YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkinci çatlak Başkanlık Divanında!
Meclis Başkanlığı seçiminde anlaşamayan partiler, Başkanlık Divanı’nda da uzlaşamadı. MHP 15, HDP ve CHP 18 üyede ısrar ederken, AK Parti, “istişare ve uzlaşmadan yanayız” dedi.
İkinci çatlak Başkanlık Divanında!
08 Temmuz 2015 / 08:45 Güncelleme: 08 Temmuz 2015 / 18:09

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümeti kurma görevi vermek için Meclis Başkanlık Divanı’nın kurulmasını bekliyor. Ancak Meclis Divanı seçimleri MHP’nin muhalefetine takıldı.

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz başkanlığında dün toplanan Danışma Kurulu’nda uzlaşma sağlanamadı. MHP, üye sayısının 15’te kalmasını savundu. HDP ve CHP, üye sayısının 18’e çıkarılmasını önerdi. AK Parti de partilerin uzlaşma sağlayacağı rakama evet diyeceklerini bildirdi. Partiler anlaşamayınca Meclis Başkanı İsmet Yılmaz , Başkanlık Divanı’nın üye sayısını 18’e çıkaran öneriyi Genel Kurul’a getireceğini bildirdi. Bugün Meclis Başkanı’nın 18 üyeyi öneren teklifi Genel Kurul’da milletvekillerince oylanacak.

MHP 15’te itiraz etti

TBMM Danışma Kurulu’nda Başkanlık Divanı’nın üye sayısı ve görev dağılımı konusunda uzlaşma sağlanamadı. TBMM Başkanı İsmet Yılmaz başkanlığında yapılan AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’in katılımıyla gerçekleşen toplantı bir saat sürdü. Toplantıda MHP, Başkanlık Divanı’nın üye sayısının TBMM İçtüzüğü’nde belirtilen şekliyle 15 olmasını savunurken, AK Parti, CHP ve HDP ise 18 olması konusunda görüş bildirdi.

AK Partili Ahmet Aydın, toplantıda, “Hükümet çalışmalarının başlaması arzusuyla hareket ediyoruz. Uzlaşma istiyoruz. Sayı ısrarırımız yok. 16 ya da 19 kişi olursa bizim için daha iyi olur. 16, 17, 18, 19 olabilir.” dedi. Partiler arasında bir uzlaşı olmayınca Meclis Başkanı İsmet Yılmaz, ‘Divan’ın 18 üyeli’ olmasına ilişkin öneriyi TBMM Genel Kurul gündemine taşımaya karar verdiğini açıkladı.

Divan Perşembe ya da Salı

Genel Kurul’da bugün yapılacak oylamada 18 üyeli yapının kabul görmesi bekleniyor. Bu durumda Divan’da AK Parti’ye 8, CHP’ye 4, MHP ve HDP’ye ise 3’er üye düşecek. MHP ise 15 olsun diye bir grup önerisi getirmeyecek. Ancak yapılacak usul tartışmasında söz alacak olan MHP’liler 15 üyede kalmasını isteyecekler. Bugün divanın üyesi sayısı Genel Kurul’da yapılacak oylamayla belirlenecek. Ancak bu kez de partilerin Meclis Başkanlığı’na hangi milletvekillerini divana üye gösterdiklerini bildirmeleri gerecek.

CHP  üye sayısını bildirdi. HDP ve MHP üyelerini belirledi. Ancak AK Parti’nin üyeleri Perşembe günü yapılacak grupta seçimle belirlenecek. AK Parti’nin üyelerinin de belirlenmesinden sonra Genel Kurul’da bu isimlerin okunmasıyla Başkanlık Divanı oluşmuş olacak. Ancak yetişirse Perşembe günü okuma gerçekleştirilecek. Eğer yetişmezse gelecek hafta Salı günü yapılacak Genel Kurul’da okuma işlemi gerçekleştirilerek divan belirlenmiş olacak.

‘Şans oyunu gibi kura olmaz’

MHP’li Vural, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Başkanlık Divanı üye sayısı ve Güvenlik İstihbarat Komisyonu’nda eşitliğin sağlanması açısından Siyasi Partiler Kanunu’nun 35. Maddesine göre oy sayısının fazla olan partiye geçmesini istediğini belirtti. Vural, “artık oy”un sandalye sayısı eşit olan HDP mi, MHP’de mi kalacağı konusunda kura yöntemine karşı çıkarak, “Bu şans oyunu mu, Nimet Abla gibi olmasın dedik” dedi.

RTÜK seçimleri de salı günü

HDP ile MHP arasındaki üye sayısı krizi 9 üyeli RTÜK seçimlerine de yansıyacak. RTÜK’de 2 AK Parti, 1 MHP’den üye boşalacak. AK Parti’nin 1 üyesi muhalefete geçecek. Ancak MHP’ye mi, HDP’ye geçeceği konusunda anlaşma sağlanamadı. Meclis Başkanlığı bu konuda çalışma yaptıracak. Pazartesi günü RTÜK üyelerinin isimleri Resmi Gazete’de yayınlanacak. Salı günü de Meclis’te  oylama yapılacak.

‘Aç-Kapa' Meclis

Meclis Başkanı İsmet Yılmaz dün ilk kez kürsüye çıktı. Ancak Danışma Kurulu’nda gündeme ilişkin karar alınamadığı ve divan oluşmadığı gerekçesiyle Meclis Genel Kurulu aç kapa yapmak zorunda kaldı. Kürsüye ilk kez oturan Yılmaz, oturumu açarken gongun yerini şaşırınca, kendisine Meclis Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu yardımcı oldu. Yılmaz, ardından divan teşekkül etmediği için Meclis’in bugün saat 15.00’te toplanmak üzere kapandığını açıkladı. Buna CHP’li milletvekilleri itiraz ettiler.

AK Parti'de tek değişiklik var

Meclis yönetimini belirleyecek olan AK Parti’de mevcut isimlerin büyük oranda korunacağı, sadece bir değişiklik ile yola devam edileceği öğrenildi. Meclis Başkanlık Divanı’nda gruplara düşecek üye sayısının belirlenmemesi nedeniyle seçimleri bu haftaya bırakan AK Parti, bugünkü grup toplantısında Meclis yönetimine ilişkin seçimlerini gerçekleştirecek. Ancak Meclis Başkanlık Divanının sayısıyla ilgili muhalefet partileri arasında oluşabilecek bir belirsizlik karşısında AK Parti’nin de, seçimleri önümüzdeki haftaya bırakabileceği kulislerde son ana kadar konuşuldu.

Meclis yönetimini mevcut isimleri koruyarak sürdürmeyi planlayan AK Parti’de, Grup Başkanvekillerinden Belma Satır’ın sağlık sorunları nedeniyle veda edeceği, Satır’ın yerine hukukçu bir ismin seçilerek tek değişiklik ile yola devam edileceği belirtildi.  Geçen dönem AK Parti’den kadın Meclis Başkanvekili olarak seçilen Ayşenur Bahçekapılı’nın da Meclis Başkanvekilliği görevine devam edeceği kaydedildi. Sadece kâtip üyelikler için yeni isimler gündeme gelecek.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler