YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkinci insansız uçak da düştü
Yazılım ve tasarımı Türk mühendisler tarafından yapılan insansız casus uçaklarından ikincisi de deneme uçuşları sırasında yine Sinop'ta düştü.
İkinci insansız uçak da düştü
13 Ekim 2009 / 17:24 Güncelleme: 13 Ekim 2009 / 17:32

Sinop'ta düşen insansız hava aracının enkazına ulaşıldı. Jandarma enkazın çevresinde kuş uçurtmuyor. 

Yazılım ve tasarımı Türk mühendisler tarafından yapılan Türkiye'nin ilk 6.5 metre boyundaki insansız casus uçaklarının ikincisi de düştü. "Taktik (Geliştirme) İnsansız Hava Aracı Projesi'' kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri için bir firma tarafından üretilen uçaklardan ikincisi de demo uçuşu sırasında Sinop'un Erfelek ilçesinde düştü. İlçeye bağlı Salı köyünde bir kiraz bahçesine düşen uçak, köylüler arasında paniğe yol açtı. Olay yerine ilk jandarma ulaşırken, uçağın kanadı yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulundu. Bulunan kanat traktörle köylüler ve jandarma tarafından uçağın enkazının bulunduğu alana getirildi.  

Olayı gören Salı Köyü Muhtar Yardımcısı Mustafa Başdağ, uçağın ilk olarak sağ kanadının koptuğunu söyledi. Başdağ olayı şöyle anlattı: "Çocuklarla kestane topluyorduk. Gökyüzünde bir uçak sesi duydum. Havaya baktığımda uçağın sağ kanadının koptuğunu ve fırladığını gördüm. Kanat yaklaşık 3 kilometre ileriye savruldu. Uçak havada 'u' çizerek olduğu yere düştü ve çarpmadan kaynaklanan büyük bir gürültü duyduk. Olay yerine yaklaşık bir saat sonra ulaşabildim" dedi. 

30 Eylül tarihinde deneme uçuşları sırasında AR-ÇALDIRAN adlı insansız hava aracı da yine Erfelek ilçesinde düşmüştü. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler