YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İki büyük şehirde 11 kilo bomba
İki büyük şehirde 11 kilo bomba
14 Ocak 2012 08:03
Dün PKK'nın çatı yapılanması KCK'ya yönelik düzenlenen geniş çaplı operasyonlara İstanbul'da 5 İzmie'de 6 kilo olmak üzere toplam 11 kilo patlayıcı ele geçirildi...
Terör örgütü KCK'ya yönelik dün geniş çaplı operasyon düzenlenirken, İstanbul ve İzmir'i hedef alan bombalı saldırılar da hazırlık aşamasında önlendi. İstanbul'da yakalanan PKK'lının verdiği ifade doğrultusunda Başakşehir'de yer altından toplam 5 kilo patlayıcı çıkarıldı. İzmir'de ise 6 kilo patlayıcı otoyolun kenarında gömülü halde bulundu.
İstanbul Emniyeti dün sabah Kapalıçarşı'da bir tekstil atölyesine baskın yaptı. PKK'nın dağ kadrosunda bomba eğitimi gören "Botan" kod adlı Metin İ.'yi gözaltına aldı. Bombacı, büyük bir eylemde kullanmak üzere hazırlanan plastik patlayıcıyı Başakşehir'de bir araziye gömdüğünü itiraf etti. Bunun üzerine ekipler Atatürk Olimpiyat Stadı'nın yanında bulunan ağaçlık alanda kazı yaptı. Yaklaşık 3 bin metrekare arazide bir saat süren çalışma sonucunda yer altından, 230 gramlık poşetler içinde büyük bölümü A-4 olmak üzere toplam 5 kilo patlayıcı çıkarıldı. Ayrıca 2 fünye bulundu. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Önemli bir istihbari faaliyeti tamamladık." derken, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, ele geçirilen patlayıcı için "Dehşetli ve önemli." ifadesini kullandı. Benzer bir gelişme de İzmir'de yaşandı. Çeşme ilçesinde, otoyol kenarındaki bir trafik levhasının altına gömülü halde 29 ayrı pakete sarılı 6 kiloya yakın A-4 patlayıcı ele geçirildi. Jandarma, failleri bulmak için patlayıcıların yerine bez parçaları ve toprak doldurduğu torbalara GPS cihazı yerleştirdi. Bölge üç hafta kameralarla takip edildi ancak patlayıcıyı almaya gelen olmadı.

Bomba uzmanı Emekli Başkomiser Nuri Nazmi Çelik, Başakşehir'de bulunan 5 kg'lık A4 patlayıcının 100 metrelik alanda etkili olabileceğini belirtti. Yaklaşık 2-3 metrelik derinlik oluşturacağını hatırlatan Çelik, bu miktarın 25 metrede öldürücü, 50 metrede de yaralayıcı bir etkisinin olacağını hatırlattı. A4 patlayıcıların basınç gücünün çok kuvvetli olduğunu açıklayan Çelik, bu patlayıcının 6 bin ısı derecesi ve yaklaşık 60 kilometre basınç hızının bulunduğunu belirtti. Çelik, "Bir el bombasında 50 ila 60 gram A4 patlayıcı vardır. El bombasının 25 metrelik bir daire içerisinde öldürücü etkisi bulunuyor." dedi. 5 kilogramlık A4 patlayıcının gücünün çok büyük olacağını vurgulayan Çelik, patlayıcının parçalar halinde bulunmasının farklı eylemlerde kullanma amaçlı olabileceğini belirtti.

Dün Başakşehir'de kısa süreli heyecan yaşatan patlayıcı olayının bir benzeri İzmir'de yaşandı. Çeşme ilçesinde, otoyol kenarındaki bir trafik levhasının altına gömülü halde yaklaşık 6 kilogram A4 tipi plastik patlayıcı ele geçirildi. Yolda yürüyen bir vatandaşın fark etmesiyle ortaya çıkan 29 pakete sarılı patlayıcı bulundu. Soruşturmayı yürüten jandarma ekipleri, kim veya kimlerin yerleştirdiğini belirlemek için patlayıcıların yerine bez parçaları ve toprak doldurduğu torbalara GPS cihazı yerleştirdi. Bölge üç hafta kameralarla takip edildi; ancak bombaları almaya gelen olmadı.

Olay, 2011 Aralık ayında yaşandı. Çeşme'ye bağlı Ovacık köyünde oturan bir vatandaş, otoyol kenarından yürüyerek evine giderken, trafik yön levhalarının altında siyah bir torba gördü. Torbayı kontrol eden vatandaş, içinde çok sayıda paket olduğunu fark ederek jandarmaya bildirdi. Olay yerine giden jandarma ekipleri, 29 pakette gizlenmiş halde toplam 5 kilo 900 gr. A4 plastik patlayıcı ele geçirdi. Patlayıcılar, incelenmek üzere laboratuara gönderildi. Ekipler, patlayıcı maddeleri kim veya kimlerin gizlediğini tespit etmek için üç haftalık çalışma yürüttü. Söz konusu torbalara bez ve toprak doldurularak uydu takip cihazı yerleştirildi ve aynı yere gömüldü. Kamera sistemiyle üç hafta boyunca gece gündüz bölge izlendi; fakat kimse gelmedi. Ekipler, patlayıcının bulunduğu yerin 100 metre gerisindeki otoyol gişelerinin kamera kayıtlarını da aldı. Geçen araçların plakaları, torbaların üzerindeki parmak izleri ayrıntılı bir şekilde incelendi. İsviçre'den 4 Aralık 2011 tarihinde Çeşme'ye bombalı saldırıda bulunmak üzere geldiği iddiasıyla tutuklanan M.T.'nin, bu patlayıcılarla ilgisi olup olmadığı araştırılıyor. Cezaevinde tutuklu bulunan M.T., ifadesinde eylem yapmak için Çeşme'ye gönderildiğini, kendisine telefon edecek bir kişiyle buluşup bombalı saldırı yapacağını söylemişti. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler