YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İkili arasında ilginç sohbet
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Libya Temas Grubu'nun 3. Toplantısı için geldiği Abu Dabi'de, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüştü.
İkili arasında ilginç sohbet
09 Haziran 2011 / 23:57 Güncelleme: 10 Haziran 2011 / 00:41

Davutoğlu, ikili temasları kapsamında ABD Dışişleri Bakanı Clinton ile yaklaşık bir saat süren bir görüşme yaptı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmenin başında Davutoğlu, Clinton'a "bu gece ikinci torununun doğduğunu" söyleyince Clinton çok sevindiğini belirtti ve coşkuyla kutladı.

Davutoğlu'nun Clinton'a dönerek, "darısı başınıza" demesi üzerine, Clinton "şu ana kadar böyle bir durum yok, belli değil" diyerek gülümsedi.

Edinilen bilgiye göre görüşmede, ilk olarak Libya konusu ele alındı. Temas Grubu Toplantısı'nda ele alınan mali konularla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Davutoğlu, Türkiye'nin Libya'ya yapacağı 100 milyon dolarlık katkı ile ilgili bilgi verdi ve yapılması planlanan çalışmaları anlattı.

Libya'nın siyasi durumunun da ele alındığı görüşmede, NATO operasyonu ile ilgili gelişmelerin de görüşüldüğü öğrenildi. İki taraf da, tüm ülkelerin Libya'ya yönelik katkılarını artırmasını istediklerini dile getirdiler.

Görüşmede ele alınan ikinci konunun Suriye olduğu bildirildi. Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye lideri Beşşar Esad ile yaptığı teması ve kendi görüşmeleri ile ilgili Clinton'a bilgi verdi. ABD Dışişleri Bakanı Clinton ise durumdan kaygı ve endişe duyduğunu, konuyla ilgili olarak Türkiye ile temaslarını sürdüreceklerini söyledi.

Diplomatik kaynaklar, Clinton'ın görüşmede, Suriye'de siyasi olarak ne gibi gelişmeler olabileceği yönünde Davutoğlu'na sorular sorduğunu, Davutoğlu'nun da konuyla ilgili olarak Türkiye'nin yaklaşımını ve öngörülerini anlattığını aktardı.

Görüşmede, ABD ve Türkiye arasındaki ikili ilişkiler de ele alındı ve terör alanında işbirliğinin devam etmesi yönünde görüş alışverişinde bulunuldu.

Davutoğlu ayrıca, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ile biraraya geldi. Görüşmede Libya'daki son durum ve Suriye konularının ele alındığı öğrenildi.

Fransız Bakan'ın, BM'de İngiltere ile birlikte hazırladıkları Suriye tasarısı ile ilgili Türk tarafına ayrıntılı bilgi verdiği öğrenildi. Fransa'da yapılan PKK terör örgütüne yönelik operasyonun da görüşmede ele alındığı belirtildi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ayrıca İKT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve Afrika Birliği Genel Sekreteri Jean Ping ile görüştü. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler