YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlhami Erdil “Özkök emirle içki içti” demişti
İlhami Erdil “Özkök emirle içki içti” demişti
İlhami Erdil “Özkök emirle içki içti” demişti
22 Aralık 2008 / 11:21 Güncelleme: 22 Aralık 2008 / 00:00

Erdil’in ‘28 Şubat Mahallesi’ndeki şarap baskısı’ iddiasına Orgeneral Özkök’ten sert cevap: Bir lafa bakarım laf mı diye / Bir de söyleyene bakarım adam mı diye...

‘Türkiye’de farklı olmak’ araştırmasıyla yeniden alevlenen ‘mahalle baskısı’ tartışmalarınının hemen ardından 28 Şubat sürecinde dönemin Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök’e yemekte ‘emir komuta’ ile içki içirdiği ortaya çıkmıştı. Şarap baskısını açıklayan eski Deniz kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil’e Hilmi Özkök’ün cevabı çok ağır oldu.

MEVLANA’NIN ŞİİRİ İLE CEVAP

Milliyet yazarı Fikret Bila’ya konuşan Orgeneral Özkök ‘Yanıtımı size Mevlana’dan bir şiirle vereyim’ dedi ve şu şiiri okudu: ‘...Suskunluğum asaletimdendir / Her lafa verilecek bir cevabım var, Lakin; Bir lafa bakarım laf mı diye / Bir de söyleyene bakarım adam mı diye.’ Söz konusu yemekle ilgili olarak dönemin Jandarma Genel Komutanı Org. Aytaç Yalman’la da konuşan Bila, o gece neler yaşandığını da şu satırlarla anlattı:

YEMEKTEN ÖNCE VİSKİ İÇMİŞ

‘AYTAÇ Paşa’nın söylediklerine girmeden önce, yemekle ilgili bazı ayrıntıları da öğrendim. Aktarayım: Komutanlar yemeğe geçmeden önce, küçük bir kokteyl veriliyor. Hilmi Özkök Paşa da kokteyl aşamasında viski içiyor. Yemekte ise şarap ikram ediliyor. Özkök Paşa midesinden rahatsız olduğu için bira, şarap gibi içkiler içemiyor. O nedenle yemekte kola söylüyor. Ama yemeğe oturmadan önce viskisini içiyor.’

YALMAN SOHBETİ HATIRLAMADI

Yemeğe ev sahipliği yaptığı iddia edilen Aytaç Yalman Paşa da ‘Yazıyı ben de okudum. Gerçekten hatırlamıyorum. Aradan kaç sene geçmiş. MGK toplantılarından sonra bir komutanın evinde toplanırız. Bu bir gelenektir. Ama gerçekten böyle bir sohbet hatırlamıyorum’ dedi. Bila, komutanların birbirlerine isimleriyle hitap etmediklerini, ‘Komutanım’ dediklerini hatırlattı.

‘EMİRLE İÇKİ İÇTİ’

28 Şubat Mahallesi’nde yaşanan şarap baskısı iddiasının sahibi yolsuzluk yaptığı için bir yıl cezaevinde kalan ve oramirallik rütbesi sökülerek ‘er’ seviyesine indirilen İhlami Erdil’di. Erdil, 28 Şubat sürecinde dönemin Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun MGK sonrası yemekte kola içen Özkök’e emirle şarap içirdiğini iddia etmişti.

”KEŞKE İÇMESEM DE ÇOCUKLARIM SEVİNSE”


Fikret Bila, Özkök Paşa ile ilgili geçmişe dayalı bilgilerini de aktardı. Özkök Paşa’nın içkiye düşkünlüğü olmadığını, sosyal ortamların gerektirdiği hallerde içki içtiğini, genellikle viski ve votkayı tercinh ettiğini aktaran Bila ‘Hilmi Paşa dini değerleri bilen ve önemseyen bir komutandır. İçki içmenin haram sayıldığını bilir ama Allah’ın affetme büyüklüğüne de inanarak, sosyal ortam gerektirdiğinde içer. Ama Ramazan’a daha hassastır. Oruç tutar ve Ramazan ayı boyunca içki içmez. Değişik vesilelerle yaptığımız sohbetlerde (Keşke hiç içmesem. Çocuklarım da ‘Babam hiç içmiyor, ne güzel’diyebilseler. Onlara örnek olsam. Midem de rahatsız, ama bazen mayasız içki içiyorum) dediğini anımsarım’ diye yazdı.


İLHAMİ ERDİL "ZİYA PAŞA'NIN ŞİİRİYLE" ÖZKÖK'E CEVAP VERDİ


Özkök’ün bu sözlerine, Erdil de, Tanzimat edebiyatının en önemli şair ve düşünürlerinden Ziya Paşa’nın deyim olarak da kullanılan ünlü dizeleriyle karşılık verdi.


Ben adam gibi adamım


"Sayın Özkök’ün Hz. Mevláná’nın şiirinden alıntılı sözlerini, Ziya Paşa’dan bir alıntı ile yanıtlıyorum. Ziya Paşa’nın ünlü bir terkib-i bendi var. ’Áyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Şahsın görünür rütbe- i aklı eserinde’. Ben Sayın Hilmi Özkök’le polemiğe girmek istemiyorum. Ama ben de adam gibi adamım." Erdil, Ertuğrul Özkök’le kalabalık bir masada sohbet ettiklerini ve bir yanlış anlaşılma veya "Sürçü lisan" olabileceğini de belirterek, "Aytaç Paşa da, Sayın Hüseyin Kıvrıkoğlu da Sayın Hilmi Özkök’e isimle ’Hilmi’ diye hitap etmemişlerdir" dedi.


Hilmi Özkök, yemekte neden şarap içmediğini de Fikret Bila’ya açıkladı. Yemek öncesi viski içtiğini, midesinden rahatsız olduğu için şarap gibi mayalı bir içki yerine kola söylediğini aktardı.


MEVLÂNA’NIN ŞİİRİ


Cehalet insanı çirkinleştirir


Suskunluğum asaletimdendir


Her lafa verilecek cevabım vardır


Lakin lafa bakarım laf mı diye


Adama bakarım adam mı diye...


***


ZİYA PAŞA’NIN ŞİİRİ


Áyinesi iştir kişinin láfa bakılmaz


Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde


Ben her ne kadar gördüm ise ba’zı mazarrat


Sábit-kademim yine bu re’yin üzerinde


İnsana sadákat yaraşır görse de ikrah


Yardımcısıdır doğruların Hazret-i Allah


(Hürriyet)


Kıvrıkoğlu'ndan Hilmi Özkök'e içki içme EMRİ!

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler