YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki il arası 3 saat 30 dakika
İki il arası 3 saat 30 dakika
30 Ekim 2010 12:38
Ankara-Konya hızlı tren hattında Mart 2011'de yolcu taşınmaya başlanıyor.

Projenin tamamlanmasıyla Ankara-Konya arası 1 saat 15 dakika, Konya-İstanbul arası ise 3 saat 30 dakikada alınacak.

Ankara-Konya hızlı tren hattı, Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım'ın gelecek hafta Konya Pmarbaşı'nda son ray serimini gerçekleştirmesiyle tamamlanacak. Geçen yıl temmuz ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk ray kaynağını yapmasıyla başlayan Ankara-Konya hattının üst yapı işlerinde son aşamaya gelindi.

İstanbul ve İzmir'e bağlanacak

TCDD Genel Müdürlüğü ana hattın tamamlanmasıyla Pınarbaşı ile Konya arasındaki 10 kilometrelik bağlantı bölümünün inşasına başlayacak ve bu bölüm aralık ayma kadar bitirilmiş olacak.
 

Hızlı trenlerin test sürüş- lerine aralık ayında başlanacak Ankara-Konya hızlı tren hattında, Mart 2011'de yolcu taşınmaya başlanacak. Ankara-Konya hızlı tren hattına, saatte 250 kilometre hız yapılabilen çift hatlı, elektrikli ve sinyalli demiryolu döşendi.

Konya'nın Ankara'nın yanı sıra İstanbul ve izmir'e hızlı tren hattıyla bağlanmasını sağlayacak demiryolu, iki şehir arasındaki toplam 306 kilometreden oluşuyor. 94 kilometrelik bölümü Ankara-Polatlı arasındaki, Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi içerisinde yer alan hattın, bu kesiminde aynı zamanda Ankara-Eskişehir hızlı tren seferleri yapılıyor.
 

Projenin tamamlanmasıyla Ankara-Konya arası 1 saat 15 dakika, Konya-İstanbul arası ise 3 saat 30 dakikada alınabilecek. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler