YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkinci Ergenekon'da yeni duruşma
İkinci Ergenekon'da yeni duruşma
31 Ocak 2012 11:54
İkinci ''Ergenekon'' davasının 152. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan küçük salonda görülen duruşmaya, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile CHP İzmir Milletvekili Cumhuriyet gazetesi yazarı Mustafa Balbay ve gazeteci Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 14 tutuklu sanık ile ''Odatv davası'' kapsamında tutuklu olan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük katıldı.

Tutuklu sanıklardan CHP Zonguldak Milletvekili ve eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ile Oğuz Bulut'un gelmediği duruşmada, tutuksuz sanıklar Erol Mütercimler, Tanju Güvendiren ile Emin Şirin hazır bulundu.

Duruşmada savunmasına devam eden sanık Erol Mütercimler, yabancı yazarlara ait askeri darbenin nasıl yapılacağını konu alan kitaplardan örnekler verdi. Türkiye'de ise askeri darbe konusunda ilk kitabın 1997 yılında yayınlandığını söyleyen Mütercimler, bu kitabın da İngiliz bir yazarın kitabına ait çeviri olduğunu belirtti.

Erol Mütercimler, Türkiye'de zamanında bakanlık yapmış bazı kişilerin dahi, anılarını ya da düşüncelerini yazdığı kitaplarda darbe beklentilerini dile getirdiğini ifade ederek, ''TSK'dan emekli olmuş, halen muvazzaf olan ağabeylerim ve kardeşlerim kusura bakmasınlar, özür diliyorum ama askeri darbeyi istemek ahmaklıktır. Bunu soruşturma aşamasında savcıya ifade verirken de söyledim. Hatta ifadem sırasında odada bulunan savcı Fikret Seçen de buna şahittir'' dedi.

Sanık Mütercimler, stratejik ilişkiler hocası olduğunu da ifade ederek, şöyle devam etti:

''1960 darbesinde sağ görüşlüler TSK'dan nefret ettirildi. 12 Eylül 1980 darbesinde ise solcular ile ülkücülerin yüzde 80'i TSK'dan nefret ettirildi. 28 Şubat 1997'de ise, mütemadiyen Müslüman halkın ordudan nefret ettirilmesi amacıyla bir grup general ve amiral tarafından organizasyon yapılmıştır. Organizasyonu yapan generaller, bunun adına 'post modern darbe' demişlerdir.''

Darbecilikle suçlandığını ancak bu suçlamayı kabul etmediğini ifade eden Mütercimler, ''1997 ve daha sonraki yıllarda yazdığım kitaplarda darbe karşıtı ifadelerim var. Hatta darbelere karşı fikirlerimi katıldığım televizyon programlarında da beyan ettim'' dedi.

Duruşma, tutuksuz sanık Erol Mütercimler'in savunmasıyla devam ediyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler