YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki kişinin katili terörist ""okumuş çocuk"" çıktı
Ölü ele geçen teröristle ilgili ayrıntılar belli olmaya başladı
İki kişinin katili terörist  ""okumuş çocuk""  çıktı
28 Nisan 2009 / 08:22 Güncelleme: 28 Nisan 2009 / 00:00

Bir başkomiser ve bir vatandaşın hayatını kaybettiği, 7 polis ve bir gazetecinin de yaralandığı operasyonda ölü ele geçen teröristle ilgili ayrıntılar belli oldu.


6 saat süren çatışma sonucunda öldürülen teröristin kimliği de ortaya çıktı. Almanya doğumlu, Çanakkaleli Orhan Yılmazkaya'nın İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler mezunu olduğu bildirildi.


SİYASAL MEZUNU ÇIKTI


İSTANBUL Bostancı’da bir terör örgütüne ait hücre evine düzenlenen operasyonda öldürülen Orhan Yılmazkaya’nın, Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nden olduğu öğrenildi.


Anne Aysel ve baba Hikmet Yılmazkaya’nın uzun yıllar Almanya’da işçi olarak çalıştıktan sonra ülkeye kesin dönüş yapıp, yaklaşık 10 yıl önce İstanbul Beşiktaş’a yerleştiği, Orhan Yılmazkaya’nın ise İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olduğu ortaya çıktı. Anneannesi ve dayısı halen Bayramiç’te yaşayan, Almanya doğumlu Yılmazkaya’nın son iki yıldır yakınlarıyla hiçbir şekilde irtibata geçmediği belirtildi. Yılmazkaya'nın diğer akrabalarının ise İstanbul Beşiktaş'ta yaşadığı öğrenildi.


5 yıl önce eşini kaybettiğini aktaran anneanne Ayşe Öztürk, torunu Orhan Yılmazkaya’nın üniversite yıllarında kendisini hiç aramadığını, dedesi öldükten 1 yıl sonra, yani 2005 yılında, Bayramiç’e gelip mezarını ziyaret ettiğini söyledi.


ORHAN YILMAZKAYA KİTAP YAZARDI


Öte yandan GERÇEK GÜNDEM.com'un ulaştığı bilgilere göre, bu sabah saatlerinde öldürülen Devrimci Karargah Örgütü Üyesi Orhan Yılmazkaya, İstanbul Üniversitesi'ni bitirdikten sonra siyasi faaliyetlere başladı. Yılmazkaya, 1994 yılında kapanarak adını değiştiren SOSYALİST İKTİDAR PARTİSİ (SİP) saflarında siyaset yaptı. SİP'nin kapatılması ve yerine Türkiye Komünist Partisi'nin kurulması kararının alınması üzerine, Yılmazkaya arkadaşlarıyla yollarını ayırdı. Yılmazkaya'nın ''TKP'ye katılmadığı'' öğrenildi.


1999 yılında terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmesi üzerine başlayan eylemlere destek vermek için çalıştığı RADYO UMUT'ta terör örgütü PKK'nın bildirisini canlı yayında okuyan Yılmazkaya, radyonun 1 yıl kapatılmasına sebep oldu. Radyo Umut'un sahipleri, kapatılma kararının ardından radyoyu devretti.


Orhan yılmazkaya, bu sırada çeşitli kitaplar da yazdı. Çitlembik Yayınları'ndan çıkan kitaplar arasında ''TÜRK HAMAMI'' adlı bir eser de var. Yılmazkaya'nın bir süre PKK'ya yakınlığıyla bilinen DEMOKRASİ Gazetesi'nde çalıştığı da ifade edildi.


Orhan Yılmazkaya kimdir?


1970 doğumlu Orhan Yılmazkaya, 1987'de Kabataş Erkek Lisesi'ni, 1994'te İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Gazeteciliğe 1994'te Sabah gazetesinde başlayan Yılmazkaya, Radyo Umut, Demokrasi gazetesi, Tesisat ve Doğalgaz-Petrol-LPG dergilerinden haber müdürlüğü ve yayın yönetmenliği, Çitlembik Yayınları'nda editörlük yaptı.


Çeşitli dergilerde incelemeleri ve edebiyat yazıları yayınlandı. Orhan Yılmazkaya'nın Türk Hamamı isimli kitabı Aralık 2003'te Çitlembik Yayınları'ndan Türkçe ve İngilizce olarak yayınlandı.


Yılmazkaya en son olarak İçerik Market Yayıncılık Bilişim Halka İlişkiler Ltd.'de yöneticilik yaptı. Yılmazkaya Patent Dünyası dergisinin Yayın Yönetmenliği görevinde de bulundu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler