YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İKT'nin adı değişti
İKT 38. Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda önemli kararlara imza atıldı. İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) yerine İslam İşbirliği Teşkilatı (İBT) adının kullanılması kabul edildi.
İKT'nin adı değişti
28 Haziran 2011 / 23:58 Güncelleme: 29 Haziran 2011 / 00:31

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Afganistan'ın bir an önce istikrara kavuşması için İKT içinde özel bir çalışma grubu oluşturulmasını istedi.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) 38. Dışişleri Bakanları toplantısının açılışında bir konuşma yapan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Afganistan'daki güvensizlik ve istikrarsızlığın tüm bölgeyi ve dünyayı endişeye sevk ettiğini anlattı.

Afganistan'dan uyuşturucu kaçakçılığının son 10 yıl içinde 10 misli arttığını belirten Nazarbayev, ''Afganistan'da uyuşturucu ile mücadele ve istikrarın sağlanması için özel bir çalışma grubu oluşturulmasını teklif ediyorum'' dedi.

İslam dünyasının radikal dini akımlar ve terörle birlikte anılmasının kendisini rahatsız ettiğini söyleyen Nazarbayev, ''Köktendinci yaklaşımlarla, terörün kaynak bulamaması için insanlarımıza gerçek dini en doğru şekilde öğretmeliyiz. Hiçbir Müslümanın teröre destek vereceğine inanmıyorum. İslam bir barış dinidir. Peygamberimiz her hadisinde barışı, selamı teşvik etmiştir. Bu değerler çocuklarımıza en iyi şekilde öğretilmelidir'' diye konuştu.

İslam ülkelerinin dünyada söz sahibi olması gerektiğini bunun için ekonomisi güçlü İslam ülkeleri içinden bir ''İslam G20'si''nin çıkartılması gerektiğini anlatan Nazarbayev, ''Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman, Müslümanlar dünyada daha etkili olabilir. Uluslararası sorunlarda kendi tezlerini ileri sürebilir'' dedi.

İKT'nin faaliyetlerinin dünyaya duyurulması için bir internet sitesinin oluşturulması tavsiyesinde bulunan Nazarbayev, ''e-islam'' adı verilecek bu site sayesinde atılan adımlardan herkesin bilgi sahibi olacağını söyledi.

Nazarbayev, İslami Bankacılık ve finans konusunda Kazakistan'ın bölgesinde bir merkez olarak hizmet görebileceğini ifade ederek, Kazakistan'ın eski başkenti Almatı'da böyle bir merkezin oluşturulabileceğini ifade etti.

İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da konuşmasında İslam Dünyası'nın önünde pek çok sorunun bulunduğunu Kazakistan'ın dönem başkanlığında, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in liderliğinde bu sorunların en kısa zamanda çözüme kavuşmasını umduğunu söyledi.

İhsanoğlu, ''Kazakistan İslam ümmetinin liderliğini üstlenmeye hazırdır. Kazakistan, Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in bilgeliğinde İslam dünyasının sorunlarının çözümünde etkin bir rol oynayacaktır'' dedi.

Bu arada İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) ismi de değiştirilerek, İslam İşbirliği Teşkilatı (İBT) isminin yeni dönemde kullanılması kabul edildi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler