YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İKT: Farklı yollar bulunmalı
İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, 'Gazze'ye yardım götürmek için farklı yollar bulunmalı.' dedi.
İKT: Farklı yollar bulunmalı
27 Haziran 2011 / 17:28 Güncelleme: 27 Haziran 2011 / 17:32

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, ''Gazze'ye insani yardım ulaştırılması konusunda farklı yolların denenmesi gerektiğini'' söyledi.

İKT 38'inci dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere Kazakistan'ın başkenti Astana'ya gelen İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu, Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazze'ye insani yardım ulaştırılması ile ilgili geçen yıl yaşanan olaylarda 9 kişinin şehit olduğunu, İsrail'in uluslararası sularda, hukuku hiçe saydığını hatırlatan İhsanoğlu, ''Geçtiğimiz yıl yaşanan olayların benzerinin yeniden yaşanması, yeni şehitlerin olması bu defa telafisi mümkün olmayan sorunlara neden olabilir. Buna hiç gerek yok. Biz Gazze'ye büyük miktarlarda insani yardımda bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz'' dedi.

İhsanoğlu, Gazze'ye insani yardım götürmek için karayolunun ve Refah kapısının kullanılabileceğini belirterek, şöyle devam etti: ''Mühim olan, orada yaşananlara sessiz kalmamak ve orada yaşayan insanlara yardımcı olmaktır.''

İsrail'in Gazze ambargosunu kaldırmaya yönelik adımlarını olumlu karşıladığını kaydeden İhsanoğlu, ''Buraya uygulanan ambargo tamamen insan haklarına aykırı bir durumdur. Biz bunu başkalarının topraklarının işgal edilmesi, başkalarının topraklarına tecavüz olarak görüyoruz'' dedi.

Filistin'in tanınması için yoğun bir gayret içinde olacaklarını aktaran İhsanoğlu, şunları kaydetti:

''Bugün BM'ye üye 118 ülke Filistin'i tanımıştır. Bunların 55'i bizdendir. O bakımdan bizim bu konudaki gücümüz ve kararlılığımız tartışılmaz. Filistin davası İslam dünyasının bir numaralı davasıdır. Filistin halkının 60 yıldan bu yana uğradığı haksızlığın bir an önce kalkması lazım ve onların devletine kavuşması lazım.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler