YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki Hizbullahçı daha serbest
Yargı reformuna “Fedakarlık yaparak iş yükünü bitiririz” deyip karşı çıkan Yargıtay’a firar eden Hizbullahçılar da ders olmadı.
İki Hizbullahçı daha serbest
09 Şubat 2011 / 07:31 Güncelleme: 09 Şubat 2011 / 07:46
Yargıtay'ın tartışmalı tahliyelerine yenileri eklendi. Yargı reformuna "Fedakarlık yaparak iş yükünü bitiririz" diye karşı çıkan Yargıtay'a firar eden Hizbullahçılar da ders olmadı. Müebbete mahkum 2 Hizbullahçı daha serbest bırakıldı.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker yüksek yargıdaki iş yükünü azaltan kanun tasarısına "Fedakarlık yaparız biriken dosyaları 2 senede bitiririz" diyerek karşı çıkmıştı. Ancak Diyarbakır'dan dün gelen bir haber Yargıtay Başkanının 'fedakarlık' açıklamasını boşa düşürdü. Dosyaları aylardır Yargıtay'da bekleyen Hizbullah Davası'nın 2 sanığı daha 10 yıllık tutukluluk sürelerini doldurdukları gerekçesiyle tahliye edildi.

Yargıtay'dan karar çıkmadı

188 kişinin katledilmesi olayına karıştıkları gerekçesiyle daha önce yerel mahkeme tarafından müebbet hapse mahkum edilen askeri kanat sorumlusu ve üyesi olan 16 isimden Abdullah Yalçın ve Aydın Tomaç, dün tahliye oldu. Diyarbakır'daki özel yetkili ağır ceza mahkemelerinde yargılanan ve haklarında karar verildikten sonra dosyaları Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne gönderilen Hizbullah üyeleri Yalçın ve Tomaç, dosyanın karara bağlanmaması nedeniyle salıverildi. Böylece, CMK'nın 102. maddesinin yürürlüğe girmesinin ardından Diyarbakır'da tahliye edilenlerin sayısı 21'e yükselmiş oldu. Askeri kanat üyesi Abdullah Yalçın, 10 Haziran 2000'de yakalanarak tutuklanmıştı. Bir çok şahsın öldürülmesi eylemine katılmış olan Yalçın, mahkeme sürecinin uzun sürdüğü ve mağdur olduğu gerekçesiyle AİHM'e dava açmıştı. Aydın Tomaç ise 6 Mayıs 2000'de yakalanmış dört gün sonra tutuklanmıştı. Diyarbakır Cezaevinde yatmakta olan Tomaç da birçok kişiyi öldürmekle suçlanmıştı.

SIRADA OKKAN'IN KATİLLERİ Mİ VAR?

Yargıtay'ın tahliye kararıyla sırra kadem basan Hizbullah liderlerinden ardından, iki ismin daha bırakılmasıyla Hizbullah'ın katliamları gerçekleştiren 'askeri kanat sorumlularının' da tahliyeleri başladı. Aralarında Gaffar Okkan'ın katillerinin de olduğu 13 askeri kanat sorumlusunun önümüzdeki günlerde 10 yıl tutukluluk süresini dolduracakları için tahliye edilebileceği belirtildi. Tamamı Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu bulunan Hizbullah sanıkları, birçok kişiyi öldürdükleri gerekçesiyle 'idam' cezasına çarptırıldı. Ancak dava dosyaları Yargıtay'da beklediği için kararları onanamayan ve tahliye edilebileceği belirtilen askeri kanat sorumluları şöyle:

İşte o isimler

■ Müebbet hapis cezasına çarptırılan örgütün askeri kanat üyesi Yusuf Begiç'in 10 yıllık tutukluluk süresi 23 Nisan 2011'de dolacak.

■ Silahlı saldırı sonucu katledilen dönemin Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ın öldürülmesi eylemine katılan Bedran Salamboğa ise 11 Haziran'da, 10 yıllık tutukluluğunu dolduracak.

■ Örgütün bir diğer askeri kanat üyesi Mehmet Veysi Özel, yeni değişikliği dayanarak 14 Eylül'de tahliye edilebilir.

■ Örgütün Askeri ve Siyasi Bölge Sorumlusu olan Şura Üyesi Hacı Bayancuk, AİHM'e tutukluluk süresi uzun olduğu gerekçesiyle dava açtı. Bayancuk'un 10 yılı ise 5 Eylül'de dolacak.

■ Gaffar Okkan suikastına katılan bir diğer isim Servet Yoldaş ise 8 Ekim'de tahliye edilebilir.

■ Okkan suikastında adı geçen askeri kanat üyesi Suat Çetin 11 Ekim'de tahliye edilebilir.

■ 7 Aralık tarihinde 10 yılını dolduracak olan örgüt üyeleri ise şöyle; Mehmet Beşir Acar, Mehmet Garip Özer, Mehmet Tahir Ak ve Rıfat Demir.

■ Mehmet Salih Kölge 10 yıllık tutukluluk süresisini 4 Nisan 2012'de tamamlarken, Şahin Büyük'ün ise 7 Temmuz 2012'de dolacak.

■ 16 yıl hapse mahkum edilen ve 9 Ekim 2002'den beri tutuklu olan Ekrem Yamal'ın da dosyası Yargıtay'da bekliyor. (Bugün)
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler