YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki ülke Paralel Yapı'yı önce kullandı sonra da...
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Gülen Hareketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Soylu, seçim döneminde iki ülkenin Paralel Yapı'nın hizmetlerinden yararlandıktan sonra istihbarat servisleriyle örgüte dair ihbarda bulunduklarını söyledi.
İki ülke Paralel Yapı'yı önce kullandı sonra da...
08 Temmuz 2014 / 14:47 Güncelleme: 08 Temmuz 2014 / 14:54

A Haber’de bu hafta Mehmet Akarca moderatörlüğünde yayınlanan ‘Yüzde Yüz Siyaset’ programına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı ve Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu’nun sorularını yanıtladı.

“Muhalefetin aday belirleme yöntemi gayriciddi”

CHP ve MHP’nin ve onların adaylarının ortaya koyduğu tablo beni siyaset adamı olarak ciddi üzüntüye sevk etti. CHP’nin ve MHP liderinin yaklaşımını ciddiyetten uzak olarak nitelendiriyorum. Türkiye’nin büyük hedefleri var. Türkiye’nin hevesini kırabilecek, bu yükü taşıyamayacak, Belli saikler üzerinden belirlenmiş bir adayı CHP ve MHP’nin gayri  ciddiyet üzerinden oluşturduğunu düşünüyorum.

Belirleme yöntemi olarak da öyle, sakatlıkları söz konusu. Başbakanımız gibi son 100 yılın en önemli liderlerinden olarak tanımlayacağımız bir kişi adaysa karşı taraftaki kişinin en azından bu kalibrasyona yakın bir aday olması seçimin geleceği açısından önemliydi. Ama CHP’nin önderliğinde oluşturulan konsorsiyum bu fırsatı da kaçırdı.

“Geçmişte her seçimi krize dönüştürdüler”

Her cumhurbaşkanlığı seçimini krize dönüştürdüler. Devletin en tepesinde kontrol edici yeni bir vesayet sistemi oluşturdular. AK Parti bunu 2007 direnişiyle deldi ve ısrar etti. Bu topraklardan halkın tamamının seçtiği ilk devlet başkanıyla karşı karşıyayız. Medeniyetimiz açısından önemli bir gelişmedir. Yıllarca bu alışkanlıklara alışan topluluk elbette kendi iktidarını kaybetmemek için elinden gelen hadiseleri gerçekleştirecektir.

“Eski Türkiye blogunun planı 2015 seçimlerine”

Bir, seçimi kazanmak isteyecektir. Kazanamayacaksa itibarsız hale getirip, sulandırıp eski Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı anlayışına devam etmesi için bir tahkimat gerçekleştirecektir. Üç, tüm bunlar olmazsa da burada yapacağı tercihle birlikte 2015 ve 2019 seçimlerini bir şekilde planlayacaktır. Bu blok aslında 2010 referandumunda hayır diyen blok. Eski Türkiye iddiasının sahibi olan, koalisyon Türkiyesi’nin sahibi olan bir blok. Bu çatı falan değil, koalisyon. Yeni bir istikrarsızlık üretmek üzere ortaya çıkmıştır.17 Aralık’ta Erdoğan’ın bırakmamasının bir tek sebebi vardı. Onu Çankaya Köşkü’nde görmekti. Millet Başbakanımıza Cumhurbaşkanlığını yakıştırıyor. Milletin böyle bir talebi var.

“İki ülke Paralel Yapı'yı kullanıp ihbar etti”

Uluslar arası dayanaklarını oluşturan unsurların tamamı, seçimin hemen akabinde Paralel Yapı’ya karşı çok ciddi ihbarlarda bulundu. Açık istihbarat üzerinden ihbarlarda bulundular. Bunları tetikleyen, varlığının oluşmasını sağlayan, meşruiyeti destekleyen ülkelerin seçim sonrası yaptığı açıklamaları netleştirirsek şöyle diyorlar: “Evet bizlere hizmetleri oldu.” Bu şu demektir; Biz bunları kulandık, fakat bu seçim sonucundan sonra bunları değerlendirmeyeceğiz. İki ülke de bu konudaki açıklamalarını açıkça ortaya koydu.

“Bedelli konusunda çalışmamız yok”

Ordu da bizim ordumuz. Çok yakın bir tarihte bir Bedelli ile Türkiye karşılaştı. Kendi imkanlarıyla yerine getirdi. Şu an hükümetimiz kanadında herhangi bir çalışma sözkonusu değil.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler