25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa19 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli17 °C
 • Şanlıurfa28 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkinci kadının hukuk savaşı
İkinci kadının hukuk savaşı
19 Eylül 2012 07:42
Emekli diplomata 'Benimle neden evlenmedin' davası

Betül Artam, tatilde tanışıp âşık olduğu diplomat Nihat Civaner için eşinden boşandı. "Ben de boşanacağım" diyerek kendisini altı yıl oyalayan Civaner daha sonra karısına dönünce dava açtı

Biri milyonlarca dolarlık bir mirasın varisi sosyetik iş kadını Betül Artam; diğeri mobbing suçlamasıyla merkeze alınmış eski Kongo Büyükelçisi Nihat Civaner... Yolları 6 yıl önce, Kahire'de kesişti. İkisi de başkalarıyla evliydi. Artam, 24 yıllık eşi işadamı Sedat Cemali'den boşandı; Civaner'le aşk yaşamaya başladı. Civaner de karısından boşanacaktı ama olmadı. Üstüne üstlük Artam, sevgilisinin 6 yıl sonra karısına dönmesiyle şok yaşadı. Olaylar bu kadarla da kalmadı: Civaner ve karısı, kendilerini rahatsız ettiği gerekçesiyle Betül Artam'dan şikâyetçi oldu. Çileden çıkan Artam, birlikte yaşadıkları dönemde yaptığı harcamaların geri ödenmesi için Civaner'e tazminat davası açtı. İddiasına göre; Artam, Nihat Civaner ile birlikte yaşamak için Ankara ve İstanbul'da evler almıştı. Birlikte dünyanın birçok ülkesini gezmişler; bu gezilerin masrafları çoğunlukla Artam tarafından karşılanmıştı. Artam, sevgilisinin boşanma davası sürecinde yaşadığı sorunlar nedeniyle gittiği psikologların faturalarını bile ödediğini söylüyordu. Yine iddiasına göre, borç adı altında paralar vermiş ama geri alamamıştı. Betül Artam, sadece faturalanmış olarak yaklaşık 500 bin lira harcadığını ifade ediyordu. Yaşadıkları aşkla ilgili kitabı bir ay içinde piyasaya çıkacak olan Betül Artam'la bir araya geldik, bu sıra dışı davayı konuştuk. Bakın neler anlattı...
6 yıllık sevgiliniz Civaner Bey'le nasıl tanıştınız?
Onu kız arkadaşı vasıtasıyla 2006'da, Kahire'de tanıdım. Elçilik müsteşarıydı. Bana bayılmış. Peşimden İstanbul'a geldi. Devamlı aramalar... Israrla oldu bu iş. En büyük şahidim Sedef Bozok... Hatta 50'nci yaş gününü onun mekânında kutladık. Kolundaki Rolex'i ben taktım. Adam, evli olmamı umursamadı. Eşi de onu aldatıyormuş, böyle anlattı. Eşim "Madem seviyorsun, bu kadar sene sonra istiyorsan böyle bir şey, tamam" dedi. 24 yıl sonra boşandım. Ancak onun eşi böyle yapmadı. Beni öğrenir öğrenmez adam kıymetli oldu. Ortak hesaplara el koydurdu. Beş yıl boyunca adama ben bakmak zorunda kaldım. Onun boşanma davası üç yıl sürdü. Bana 'Mal paylaşımı bitsin, sana bütün bunları ödeyeceğim' dedi. Maddi şeylere dikkat etmedim. İstanbul'da ev açtım. 'Bari Ankara'da ev alalım,' dedi. Baskıyla ev aldırdı. Bunları memur maaşı ile nasıl yaptı? Karısına göstermemek için her şeyi saklıyordu. Parasını annesinin üstüne yapıyordu.
Peki sizin hemen boşanmanıza ne diyordu?
Beni kıskanıyordu, bu kadar medeni bir kocam olduğu için. Ben de 'Seviyorum bu insanı, imkânım var niye yapmayayım' diyordum.

'SENİ KİMSEYE YEDİRMEM'
Ankara'daki ev ne oldu?
Sattım.
Neden böyle olduğunu öğrenebildiniz mi?
Yok, en acı tarafı bu. Biz üniversiteli veya liseli değiliz ki... Medeni bir şekilde açıklasaydı. 'Tamam' derdim, biterdi. Sonra duydum; hırs yapmıştı, büyükelçi olabilmek için evli olmalıydı. İşi nedeniyle eşine dönmüş. 2 yıl Kongo'da büyükelçilik yaptı benden sonra, şimdi oradan da ayrıldı. Ankara'da merkezde. Mobbing soruşturması açıldı kendisine.
Peki, 1 yıl sonra neden rahatsız oldunuz?
Mobbing davasında ölen çocuğun annesi beni buldu. Şahitlik yaptım. Karısıyla yaşadığı olaylar nedeniyle psikologa gidiyordu. Panik atağı vardı. Ben karşılıyordum doktor paralarını. Dışişleri Bakanlığı da beni öğrendi bu dava aşamasında. Onlara da belgeler gönderdim. Şimdi karısıyla birleşip bana çamur atıyorlar. 'Rahatsız ediyor' dediler. Eski maillerimi değiştirerek savcılığa başvurdular. Eski eşimin bilgisayarına el konuldu. Gerçek ortaya çıkınca, dava bile açılmadı. 'Bunun altında kalmayacağım' dedim. Hem eşine, hem kendisine bütün bu seneler için dava açtım. 400 bin dolar harcadım. Manevi şiddet gördüm. Halen ilaç alıyorum. Tedavi gördüm. Bunların bir bedeli olmalı.
Eski eşine neden döndü sizce? Büyükelçi olmak için... Avukatı, 'Biz de şaşırdık' diyor. Eşi zaten başında söylemişti Nihat'a. 'Ben bunca yıl sefire eşi olacağım diye bekliyorum. Bunu kimseye yedirmem. Sen git gönlünü eğlendir geri gel. Seni gümüş tepside kimseye sunmam' demişti. Bir de paraları bitirdi. Olay o. Yoksa niye bunca rezillikten sonra birleşsin? Hangi gurur bunu kaldırır?
Kızınız ilişkinizi nasıl karşılıyordu?
Yanına gidiyorduk, Kanada'da kalmaya. Ona böyle bir olayı kabul ettirdim. Bir gün kızıma gitmiştim. Döndüm kendine ait eşyaları almış. Bana ait maddi şeyleri de almış gitmiş.
Pişman mısınız?
Hayır, çok büyük bir aşk yaşadık. Anlatılamayacak derecede güzeldi. Yoksa niye 24 sene sonra boşanayım? Kızıma niye böyle bir şey yaşatayım?
Üzüldünüz mü?
Bu duruma düştüğüm için utanç duyuyorum. Demek ki insanlar ikiyüzlü olabiliyor. Bu yaşta öğreniyorum. Kızıma karşı utanç duyuyorum. 'Anne bu adamın bu kadar ikiyüzlü olduğunu nasıl anlamadın?' diyor. Çok komik ve bir o kadar da üzücü bir durum daha, eşiyle ayrılabilsin diye avukat parasını ben ödedim. Avukatının bebeği oldu, altınına kadar yolladım. Kırsal kesimde bu olaylara rastlanıyor, demek ki büyükelçi seviyesine gelmiş insanlar bile neler yaşayabiliyor.
Bunu yaparak neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz?
Bana maddi manevi zarar verdi bu insan. 2 yıl sigara içtim, rahatsızlık geçirdim. Antidepresan kullanıyorum. Sağlığı mı, hayatımı etkiledi.
Ünlü bir aileden geliyorsunuz...
11 yıl Fransız Kookai markasının Türkiye mümessilliğini yaptım... Babam Sabri Artam, Otim ve Aktaş Elektrik'in sahibiydi.

AVUKAT GİZEM TAN:
Bu bir manevi şiddet davasıdır
Betül Artam'ın avukatı Gizem Tan: "Bu kadına karşı bir nevi şiddet aslında… Manevi şiddet; bu kapsam altında kanunlarda değişimler oluyor. Manevi şiddet konusunda son zamanlarda mahkemelere talep çok arttığı için, hâkimlerin bakış açılarını değiştirdiği ve bu tarz olaylarda kadınların lehine düşündüklerini görüyoruz. Aldatma, sömürü, cinsel istismar ve evlilik taahhüdü ile birlikte olma, sonrasında da ortada bırakma manevi şiddete giriyor.

BÜYÜKELÇİLİKTE İNTİHAR!

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin başkenti Kinşasa'da Türk büyükelçiliğinde görevli ikinci katip Osman Tuncel'in (29) intiharı, büyükelçi Civaner'in uyguladığı "mobbing"i ortaya çıkarmıştı. Olay, 17 Şubat'ta Kinşasa Büyükelçiliği'nde meydana gelmişti. Osman Tuncel büyükelçilik binasına gidip, başına ateş etmişti. Büyükelçilik çalışanları tarafından hastaneye kaldırılan Tuncel, ameliyat masasında hayatını kaybetmişti. Talihsiz olaydan sonra Dışişleri Bakanlığı açılan soruşturma sonucunda Civaner'i merkeze çağırdı. (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler