YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlham Aliyev MİT Müsteşarı Fidan'ı Kabul Etti
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, aralarında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da bulunduğu Türk Dili Konuşan Ülkeler İstihbarat Birimleri 18. toplantısına katılan yetkilileri kabul etti.
İlham Aliyev MİT Müsteşarı Fidan'ı Kabul Etti
09 Ekim 2015 / 15:47 Güncelleme: 09 Ekim 2015 / 15:48

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev MİT Müsteşarı Fidan'ı Kabul Etti

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Azebaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Azerbaycan'da görüştü. Geçtiğimiz günlerde de Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Aliyev'le görüşmek için Bakü'ye gelmişti.

TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKELER İSTİHBARAT BİRİMLERİ KATILDI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk Dili Konuşan Ülkeler İstihbarat Birimleri 18. toplantısına katılan yetkilileri kabul etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmeye MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Azerbaycan Milli Güvenlik Bakanı Eldar Mahmudov yanı sıra Kazakistan ve Kırgızistanlı yetkililer katıldı. Toplantıda Azerbaycan, Türkiye, Kazakistan ve Kırgızistan'ın güvenlik ve istihbarat kurumlarının heyetleri de yer aldı.

"AZERBAYCAN ÖRNEK BİR POLİTİKA İZLİYOR"

Toplantıda konuşma yapan Hakan Fidan, Aliyev'e heyetini kabul ettiği için teşekkür ederek, "Konuşmanız gerçekten bizim için yol gösterici ilham vericiydi. Bakü'ye her gelişimizde şaşırıyoruz ne kadar geliştiğini gördüğümüz için. Sizin liderliğinizde ekonomi ve siyaset alanında bölgeye yaptığı katkı her türlü takdirin üstündedir diye düşünüyoruz. Gerçekten bölgemizde örnek bir politika izlemekte Azerbaycan. Hem kendi topraklarının bir kısmının işgal altında olup hem de bu kadar seviyeli ve kaliteli politika izlemek her ülkenin yapacağı husus değil. Şüphesiz ki Azerbaycan'ın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını destekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım sizin de ifade ettiğiniz gibi her ülkenin çok çeşitli güvenlik sorunları var. Ama ortak sorunlar beraber çalışacağımız sorunlara baktığımız zaman bunların başında terörle mücadele gelmektedir. Sonra da sınırı aşan suçlar, başta organize suçlar gelmekte. Özellikle radikalizm konusunda bu masa etrafında bulunan ülkelerin bir önceki yıla nazaran daha iyi bir seviyeye geldiğini size ifade etmekten mutluluk duyduğumu söylemek isterim. Ama bu çalışmaları daha da ileri götürmemiz gerekiyor. Bugün yapacağımız sizin ev sahipliğinizdeki toplantıda bu konuda daha iyi kararlar alacağımıza eminim" dedi.

BİR SONRAKİ TOPLANTI KAZAKİSTAN'DA

Toplantının sonunda Türk Dili Konuşan Ülkeler İstihbarat Birimleri 18. toplantısının sonuçlarına ilişkin nihai belge imzalandı ve konferansın bir sonraki toplantısının önümüzdeki yıl Kazakistan'da yapılması kararlaştırıldı.

 

HULUSİ AKAR DA GİTMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere 4 gün önce de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Aliyev'le görüşmek için Azerbaycan'a gitmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler