YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İki kazayı kıyaslamak yanlış"
Şili'de 69 günlük esaret dün sona erdi. 33 madencinin kurtarılması yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi. Bakan Taner Yıldız, Şili'deki göçükle Zonguldak'taki grizu patlamasının kıyaslanamayacağını söyledi.
"İki kazayı kıyaslamak yanlış"
15 Ekim 2010 / 08:20 Güncelleme: 15 Ekim 2010 / 08:31

Şili'de çöken madendeki 33 işçinin kurtarılması 17 Mayıs'ta Zonguldak'ta meydana gelen göçükte ulaşılamayan iki maden işçisini gündeme getirdi.

Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, "Böyle bir kaza olsaydı, madencilerimizi 3 günde çıkartırdık." açıklamasını yaptı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, Zonguldak'taki kazanın göçük değil, gruzu patlaması olduğunu, bu yüzden Şili ile karşılaştırılma yapılamayacağını söyledi. Selçuk Ün. Maden İşletme Anabilim Dalı Başkanı Prof. M. Kemal Gökay ise, 6 yıl önce Kastamonu Küre'de 17 işçinin Şili'dekine benzer bir operasyonla kurtarıldığını hatırlattı.

Şili'de çöken San Jose Madeni'nde mahsur kalan 33 işçinin 69 gün sonra gün ışığına çıkarılması yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Dünyanın nefesini tutarak izlediği kurtarma operasyonu, 17 Mayıs günü Zonguldak Karadon Maden Ocağında meydana gelen göçükten sonra cesedine ulaşılamayan iki işçiyi gündeme getirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer konuyla ilgili, "Böyle bir kaza olsaydı, madencilerimizi 3 günde çıkartırdık." şeklinde bir açıklama yaptı. Kamuoyunda tartışmalara sebep olan açıklamanın ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, karşılaştırmanın yanlış olduğunu belirterek, "Şili'deki bakır, Zonguldak'taki kömür madeni. Bizdeki kazalar patlama, grizu, yangın olayları. Zonguldak'taki olayı ayrı bir başlık altında incelemek lazım." dedi. Açıklamaya akademisyenler de destek verdi. Metal ile kömür madenciliğinin farklı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Kemal Gökay, Şili'dekine benzer bir operasyonla 6 yıl önce Kastamonu Küre'de 17 işçinin kurtarıldığına dikkat çeki. Gökay mukayeseyle ilgili, "Elmalarla armutları toplamak kadar yanlış." yorumunu yaptı.

ÖLÜMLÜ KAZALAR genelde KÖMÜR MADENLERİNDE YAŞANIYOR

İTÜ Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural: "Bu tarz olaylar, teknolojiyle kıyaslanmamalı. Türkiye'de böyle bir durum yaşandığı zaman madencileri kurtarmaya yetecek teknoloji fazlasıyla mevcut. Şili'de yapılan, metal madenciliği. Türkiye'de ölümlü kazaların çoğu kömür madenciliği yapılan ocaklarda gerçekleşiyor. Göçük ve patlama farklı. Şili'deki göçük, madencilerin olmadığı yerde meydana geldi. Zonguldak'taki patlamanın ani ve genel olması daha büyük zararlar verdi. Şili'den alınacak ders, sığınma odalarının tüm madenlere yaptırılmasının zorunlu hale getirilmesidir."

BİZDEKİ ÖLÜMLERİN ÇOĞU PATLAMAYA BAĞLI YANGIN VE BASINÇTAN

Selçuk Üniversitesi Maden İşletme Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kemal Gökay: "Kömür ocaklarında genellikle gaza bağlı sıkışma ve patlamalar olur. Bu olaylar, bakır ve diğer madenlerde pek yaşanmaz. Patlamalar, yüksek ısılı olduğu için yanmalar söz konusu. Ölümlerin önemli bir kısmı da patlamaya bağlı yangın ve basınçtan kaynaklanıyor. Kazanın olduğu yerde bir çıkış varsa kurtulma şansı çoktur. Metal madeninde ise göçük olduğunda işçiler uygun odalara sığınabilir."

SIĞINMA ODASINDAKİ MADENCİYİ KURTARACAK TEKNOLOJİ BİZDE DE VAR

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Başkanı Prof. Dr. Güven Önal: "Şili'deki madencilerin sığınma odasına ulaşmaları büyük şans. Kazalar karşılaştırılmamalı. Kömür madenciliğinde grizu, gaza maruz kalma gibi olaylar yaşanıyor. Metal madenciliğinde yapı sağlam. Madenci patlamada veya göçükte sığınma odası varsa buraya sığınır. Buralarda telefon da mevcut, yerini bildirir. Türkiye'de zaten sığınma odasına ulaşan madencileri kurtarabilecek teknoloji var."

ŞİLİ'DEKİNE BENZER OPERASYON 6 YIL ÖNCE KÜRE'DE YAPILDI

Doç. Dr. İhsan Özkan: "Kastamonu Küre'de 2004 yılında bir bakır madeninde mahsur kalan 17 işçi, Şili'dekine benzer bir yöntemle kurtarıldı. Havalandırmanın olduğu yerden 17 saat sonra gün yüzüne çıkarıldılar. Metal madenlerinde durum biraz daha farklı. Kömür ocağında metan gazı patlaması sırasında bir yere sığınmak mümkün değil. Patlama etkisinden kurtulmak için bir odaya sığınabilirsiniz. Ancak zamanla bu gaz o odaları da doldurur."
Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler