YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki kutuplu CHP
CHP'de yeni iktidar savaşı...
İki kutuplu CHP
20 Aralık 2010 / 08:30 Güncelleme: 20 Aralık 2010 / 08:33

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in görevden aldığı eski CHP Gençlik Kolları Başkanı Umut Tunç ve 20 arkadaşının sandık kurulu başkanlığına yaptıkları yüzde 25'lik kadın kotası itirazı Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nca reddedildi. Tunç ve arkadaşlarının kurultay salonunda çala kalem yazdıkları dört satırlık dilekçenin itiraz edilmesinin son derece normal olduğunu belirten CHP'li hukukçular, yasal süresi içinde belgeleri ile birlikte itirazların yapılacağını açıkladılar.

HEP YÜKSELEN TEK İSİM

Tunç ve arkadaşlarının yaptıkları itiraz CHP içindeki yeni saflaşmaları da gözler önüne serdi. Batum'un kota krizinde "Hukuk karar versin" diyerek Tekin'e destek olmaması yeni dönemdeki savaşın işaret fişeği olarak yorumlanıyor.

CHP'nin son 18 yılına damgasını vuran Deniz Baykal'ı saf dışı bırakan kaset darbesinin ardından partiye 'sağdan' monte edilen Süheyl Batum, Önder Sav ve Kılıçdaroğlu ile birlikte yükselmişti. Baykal'ı genel başkanlıktan eden odaklar 3 Kasım'da yeniden ortaya çıkıp bu kez Sav ve adamlarını ekarte etti. Sav'ın yerine Gürsel Tekin gelirken Batum yükselmeye devam etti ve partinin genel sekreteri oldu.

TEKİN ŞİMDİLİK YIRTTI

Cumartesi günkü kurultayda kendi yaptığı listenin kurbanı olan Genel Başkanı Yardımcısı Gürsel Tekin'i Çankaya İlçe Seçim Kurulu şimdilik kurtardı.

Fakat Sav çevresinin ismini çizdiği Tekin'in geçerli 1115 oydan ancak 762'sini alması ve makamını seçim kurulunun tartışılacak kararıyla korumasının başını ağrıtacağı belirtiliyor.

Merkez sağdan CHP'ye transfer edilen Batum'un kurultayda oyları geçerli sayılan 1115 delegenin 1098'ini alması da dikkat çekti.

DERİN DİZAYN

CHP'ye geldiğinde "Derin devlet CHP'yi dizayn ediyor" yorumlarına neden olan Batum'un partideki gücünü gösteren bu sonuç mayanın tutması olarak da yorumlanıyor. Demokrat Parti'yle siyasete girmeyi planlayan ancak daha sonra rotayı aniden CHP'ye kıran Batum, partiyi örgüt ve örgütlenmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile birlikte yönetecek gibi görünüyor.

 

Saylan'ın isteği 2 yıl sonra oldu

Ergenekon soruşturması çerçevesinde ÇYDD'nin vefat eden Genel Başkanı Türkan Saylan'ın evinde yapılan aramalarda ele geçen belgeler arasında şimdi CHP Genel Başkan Yardımcısı olan Umut Oran ile yaptığı görüşme kayıtları bulunmuştu. Saylan, yaklaşık iki yıl önce yapıldığı belirlenen görüşme sırasında CHP Genel Başkanlığı'na adaylığını koyan Umut Oran'a Süheyl Batum ile birlikte çalışmasını tavsiye ediyordu. Saylan, Oran'a Batum'la işbirliği yapmasını önerirken diğer taraftan Baykal'ın partinin başından gitmesi gerektiğini söylüyordu Saylan'ın hayali Cumartesi günü yapılan kurultayda Gürsel Tekin'in yaptığı yanlış ve Sav'ı destekleyen delegenin intikamı ile gerçekleşti. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler