YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İlber Ortaylı'dan olay sözler!
Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı katıldığı bir televizyon programında, "Çanakkale geçilemedi de ne oldu? İstanbul'a yine de girdiler" sözlerine çok sert cevap verdi. Ortaylı, "Bu bakkal kafasıdır" dedi.
İlber Ortaylı'dan olay sözler!
19 Mart 2015 / 10:26 Güncelleme: 19 Mart 2015 / 10:30

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çanakkale Savaşları'nın 100. yıl dönümünde CNN TÜRK'de Saynur Tezel Özgentürk'ün Günlük programına katıldı.

Prof. Dr. Ortaylı'ya, "Çanakkale Geçilmez" söyleminin bir mit olduğunu, müttefik ordularının bir yıl sonra Çanakkale'yi savaşmadan geçtiklerini hatırlatan eleştirel görüşler soruldu.

İlber Ortaylı bu soruya kendine özgü ifadeleriyle cevap verdi.

Zeka kıtlığı olmaması gereken şartlarda...

Ortaylı, bu yaklaşımın sahiplerine ilişkin şunları söyledi: "Bu bakkal kafasıdır. Maalesef halkımızın büyük kısmı, zeka kıtlığı olmaması gereken şartlara rağmen ki çok karışık bir ırk, beslenmesi her zaman için çeşitliydi, coğrafya çok müsait, eğitimin tek düzeliğinden olabilir, futbol seyircisi kadar düşünebiliyor. Küçümsemiyorum futbol iyi bir sanat. Seyredip tartışmak da olabilir ama bu kadarla kalırsan çok tehlikeli. 'Şenol Birol orada penaltıyı atsalardı kesin gol olurdu abi' zihniyetiyle bunu getiriyorlar. Bu çok gülünç."

Ortaylı, Çanakkale'nin geçilmesi halinde İstanbul'un düşmesinin, imparatorluğun yıkılmasına neden olacağını söyledi.

İşte Ortaylı'nın o sözleri...

09:55
 // Aha konda
Çanakkale'ye laf eden adammı...
20 Mart 2015 09:55
değişen bir durum yok...
 // yotik
soru sorana cevap vermemek ve onu aşağılamak; geride kalan bir devrin tipik bir davranışı idi......
19 Mart 2015 Perşembe 16:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler