YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki ilde üç okula saldırı
İki ilde üç okula saldırı
18 Eylül 2014 04:30
Kürtçe eğitim vereceği öne sürülen "okul"un mühürlenmesini bahane eden terör örgütü yandaşları, devlet okullarına saldırmaya devam ediyorlar. Şırnak'ta iki, Hakkari'de ise bir okula daha örgüt yandaşları molotof kokteyleri ile saldırı düzenlediler.

Hakkari'de, Kürtçe eğitim vereceği öne sürülen "okul"un mühürlenmesini bahane eden terör örgütü yandaşları bir okula molotofkokteyli attı.

Yüksekova ilçesinde açılan ve Kürtçe eğitim vereceği öne sürülen "okul"un mühürlenmesini bahane eden yüzü maskeli bir grup, Gazi Mahallesi'nde bulunan Anadolu Lisesi'ne ve bahçedeki Atatürk büstüne molotofkokteyli attı.

Saldırıda okulun dış kapısı ve bazı camları hasar gördü.

Olayın ardından bölgeye zırhlı araçlarla giden polis ekipleri, çevrede önlem aldı, inceleme yaptı.

Şırnak'ta iki okula saldırı

Şırnak'ın Cizre ilçesinde terör örgütü yandaşı grubun iki okula attığı molotofkokteyli yangına neden oldu.

Demokratik Bölgeler Partisi, Demokratik Toplum Kongresi ve  bazı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle açılan ve Kürtçe eğitim vereceği öne sürülen "okul"un mühürlenmesini bahane eden yüzleri maskeli gruptakiler, Nur Mahallesi'ndeki Atatürk Anadolu Lisesi ve Sur Mahallesi'ndeki İsmail Ebuliz Ortaokuluna molotofkokteyli attı.

Bunun üzerine okullarda yangın çıktı. Göstericiler, yangını söndürmeye giden itfaiye ekiplerine taşla saldırdı. Taş isabet eden itfaiye aracının camı kırıldı. Geri dönen itfaiye ekipleri, zırhlı polis araçlarının eşliğinde olay yerine giderek yangına müdahale etti.

Yangın nedeniyle okullarda maddi hasar meydana geldi.

Bu sırada Yafes ve Nusaybin Caddesi'nde toplanan bir grup YDG-H üyesi, yola barikat kurarak izinsiz gösteri düzenlemek istedi.

Göstericiler daha sonra iki tüp içerisine yerleştirilen patlayıcı düzeneğini Cizre Köprüsüne bırakarak, köprüyü ulaşıma kapattı.

Güvenlik güçlerinin uyarılarına rağmen dağılmayarak, taş, ses bombası ve molotofkokteyli ile saldıran gruba polis, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Göstericiler, müdahalenin ardından dağıldı.

Patlayıcılar bomba imha ekiplerince etkisiz hale getirildikten sonra köprü ulaşıma açıldı.

 

aa_picture_20140918_3303582_web.jpg

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler