeniyle yargılanmasına karar verdi...

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK),CHPDenizli Milletvekili İlhan Cihaner'in, Erzincan Başsavcılığı sırasındaki "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" çerçevesindeki faaliyetleri deneniyle yargılanması gerektiğine karar verdi. Eski Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner, Erzincan'daki faaliyetleri nedeniyle aralarındaemekliOrgeneral Saldıray Berk'in de aralarında bulunduğu 14 sanık ile birlikte "Ergenekon terör örgütüne üye olma, resmi belgede sahtecililik, birden fazla kişi ile tehdit, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme" suçlarından yargılanmaktaydı. Davaya bakan Yargıtay 11'inci Ceza Dairesi, Cihaner hakkında Hakim ve Savcılar Kanunu'na göre "izin alınmadan" soruşturma yapılıp dava açıldığına karar vermiş ve gerekli iznin alınması için dosyayı Adalet Bakanlığı'na göndermişti.

KARAR TUNCELİ'YE GÖNDERİLECEK

Cihaner'in yargılanması için gerekli izin HSYK 2'nci Dairesi'nden çıktı. Daire, İrticai Mücadele Eylem Planı veErgenekoniddianamesinde yer alan iddialara dikkat çekerek, Cihaner hakkında kovuşturma açılmasına izin verdi. HSYK, dosyanın Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine karar verdi. Karar kesinleşince Cihaner hakkında iddianame hazırlanacak. TunceliAğır Ceza Mahkemeside yargılama yapılıp yapılmayacağına karar verecek. Mahkeme Cihaner'in milletvekili seçilmesi nedeniyle kazandığı dokunulmazlığın terör suçu için geçerli olmadığına karar verirse dosyayı doğrudan davanın görülmesi için Yargıtay'a gönderecek. Mahkeme, Cihaner'in milletvekili dokunulmazlığını yargılanmasının önünde engel olarak görürse dokunulmazlığının kaldırılması için Meclis'e fezleke gönderecek. HSYK 2'nci Dairesi, kararını oy çokluğuyla aldı. Üyeler Ali Suat Ertosun ve Ziya Özcan yargılama için yeterli delil bulunmadığını savunarak muhalefet etti. (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler