YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkna odalı kumpas
Paralel yapının, operasyonlarda görev alma konusunda tereddüt yaşayan bazı polis şeflerini, “25 Aralık'tan sonra hükümet düşecek" diyerek ikna ettiği öğrenildi.
İkna odalı kumpas
28 Ocak 2014 / 11:07 Güncelleme: 28 Ocak 2014 / 11:09

İstanbul merkezli derin operasyonun perde arkasına ilişkin yeni ayrıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Hükümetin zamanında müdahalesiyle ikinci dalgası engelenen "kumpas" harekatına katılan ve derin planın deşifre olmasının ardından görev yerleri değiştirilen emniyetteki bazı isimlerden, itiraflar geldi. Görevlerinden ayrılırken "günah çıkaran" bazı polis şeflerinin, vedalaştıkları mesai arkadaşlarına "Oyuna getirildik" dediği ifade edildi.

Önce tereddüt ettiler

Akşam'ın emniyet kaynaklarından edindiği bilgiye göre, 17 Aralık tarihli derin operasyona ilişkin hazırlıklar, paralel yapının emniyetteki kadroları tarafından son dakikaya kadar gizli olarak yürütüldü. Aynı kadroların yönettiği operasyonda görev alacak takviye personelin seçiminde ise paralel yapılanmaya sempati duyan problem yaratmayacak isimler tercih edildi.

Buna rağmen bazı polis şefleri, usulsüz ve hukuk dışı işlemler nedeniyle, operasyona ilişkin tereddütlerini dile getirdiler. İkna görevi ise paralel yapının emniyetteki "ağabeyleri" ile "Emniyetin imamı" diye adlandırılan isimlere düştü. İkna odalarında bire bir yapılan görüşmelerde, "Merak etmeyin 25 Aralık'tan sonra hükümet düşecek.

Pişman olursunuz

Şimdi yan çizerseniz sonra çok pişman olursunuz. Operasyonlar tamamlanıp hükümet düşürüldükten sonra bu hizmetleriniz ödüllendirilecek" vaatlerinde bulunuldu. Mahalle baskısı, örtülü gözdağı ve operasyonlar sonrası "terfi" rüşveti kullanılarak yapılan görüşmeler netice verdi ve tereddüt yaşayan personel ikna edilerek operasyona doğrudan veya dolaylı olarak katılmaları sağlandı.

Götürdükleri belgeleri geri getirdiler

Paralel yapının emniyetteki ikna kadroları, hükümetin 17 Aralık operasyonuna direnç gösterip "kumpası" ortaya çıkarması ve görevden almaların başlamasının ardından da faaliyetlerini sürdürdü. Görevden alınan polis şeflerinden, operasyonla ilgili belgeleri beraberlerinde götürmeleri istenerek, "Merak etmeyin hükümet düştükten sonra görevlerinize döneceksiniz. Belgeleri burada bırakmayın,  yeni hükümetle birlikte makamınıza dönerken getirirsiniz" telkininde bulunuldu. Bu telkine uyan bazı polis şefleri, derin operasyona ilişkin dosyalardaki bir kısım belgeyi görevden ayrılırken beraberinde götürdü. Paralel yapının süreç içinde deşifre olmasının ardından oyuna geldiklerini anlayan bazı polisler, beraberinde götürdükleri belgeleri iade ederek pişmanlıklarını dile getirdi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler